REKLAMA

MR oczekuje wzrostu produkcji przemysłowej w maju do blisko 8 proc. rdr

2017-05-22 12:31
publikacja
2017-05-22 12:31

Analitycy ministerstwa rozwoju oczekują wzrostu produkcji przemysłowej w maju do blisko 8 proc. rdr - wynika z poniedziałkowego komentarza resortu rozwoju. W maju powinniśmy odczuć pozytywny wpływ jednego dnia roboczego więcej.

/ fot. Wojciech Robakowski / FORUM

"Oczekujemy, że podobnie jak w styczniu i marcu, w maju roczna dynamika aktywności będzie ponownie wysoka w tym sektorze. Analitycy MR prognozują, że w maju 2017 r. powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 8 proc. w skali roku" - napisano w komunikacie MR.

Resort przypomniał, że według piątkowych wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu 2017 r. była o 0,6 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r., a MR oczekiwało nieznacznego wzrostu produkcji przemysłowej w kwietniu. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w kwietniu wzrosła o 4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku.

W porównaniu z kwietniem 2017 r. produkcja sprzedana przemysłu była niższa w 21, spośród 34 działów przemysłu. Najszybciej spadała sprzedaż w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 13,7 proc.), a także w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 12,6 proc). Najsilniej wzrosła sprzedaż w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 14,2 proc.). W kwietniu 2017 r w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku, o 4,3 proc., wzrosła sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu 2017 r. były wyższe niż przed rokiem o 4,3 proc. w porównaniu ze wzrostem o 4,8 proc. w marcu (po korekcie). W porównaniu z marcem br. ceny spadły o 0,2 proc.

"Zgodnie z oczekiwaniami na wynikach kwietniowych silnie zaważyła różnica w liczbie dni roboczych (dwa mniej niż przed rokiem), wynikających z kwietniowego terminu Świąt Wielkanocnych. W maju odczujemy pozytywny wpływ jednego dnia roboczego więcej. Szczególnie silnie spadła aktywność sektora przetwórczego, podobnie jak w lutym bieżącego roku" - wyjaśnia MR.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił w piątek dziennikarzom, że biorąc pod uwagę liczbę dni roboczych w kwietniu, gorsze od oczekiwań dane o produkcji nie są powodem do zmartwień. Według niego niektórzy ekonomiści, którzy spodziewali się lepszych danych, nie brali tego pod uwagę.

W ogóle mnie to nie niepokoi - zapewnił. Poradził, by "nie ekscytować się" miesięcznymi danymi o produkcji przemysłowej, to te kwartalne są bowiem dużo bardziej wyrównane. Możemy jeszcze porównywać dane co tydzień, to fluktuacje będą jeszcze większe - zaznaczył wicepremier. (PAP)

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki