MRPiPS przygotowało projekt dotyczący wzrostu minimalnej emerytury i renty

2016-10-05 12:24
publikacja
2016-10-05 12:24

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował projekt nowelizacji prawa dotyczący wzrostu minimalnej emerytury i renty - powiedział w środę w Sejmie wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Zieleniecki odpowiadał na pytania Bożeny Borys-Szopy, Beaty Mazurek i Urszuli Ruseckiej (PiS) w sprawie podwyżki najniższych rent i emerytur.

"Rząd pani premier Beaty Szydło uznał 13 września 2016 r, że zachodzi potrzeba korekty obu mechanizmów. W tej chwili resort rodziny i pracy ma już opracowany projekt ustawy. Ten projekt jest w fazie konsultacji społecznych. Zakłada podwyższenie najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych" - powiedział w Sejmie wiceminister.

Przypomniał, że najniższa emerytura z 892,56 zł obecnie ma wzrosnąć do 1000 zł. Przy rentach z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie to podwyżka z 676,75 zł do 750 zł, a przy rentach socjalnych z 741,35 zł do kwoty 840 zł.

Zieleniecki poinformował, że z podwyższenia świadczeń skorzysta ok. 800 tys. emerytów i rencistów pobierających świadczenia z ZUS i 350 tys. z systemu rolniczego. Wzrosną wszystkie renty socjalne - ok. 285 tys. osób otrzyma wyższe świadczenia - zaznaczył.

Podkreślił, że w nowelizacji określona będzie też minimalna kwota podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych o 10 zł. Podał, że skorzysta na tym 2,1 mln osób otrzymujących świadczenia z ZUS i prawie wszyscy w rolniczym systemie ubezpieczeń - 1,1 mln z 1,2 mln wszystkich otrzymujących świadczenia z KRUS.

Wiceminister podkreślił, że oprócz tych działań 1 marca 2017 r. zostanie przeprowadzona normalna, coroczna waloryzacja świadczeń. Na ten cel w budżecie zaplanowano 1,4 mld zł. "Według naszych szacunków dokładnie taka sama kwota będzie dotyczyć podwyższenia najniższych świadczeń i zapewnienia minimum 10 zł waloryzacji" - dodał.

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Od 2011 r. liczba świadczeń niższych od minimalnych wzrosła z 23 tys. do 76 tys. Wzrost przekroczył więc 200 proc.

"Skąd ten skok? Do grona emerytów dołączają już osoby, które objął nowy, wprowadzony pod koniec lat 90. system. W nim zaś rośnie grupa tych, którzy ani nie odłożyli odpowiedniej sumy, ani nie mają odpowiedniego stażu pracy, by uzyskać minimalne świadczenie, które wynosi dziś ok. 880 zł miesięcznie" - pisał w czerwcu "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1999 r. z każdej wpłaconej składki musi być po osiągnięciu wieku emerytalnego wyliczone świadczenie. I to bez względu na staż pracy. "Dzieje się tak, nawet, jeśli ktoś wpłacił jedną czy dwie składki. Stąd biorą się emerytury po 24 grosze" wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy i była prezes ZUS.

"Reforma z 1999 r. miała mobilizować do aktywności i opłacania składek na ZUS. Dane pokazujące wypieranie emerytur minimalnych przez jeszcze niższe dowodzą jednak, że tak się nie stało" - podsumowuje dziennik.

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Po decyzji o likwidacji OFE zabrakło w Polsce dyskusji na temat docelowego modelu emerytalnego. A sprawa zaczyna robić się pilna, bo po roku 2020 grozi nam emerytalna katastrofa.

(PAP)

ago/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Bezpieczny
Komuna komuna i jeszcze raz komuna. Władza chce dać wszystkim równo czyli dać całe g..no. Ja już odkładam w http://powiernik.net/ bo poza złotem nie ma dla mnie nic wiarygodnego...
~zuluzczaka
PIS robi ogromny błąd podwyższając minimalne emerytury. Niech lud na własnej skórze odczuje jak rządziło PO i ich liderzy. Buzek łobuzek nie szczerzyłby się już tak do kamer. Jego reforma nabiła kieszenie zachodnim finansistom a z Polaków zrobiła dziadów.
~kadi
Powrót do komuny. Czy się stoi czy się leży tysiak się należy. Tym którzy nie płacili ZUS wyrównują kosztem płacących do 1000. Tym którzy płacili za dużo obcięli do 250% średniej krajowej i jeszcze oszukali na emeryturze kapitałowej kilka stówek.
~miro
kodowskie ścieki zawyją sie na ulicach bo sb-cja pobierajaca 4-5 tys miesiecznie będzie stratna
~matka
Co z zasiłkiem pielęgnacyjnym 153 zł od 10 lat nie podnoszonym!!!!
~razdwa
no właśnie , złodzieje z PO a teraz rozmodlony PIS ani mru mru
~Ciekawy
Na co to starczy pytam sie na co?!!!!!!!
~no
Dyskryminacja i dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, dlaczego nie wszystkie renty wzrosną do 1000 zł ?
~Art
Bo na te renty kto musi zap...alać.
~ówno odpowiada ~Art
g.ówno bym wam dał. Psioczyć na PIS , orzypomnijcie sobie co mieliście za PO--- G.ówno!

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki