MR: ponad 1 mld zł na sieci energetyczne i kolej z EBI

Ponad 1 mld zł przeznaczy Europejski Bank Inwestycyjny na przyłączenie nowych odbiorców do sieci energetycznej oraz modernizacje i zakup taboru kolejowego w Polsce - poinformowano w piątek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju.

Państwowe spółki Tauron i Przewozy Regionalne zawarły porozumienie z EBI ws. dofinansowania projektów. To pierwsze polskie umowy, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

W czerwcu Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z innymi ministerstwami stworzyło listę projektów rządowych do wsparcia z Planu Junckera. Aktualnie znajduje się na niej 35 inwestycji o wartości ponad 72 mld zł.

Tauron zainwestuje 1,7 mld zł w infrastrukturę energetyczną. Środki będą pochodzić z emisji obligacji hybrydowych o wartości 190 mln euro, które obejmie EBI. Tenor obligacji to 18 lat.

Z kolei Przewozy Regionalne przeznaczą 200 mln zł z kredytu udzielonego przez EBI na zakup i modernizację taboru kolejowego.

To pierwsze duże polskie projekty z sektora rządowego w Planie Junckera, które mają zapewnione finansowanie.

"14 kolejnych, na kwotę ponad 33 mld zł, jest obecnie ocenianych przez ekspertów EBI"- napisano w komunikacie przed wspólną konferencją MR, EBI, Tauronu i Przewozów Regionalnych.

EFIS, zwany też planem Junckera (od nazwiska szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera) to instrument, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne to z kolei system bezzwrotnego wsparcia pochodzącego z budżetu UE. (PAP)

zab/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~heh

Nie wnikam, jestem pasażerem PR, chętnie się przesiądę do nowiutkich składów które obiecali niedawno

! Odpowiedz
2 3 ~Jasko

Narodowo Pisowski rząd bez kroplówki w postaci wsparcia od "lewackiej" Unii nie przetrwałby nawet pół roku.

! Odpowiedz
0 2 ~TP

A który by przetrwał ...?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil