MRPiPS: od 2017 r. płaca minimalna 2 tys. zł miesięcznie lub 13 zł za godzinę

2016-09-13 14:45
publikacja
2016-09-13 14:45

Od przyszłego roku płaca minimalna wynosić będzie 2 tys. zł miesięcznie lub 13 zł za godzinę - przypomina MRPiPS. Dobra sytuacja na rynku pracy powinna przekładać się na wzrost wynagrodzeń podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

MRPiPS: od 2017 r. płaca minimalna 2 tys. zł miesięcznie lub 13 zł za godzinę / YAY Foto

Resort poinformował we wtorek, że premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie w sprawie płacy minimalnej.

Obecnie pensja minimalna to 1 tys. 850 zł brutto. Podwyższenia do 2 tys. zł oznacza wzrost o 8,1 proc. (150 zł). Kwota ta stanowić będzie 47,04 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 r.

"Dzięki temu zmniejszy się różnica między wynagrodzeniem średnim, a minimalnym. Zbliżymy się do pożądanych 50 proc." - komentuje Rafalska, cytowana w komunikacie resortu.

W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r., wzrośnie także minimalna stawka godzinowa - do 13 zł. Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej jest planowane od przyszłego roku, w ustawie zapisano, że wyniesie ona 12 zł za godzinę, ale będzie waloryzowana co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Zatem w związku z jego podniesieniem do 2 tys. zł, godzinowa stawka zostanie automatycznie zwaloryzowana.

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.

MRPiPS przypomina, że wstępna propozycja wysokości płacy minimalnej ustalana jest w oparciu o prognozowaną na kolejny rok inflację oraz - jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej - również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. Wzrost płacy minimalnej może być wyższy od przyjętego w ustawie minimum.

MRPiPS składa Radzie Ministrów propozycję płacy minimalnej. Rada ustosunkowuje się do niej. Jeśli propozycja zostaje przyjęta, konsultuje ją Rada Dialogu Społecznego, która do 15 lipca przedstawia Radzie Ministrów swoją propozycję. Jeśli tego nie zrobi, to rząd do 15 września sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Nie może ono być jednak niższe od pierwszej propozycji przyjętej przez Radę Ministrów.

Związki zawodowe od lat apelują, aby płaca minimalna wynosiła co najmniej 50 proc. płacy przeciętnej, czyli aktualnie ok. 2150 zł.

Od 2007 roku płaca minimalna wzrosła z 936 zł w 2007 r. do 1850 zł w 2016 r.

Eksperci: podniesienie płacy powinno być połączone ze zmianami w podatkach

Podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł powinna poprzedzić reforma systemu podatkowego dla przedsiębiorców - uważa prof. Piotr Broda-Wysocki - z Insty­tutu Pracy i Spraw Soc­jal­nych. Zdaniem dr Igi Magdy z IBS należy obniżyć podatki dla osób, które zarabiają najmniej.

"Koszty pracodawcy rosną z powodu obciążeń, które idą na ZUS. Po stronie tych obciążeń nie było żadnych reform. Podnoszenie płacy minimalnej może się odbić na pracodawcach, którzy nie mają płynności finansowej i kapitałowej" - ocenił Broda-Wysocki.

Jego zdaniem podniesienie płacy minimalnej nie musi spowodować poszerzenia szarej strefy. "Są przecież inne czynniki -jak świadomość pracowników i świadomość pracodawców. Na pewno to jest niebezpieczeństwo, ale nie jedyne, które napędza szarą strefę" - podkreślił.

Jak dodał, nie jest przesądzone, że małe i średnie przedsiębiorstwa najbardziej odczują skutki rozporządzenia. "One są najbardziej elastyczne. Dość szybko zatrudniają, dość szybko zwalniają" - wyjaśnił. Nie wykluczył jednak, że rozporządzenie negatywnie wpłynie na pracę niektórych osób. "Pracodawca może np. podnieść normy: dotychczas w ciągu 8 godzin wkręciłeś cztery śruby, a teraz wkręć osiem, bez podwyżki wynagrodzenia. Można sobie wyobrazić sytuację oczekiwania podniesienia wydajności" - wyjaśnił.

Prof. Broda-Wysocki uważa, że podniesienie płacy minimalnej poprawi sytuację finansową rodzin, które mają niewielkie dochody. "Im niższe dochody ma gospodarstwo domowe, to te kilkadziesiąt złotych robi różnicę. Jeżeli ktoś dostanie te pieniądze, na pewno jego sytuacja ulegnie poprawie w sferze zaspokajania tych potrzeb podstawowych" - powiedział.

Dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych oceniła z kolei, że podniesienie płacy minimalnej może spowodować poszerzenie szarej strefy. "Chodzi o nielegalne zatrudnienie, albo półzatrudnienie. Czyli część etatu oficjalnie, a część w kopercie pod stołem" - wyjaśniała.

Według niej, podniesienie płacy minimalnej spowoduje podwyższenie kosztów pracy i może uderzyć w osoby o najniższych kwalifikacjach. "Ci, którzy zachowają zatrudnienie i umowy o pracę będą oczywiście zadowoleni, mając wyższe wynagrodzenie. Niektórzy mogą jednak stracić zatrudnienie, albo dostać propozycję nie do odrzucenia, jak np. przejścia do szarej strefy. Wtedy nie mają składek emerytalnych i zdrowotnych" - podkreśliła ekspertka IBS.

Dr Iga Magda przewiduje, że proponowane zmiany w prawie pracy najbardziej dotkną średnie i małe firmy z niewielkich miejscowości. "Dla pracodawców w małych miejscowościach, z obszarów wiejskich może to być bariera nie do przekroczenia. Może się to skończyć albo ich upadkiem, albo przejściem do szarej strefy. A na tym tracą i budżet, i zatrudnieni pracownicy" - stwierdziła.

Zdaniem dr Igi Magdy, zamiast podwyższać płacę minimalną rząd powinien obniżyć podatki dla osób, które zarabiają najmniej. "Od dawna mówi się o reformie opodatkowania pracy, a faktycznie podatki i składki od najniższych dochodów są za wysokie. Należałoby je tak zmodyfikować, żeby wynagrodzenie netto było wyższe. Tak to funkcjonuje w większości krajów UE, że to opodatkowanie wśród najmniej zarabiających jest dużo niższe" - powiedziała.

Rządowa propozycja, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosiło 2 tys. zł brutto, oznacza wzrost o 8,1 proc. (150 zł) w stosunku do 2016 r. (obecnie pensja minimalna to 1 tys. 850 zł brutto). Taką propozycję rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego. Organizacje pracodawców reprezentowane w RDS: Pracodawcy RP, Konfederacja "Lewiatan" i Business Centre Club opowiedziały się przeciw; wobec braku wspólnego stanowiska, rząd sam ustalił płacę minimalną określoną w rozporządzeniu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało pierwotnie podniesienie płacy minimalnej do 1920 zł. 14 czerwca rząd zdecydował o przyjęciu kwoty wyższej - 2000 zł.

(PAP)

akw/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~maria
zarabiam najniższa krajową 1850 brutto plus do tego premia, czy pracodawca może podwyższyć mi najniższa płace do 2000 kosztem premii? chodzi o to że przykładowo moje wynagrodzenie przed premią wynosiło 1850 + 200 zł = 2050 brutto a teraz pracodawca chcąc zaoszczędzić na mnie wypłacałby tylko 50 zł premii?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rob
przy minimalnej stawce 2000zl.praca na umowę to stawka godzinowa wyjdzie około 11,6zl.natomiast stawka na umowę zlecenie ma wynosic 13zl? czy ja dobrze zrozumialem?
~zloty3
13 brutto/h w Polsce a w Anglii ponad 7 funtów/h (50 lat mamy do anglików).
~provident
Banksterzy nie zarabiają 13zł brutto na godzinę lub 2000brutto na etat ponieważ żyją z kredytów udzielonych pracownikom i z gry na gieldzie a jak im mało to mają swapy
A gdy jest bessa to Panstwa dodrukuja euro i dolarów .
~adam
To jak będzie w końcu stawka godzinowa od 1.01.2017r. 12 zł/h czy 13 zł/h, bo te dwie wartości używane są zamiennie
~Niezadowolona
Niby od stycznia 2017 r mają być minimalne stawki godzinowe - 12 zł, ale co z tego jak zmniejszyli mi o połowę ilość godzin pracy!!! Niech teraz w sejmie zajmą się ustawą dotyczącą minimalnej ilości godzin pracy w umowie zlecenie... Takie rzeczy tylko w Polsce!!!!
~Odexo
Przy pensji 2000 brutto pracodawcy dadzą 30 %premii a stawka będzie 8,30 PLN.
Jeśli jest w zakładzie dużo nadgodzin znowu pracodawcy zaoszczędzą .Do nadgodziny będzie 8,30 PLN + 50 % zamiast 13 PLN +50 %. He He..
~Anka
W mojej pracy nikt nie płaci za nadgodziny - przysługuje dzień wolny, albo krótszy czas pracy w innym dniu roboczym. Mamy za ciekawie z dodatkami do pracy w soboty i niedziele i święta. Tego dodatku, zgodnie z ustawą nie wlicza się do płacy minimalnej, tak więc moja podstawa wynagrodzenia 1750 nie zmieniła się już od W mojej pracy nikt nie płaci za nadgodziny - przysługuje dzień wolny, albo krótszy czas pracy w innym dniu roboczym. Mamy za ciekawie z dodatkami do pracy w soboty i niedziele i święta. Tego dodatku, zgodnie z ustawą nie wlicza się do płacy minimalnej, tak więc moja podstawa wynagrodzenia 1750 nie zmieniła się już od dwóch lat. Co roku słyszę podwyżka płacy minimalnej do ... złotych brutto; pytanie dla kogo?
~KIMDZONGKACZYŃSKI
Dlaczego nie od dziś ? Niech władza wprowadzi ustawę w nocy.
Przecież wiemy, że potrafi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki