REKLAMA

MR chce, by od 2012 r. były dopłaty do upraw wysokiej jakości tytoniu

2011-09-29 18:00
publikacja
2011-09-29 18:00

29.09. Warszawa (PAP) - W czwartek Ministerstwo Rolnictwa zaakceptowało projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którym od przyszłego roku rolnicy uprawiający wysokiej jakości tytoń będą mogli starać się o dopłaty. Jak poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki, wkrótce projekt trafi do konsultacji społecznych.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, który w czwartek przyjęło kierownictwo resortu. Przewiduje on wprowadzenie w latach 2012-2013 nowej płatności do tytoniu wysokiej jakości. Na dopłaty mogą też liczyć producenci owoców miękkich.

"Mam dobrą informację dla producentów tytoniu. Dzisiaj kierownictwo przyjęło projekt zmiany ustawy, która daje szansę na uruchomienie dopłat od przyszłego roku dla producentów tytoniu (...). Po dwóch latach negocjacji z Komisją Europejską dostaliśmy zgodę na dofinansowanie jakościowych upraw tytoniu w Polsce. Pieniądze będą pochodziły z puli płatności bezpośrednich w ramach art. 68" - powiedział Sawicki.

Pieniądze na tzw. specjalne wsparcie dla wybranych sektorów (w ramach tzw. art. 68) pochodzą ze środków przyznanych danemu krajowi na dopłaty bezpośrednie. Wysokość tej pomocy nie może przekroczyć 10 proc. środków na ten cel.

Dopłaty będą otrzymywali rolnicy produkujący tytoń spełniający określone wymagania jakościowe. Aby mogli oni dostać taką dopłatę, muszą im przysługiwać dopłaty bezpośrednie, jak również mają obowiązek zawarcia umowy na uprawę tytoniu lub umowę kontraktacji (w przypadku grup producentów tytoniu) z zatwierdzonym pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego, czyli podmiotem, który skupuje i przechowuje tytoń.

Na ten cel przeznaczono ok. 30 mln euro rocznie z budżetu UE. Wysokość stawek płatności ma być zróżnicowana między poszczególnymi grupami odmian tytoniu i określana proporcjonalnie do uzyskanej ceny skupu.

Wniosek w sprawie uruchomienia dodatkowych dopłat do tytoniu Sawicki wysłał do KE pod koniec lipca br. Poinformował wtedy, że wysokość wsparcia została uzgodniona z producentami tytoniu. Oprócz unijnych pieniędzy rolnicy zajmujący się tą uprawą w ciągu najbliższych trzech lat dostaną 52 mln euro z budżetu krajowego.

Średnie stawki płatności dla poszczególnych grup odmian tytoniu mogą wynieść: 1,96 euro/kg dla tytoniu typu Virginia; 2,16 euro/kg dla tytoniu typu Burley; 0,85 euro/kg dla tytoni ciemnych.

Ponadto projekt ustawy zmienia przepisy dotyczące dopłat do owoców miękkich (malin i truskawek). Od 2012 r. będą one niezwiązane z produkcją owoców. Nowa płatność będzie przysługiwała rolnikom, którzy uprawiali maliny i truskawki w 2008 r. i uzyskali przejściowe płatności do owoców miękkich w 2011 r. W 2012 r. na ten cel prawdopodobnie zostanie przeznaczone 19 mln euro (w tym 11,04 mln euro z budżetu UE). W czwartek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucał rządowi, że jest winny zaniedbań, jeśli chodzi o dopłaty UE dla producentów tytoniu. Według Kaczyńskiego rząd spóźnił się m.in. z wnioskiem o dopłaty specjalne dla producentów tytoniu.(PAP) awy/ amac/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki