REKLAMA

MR: ponad 1 mld zł na sieci energetyczne i kolej z EBI

2016-12-16 12:32
publikacja
2016-12-16 12:32
MR: ponad 1 mld zł na sieci energetyczne i kolej z EBI
MR: ponad 1 mld zł na sieci energetyczne i kolej z EBI
fot. Krystian Maj / / FORUM

Ponad 1 mld zł przeznaczy Europejski Bank Inwestycyjny na przyłączenie nowych odbiorców do sieci energetycznej oraz modernizacje i zakup taboru kolejowego w Polsce - poinformowano w piątek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju.

Państwowe spółki Tauron i Przewozy Regionalne zawarły porozumienie z EBI ws. dofinansowania projektów. To pierwsze polskie umowy, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

W czerwcu Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z innymi ministerstwami stworzyło listę projektów rządowych do wsparcia z Planu Junckera. Aktualnie znajduje się na niej 35 inwestycji o wartości ponad 72 mld zł.

Tauron zainwestuje 1,7 mld zł w infrastrukturę energetyczną. Środki będą pochodzić z emisji obligacji hybrydowych o wartości 190 mln euro, które obejmie EBI. Tenor obligacji to 18 lat.

Z kolei Przewozy Regionalne przeznaczą 200 mln zł z kredytu udzielonego przez EBI na zakup i modernizację taboru kolejowego.

To pierwsze duże polskie projekty z sektora rządowego w Planie Junckera, które mają zapewnione finansowanie.

"14 kolejnych, na kwotę ponad 33 mld zł, jest obecnie ocenianych przez ekspertów EBI"- napisano w komunikacie przed wspólną konferencją MR, EBI, Tauronu i Przewozów Regionalnych.

EFIS, zwany też planem Junckera (od nazwiska szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera) to instrument, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne to z kolei system bezzwrotnego wsparcia pochodzącego z budżetu UE. (PAP)

zab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~heh
Nie wnikam, jestem pasażerem PR, chętnie się przesiądę do nowiutkich składów które obiecali niedawno
~Jasko
Narodowo Pisowski rząd bez kroplówki w postaci wsparcia od "lewackiej" Unii nie przetrwałby nawet pół roku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki