MPS: Koszt wcześniejszych emerytur górniczych to 0,35% PKB rocznie

Znowelizowana ostatnio przez parlament ustawa o emeryturach i rentach górniczych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie kosztowała budżet państwa średnio 0,35% PKB roczni w średnim okresie – wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez Ministerstwo Polityki Społecznej.

"Skutkiem wprowadzonych rozwiązań będzie zwiększenie wydatków publicznych na cele emerytalne w średnim okresie o około 0,35 proc. PKB rocznie, co jest równorzędne ze zwiększeniem deficytu budżetowego o taką kwotę. Biorąc pod uwagę zobowiązania Polski wynikające z Paktu Stabilności i Wzrostu, niezbędne będzie szukanie oszczędności w celu sfinansowania tych zwiększonych wydatków, aby nie narazić Polski na konsekwencje" - napisał resort w komunikacie.

W opinii MPS zmiana regulacji wpłynie na wzrost kosztów zabezpieczeń społecznych w latach 2007 – 2008. Tymczasem w latach tych liczono, że koszty zabezpieczeń społecznych spadną, co mogłoby wpłynąć na wzrost zatrudnienia.

Eksperci MPS uważają, że nowelizacja przepisów może być niezgodna z konstytucją, budzi również wątpliwości natury ekonomicznej.

Z wyliczeń MPS wynika, że wydatki na emerytury osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego wyniosły w 2004 roku 15 mld zł, co w przeliczeniu na jedną osobę ubezpieczoną daje 1 tys. zł.

Przyjęta w środę przez Sejm ustawa o emeryturach i rentach z FUS bezterminowo przedłuża prawo do wcześniejszej emerytury dla górników, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę po 25 latach pracy, bez względu na wiek.

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta, który nie zdecydował jeszcze o jej dalszych losach. Decyzja prezydenta ma być poprzedzona bardzo dokładną analizą skutków finansowych wejścia w życie ustawy.

M.D.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj