REKLAMA

MR: już ponad 39 tys. wniosków we wszystkich programach operacyjnych

2016-12-30 15:24
publikacja
2016-12-30 15:24
YAY Foto

Do 26 grudnia 2016 r. we wszystkich programach operacyjnych na lata 2014-2020 złożono w Polsce 39 475 wniosków na całkowitą kwotę blisko 244,3 mld zł - poinformował w piątek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Z beneficjentami podpisano 9 979 umów na kwotę ponad 107,6 mld zł - wskazał.

Wkład unijny wynosi ponad 68,7 mld zł, czyli 22,4 proc. wszystkich dostępnych funduszy europejskich, wartość wydatków beneficjentów wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła niemal 20,4 mld zł, a w części dofinansowania UE ok. 15,5 mld zł, tj. 5 proc. puli na lata 2014-2020 - dodał wiceminister.

Jak tłumaczył, KE z polityki spójności w ramach tzw. refundacji do końca listopada wypłaciła Polsce już blisko 1,5 mld euro. "Są to wydatki poniesione, sprawdzone przez nasze instytucje, wysłane do Komisji Europejskiej, sprawdzone przez Komisję Europejską i jak gdyby nam zwrócone" - wyjaśnił.

Wskazał, że środki przekazane Polsce stanowią 36 proc. kwoty 4,114 mld euro wypłaconej dotychczas państwom członkowskim z całkowitej puli funduszy polityki spójności. Jednocześnie jest to 1,9 proc. alokacji dostępnej dla naszego kraju w ramach perspektywy 2014-2020.

Według wiceministra pod względem nominalnych kwot wypłaconych przez KE, Polska jest niekwestionowanym liderem w całej UE. Natomiast ujęcie płatności w odniesieniu do alokacji sytuuje Polskę na siódmym miejscu wśród wszystkich krajów Unii.

"Wyglądamy tak dobrze, że już chyba tak dobrze nie będziemy wyglądali nawet w tej perspektywie. I chyba nigdy tak dobrze nie wyglądaliśmy" - ocenił Kwieciński. Według niego wynik nie będzie już lepszy, gdyż inne kraje nadrobią straty.

W ocenie resortu rozwoju w 2016 r. wykorzystanie funduszy unijnych zdecydowanie przyspieszyło. Lepiej realizowane są programy krajowe, gorzej regionalne - mówił wiceminister. W ogłoszonych naborach jest już prawie 60 proc. dostępnej puli na lata 2014-2020, a wartość podpisanych umów stanowi 22,4 proc. całej alokacji.

"Dzięki temu przyspieszeniu (...) możemy śmiało powiedzieć, że nie będziemy płatnikiem netto w tym roku, co zdecydowanie nam groziło" - zauważył Kwieciński. "Widzimy wyraźnie, że to saldo będzie bardzo pozytywne. (...) Od początku członkostwa Polska otrzymała mniej-więcej 130,5 mld euro, a wpłaciła do budżetu 43,3 mld euro. Czyli wpłaciliśmy około 1/3 tego, co uzyskaliśmy" - mówił.

Tylko w tym roku ze wszystkich polityk Polska dostała prawie 8 mld euro, blisko połowę z tego - 3,815 mld euro - stanowią środki z polityki spójności - dodał. "Czyli całkiem nieźle. Obawialiśmy się, że tutaj udział polityki spójności będzie ułamkowy, a stanowi mniej-więcej połowę" - zaznaczył. Poinformował też, że do kasy UE od początku roku wpłaciliśmy 3,868 mld euro. "Saldo jest na pewno pozytywne na koniec tego roku" - podsumował. (PAP)

zab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki