MPiT chce zlecić sondaż w sprawie zmiany czasu w Polsce

2018-10-26 16:16
publikacja
2018-10-26 16:16

Polska popiera postulat odejścia od zmian czasu, ale nie ma decyzji, czy ostatecznie zostanie czas letni czy zimowy - powiedział PAP wiceszef MPiT Marcin Ociepa. Resort przedsiębiorczości i technologii chce zlecić sondaż w tej sprawie.

/ YAY Foto

Projekt unijnej dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu jest obecnie przedmiotem dyskusji. "W jego ostatniej wersji, pierwotny termin (rok 2019) zastosowania ostatniej zmiany czasu, na prośbę wielu państw członkowskich został obecnie zmieniony na rok 2021" - wyjaśniło MPiT odpowiadając na pytania PAP.

Propozycja KE pozostawia dowolność krajom członkowskim, co do określenia, który czas będzie obowiązujący.

"Polska popiera postulat odejścia od zmian czasu, natomiast nie ma jeszcze decyzji, który czas zostanie ostatecznie przyjęty: czy czas letni, czy zimowy" - powiedział PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak podkreślił, kwestia zmiany czasu ma wiele aspektów, dotyczy różnych dziedzin życia oraz budzi emocje. "Dotyka bowiem sfery osobisto-zawodowej każdego z nas, choć nie każdy przywiązuje do tego równą wagę" - powiedział.

Jego zdaniem, ewentualne zmiany w tym zakresie powinny być rozpatrywane "w szerokim kontekście, uwzględniając nie tylko kwestie gospodarcze, ale również funkcjonowanie społeczeństwa jako całości, uwarunkowania kulturowe, geograficzne i historyczne".

Według MPiT, decyzja o tym, czy Polska przyjmie czas letni, czy zimowy zależy od wyników konsultacji międzyresortowych i tych podjętych z krajami z naszego regionu, jak też od wyników badań polskiej opinii publicznej. Z konsultacji internetowych zakończonych w sierpniu tego roku przez Komisję Europejską wynika, że 72 proc. osób głosujących z Polski popiera wprowadzenie czasu letniego.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, chcąc poznać preferencje Polaków, zamierza zlecić jesienią (po zmianie na czas zimowy) i wiosną (po zmianie na czas letni) przeprowadzenie sondażu.

"Dodatkowo, w porozumieniu z resortami: zdrowia, infrastruktury, sportu i turystyki, rolnictwa i rozwoju wsi, rodziny, pracy i polityki społecznej, energii oraz spraw wewnętrznych i administracji, zostaną podjęte działania zmierzające do pozyskania opinii na temat korzyści/skutków/ potencjalnych kosztów odstąpienia od zmian czasu w zakresie właściwości poszczególnych resortów" - wyjaśniło MPiT.

Scenariusze związane z przyjęciem na stałe w Polsce czasu letniego lub czasu zimowego są dostępne na stronie Głównego Urzędu Miar: http://gum.gov.pl/pl/aktualnosci/2597,Zmiany-czasu-czy-rezygnacja-ze-zmian-czasu-Ocen-ktore-rozwiazanie-jest-dla-Ciebi.html.

Jak przypomina MPiT regulacje przewidziane w projekcie unijnej dyrektywy "wymagają implementacji do polskiego porządku prawnego i wprowadzenia zmian w ustawie z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 04.02.2004 r.) oraz uchylenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzania i odwoływania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021".

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego na zimowy czas środkowoeuropejski odbywa się corocznie w ostatni weekend października. Czas zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają jedynie mieszkańcy Islandii, Rosji i Białorusi. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
iwonka50
Czas zimowy jest czasem prawidłowym. Wtedy południe astronomiczne pokrywa się z godziną 12.00
W czasie letnim południe jest o godzinie. 13.00
x-y-z
To nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie "czas letni" czy "zimowy". Możemy się umówić dowolnie, czy chcemy wstawać o "piątej" , "szóstej" czy "ósmej", WSZAK TO TYLKO POZYCJA NA NASZYM ZEGARKU, który możemy przestawiać jak chcemy, lub raczej jak nam każą różne debilne To nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie "czas letni" czy "zimowy". Możemy się umówić dowolnie, czy chcemy wstawać o "piątej" , "szóstej" czy "ósmej", WSZAK TO TYLKO POZYCJA NA NASZYM ZEGARKU, który możemy przestawiać jak chcemy, lub raczej jak nam każą różne debilne władze. Najważniejsze żeby "czas zegarowy" był NIEZMIENNY bo to jest zgodne z porządkiem natury i dobrze by było żeby "czas zegarowy" wyznaczał południe możliwie blisko południa astronomicznego.
nostsherlock
Ten sondaż to chyba tylko po to, żeby ktoś z rodziny partyjniaka w resorcie zarobił na firmie od robienia sondaży. Już podobnych sondaży widziałem sporo i każdy w małym przybliżeniu z takim samym wynikiem.
sloneczkodzg
Oczywiście , że czas letni !!!

Powiązane: Zmiana czasu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki