REKLAMA
WAŻNE

MON zaprezentuje dziś koncepcję obronną RP

2017-05-23 06:31
publikacja
2017-05-23 06:31

Kierownictwo resortu obrony zaprezentuje w południe koncepcję obronną Polski. Dokument powstawał prawie rok, a jego ogólne założenia przedstawi opinii publicznej minister Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia / fot. Adam Chelstowski / FORUM

Koncepcja została opisana szczegółowo w Strategicznym Przeglądzie Obronnym. Szef MON do przeprowadzenia przeglądu wyznaczył wiceministra Tomasza Szatkowskiego. Na początku maja informował on, że koncepcja obronna to dokument który wyznaczy kierunek rozwoju sił zbrojnych na najbliższe 15 lat.

W strategicznym przeglądzie obronnym opisano stan polskiej armii, jej potrzeby i zmiany, jakie trzeba przeprowadzić.

Wiadomo, że dla MON priorytetem jest stworzenie skutecznego potencjału odstraszania. Równie ważna jest modernizacja sprzętu. Siła rażenia naszej armii zostanie zwiększona między innymi dzięki śmigłowcom szturmowym i systemom uderzeniowym. W planach jest też rozbudowa floty okrętów podwodnych oraz minowych systemów obrony wybrzeża. Koncepcja obronna przewiduje też utworzenie czwartej dywizji.

IAR/A.Drążkiewicz/zr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~QQRYK
Wrogom puścimy przemówienia Antka, co doprowadzi ich do śmiertelnych ataków śmiechu.
~niepelnosprawny_org
pierwsza koncepcja - podwoic budzet, druga, nie tylko defensywni i trzecia "Bałtyk nasze drugie oko"...
~slaw
Lubi się ten Antek fotografować jako Wielki Wódz Potężnej Armii. Wszędzie przyjmowany z radością i podziwem. Może nich wsiądzie w jakiegoś "Antka" i poleci pola i lasy opylać.
~dowódca
czy ta "armia" będzie bronić czy atakować?
~karol
Polski będzie bronić a wroga atakować, dowódcy zwykle takie rzeczy wiedzą
~KapitanKirk
przecież zmieni się już w ciągu najbliższych 2-3 lat: albo przegrają wybory a Obrona Terytorialna nie poradzi sobie z pacyfikacją opozycji albo sami będą zmieniać...

na pewno nie wyznaczy kierunków na 15 lat...
~Tomuś
W bardzo krótkiej chwili można uzbroić gdzieś ze 600 tyś Kiboli w broń palną, i to zupełnie legalnie. Wystarczy że kilka osób z grópy np. 1000 może 2000 tyś Kiboli ma pozwolenie na broń, cała reszta zrzuca mu się na magazyn broni, i daje uprawnionemu kasę na zakup broni (np.. Kałacha), uprawniony kupuje broń i W bardzo krótkiej chwili można uzbroić gdzieś ze 600 tyś Kiboli w broń palną, i to zupełnie legalnie. Wystarczy że kilka osób z grópy np. 1000 może 2000 tyś Kiboli ma pozwolenie na broń, cała reszta zrzuca mu się na magazyn broni, i daje uprawnionemu kasę na zakup broni (np.. Kałacha), uprawniony kupuje broń i amunicje, i wstawia do magazynu. Wszystko łatwo i przyjemnie, przede wszystkim legalnie się dokonuje, i mamy mnóstwo tego "kwiatu" o którym mówił Gen. Petelicki (ŚP) pod bronią. Liczba uzbrojonych Kiboli zakładam że wynieść 600 tyś na cały Kraj, a może nawet więcej. Przy zbiorowej organizacji cała inwestycja wyjdzie niezwykle tanio na głowę, i będzie jak w Szwajcarii - mnóstwo ludzi pod bronią do dyspozycji. No super sprawa ! Bez obaw że kibole przeciwstawią się Polsce, jak to robi część naszej "niezwyciężonej Armii" o czym mówi Pan Stanisław Michalkiewicz. Do dzieła Kibole. Armia Kiboli może powstać nawet w 2 miesiące ! Pozdrawiam.
~Gospodarka_Głupcze
Potencjał bojowy tych 600 tyś (skąd ta liczba, skoro rekordem frekwencji na stadionach ekstraklasy jest 113tyś - to odejmując od tego tzw. "pikników" i dodając kibiców z reszty lig wyjdzie maks 100tyś "kiboli" - tak na szybko szacując) jest równy potencjałowi bojowemu prezentowanemu przez stos kamieni,Potencjał bojowy tych 600 tyś (skąd ta liczba, skoro rekordem frekwencji na stadionach ekstraklasy jest 113tyś - to odejmując od tego tzw. "pikników" i dodając kibiców z reszty lig wyjdzie maks 100tyś "kiboli" - tak na szybko szacując) jest równy potencjałowi bojowemu prezentowanemu przez stos kamieni, albo stóg siana.
Nie porównuj do Szwajcarii, bo tam każdy młody człowiek, któremu przydziela się broń, przeszedł gruntowne przeszkolenie wojskowe (nie 16stodniową przyzawodówkę jak w WOT - heheh) i faktycznie w ciągu 24 godzin są w stanie postawić w gotowości bojowej ponad 100tyś dobrze uzbrojonych i wyćwiczonych ŻOŁNIERZY. My natomiast w 24 godziny nie zmusilibyśmy nawet Ztki do mobilizacji, nie wspomnę o WOT , które akurat będzie odpoczywało po ciężkich weekendowych treningach...

W skrócie - jesteśmy bezbronni i nawet taka neutralna pacyfistyczna Szwajcaria jest w stanie przejechać się od Wrocławia, przez Warszawę do Suwałk i z powrotem w ramach szkolenia, nie napotykając na większy opór...
~qwerty odpowiada ~Gospodarka_Głupcze
Ekstraklasa to nie cała liga, i masz jeszcze różne dyscypliny sportowe. 600 tyś chętnych spokojnie się znajdzie, jak nie więcej. Polacy chcą wolności, chcą się bronić. Pomysł nie głupi bo tani. A co do uzbrojonych szwajcarów - co innego jest atakować bezbronną ofiarę, co innego jest stawać na przeciw uzbrojonego Ekstraklasa to nie cała liga, i masz jeszcze różne dyscypliny sportowe. 600 tyś chętnych spokojnie się znajdzie, jak nie więcej. Polacy chcą wolności, chcą się bronić. Pomysł nie głupi bo tani. A co do uzbrojonych szwajcarów - co innego jest atakować bezbronną ofiarę, co innego jest stawać na przeciw uzbrojonego przeciwnika. Już nie jedna dobrze wyszkolona Armia się o tym przekonała.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki