MON tworzy zaledwie jedną dodatkową wojskową komisję lekarską

MON tworzy zaledwie jedną dodatkową wojskową komisję lekarską, chociaż kandydaci do wojska przyznają, że dostęp do nich jest utrudniony. Nowy punkt ma powstać w rodzinnym mieście ministra Mariusza Błaszczaka - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Komisja w Legionowie ma zacząć działać 15 marca.

(fot. por. Robert SuchyCO MON / )

Według "Rzeczpospolitej", szef MON przygotowuje uregulowania prawne, których celem jest powołanie dodatkowej wojskowej komisji lekarskiej (WKL). Ma ona powstać w Legionowie – to rodzinne miasto ministra Mariusza Błaszczaka. W mieście budowany jest też od niedawna nowy szpital wojskowy. Nowa komisja obejmie żołnierzy z jednostek zlokalizowanych na północnym Mazowszu.

"Utworzenie dodatkowej komisji w województwie mazowieckim wpłynie korzystnie nie tylko na funkcjonowanie orzecznictwa wojskowo-lekarskiego w tym województwie, ale także z uwagi na zakładaną właściwość miejscową tej komisji poprawi dostępność do WKL w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim" – podaje MON, cytowany przez "Rz".

Dziennik podaje, że z analizy dotychczasowego funkcjonowania wojskowych komisji lekarskich wynika, że liczba wydawanych przez nie orzeczeń wzrasta. Obecnie w całym kraju działa zaledwie 13 takich komisji (jedna tylko dla funkcjonariuszy SKW i SWW).

Jak podaje MON w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, w 2018 r. liczba orzeczeń wydawanych przez WKL wzrosła z 51 877 do 63 355, a w roku 2019 osiągnęła ponad 70 tys.

"Zwiększenie liczby wydawanych orzeczeń spowodowało powstanie ograniczeń w dostępności do wojskowych komisji lekarskich głównie w grupie kandydatów do służby wojskowej" – przyznaje MON. Zapewnia jednocześnie, że powołanie dodatkowej komisji "wpłynie na skrócenie czasu prowadzenia poszczególnych postępowań w komisjach". Według "Rz" komisja w Legionowie powinna zacząć działać 15 marca. (PAP)

aop/aszw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.