MON: rozmieszczenie sił zbrojnych USA w Polsce

Na początku 2017 roku do Polski trafią pierwsze amerykańskie pododdziały mające wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Po decyzjach ogłoszonych na Szczycie NATO w Warszawie zaczęliśmy intensywne konsultacje ze stroną amerykańską, aby możliwie najszybciej osiągnąć porozumienie w sprawie szczegółów obecności Stanów Zjednoczonych na terenie Polski.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w trakcie zeszłotygodniowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli podkreślił, że oddziały te zostaną rozmieszczone nie po to, żeby prowadzić manewry, lecz po to, żeby być natychmiast gotowymi do walki, jeżeli to będzie konieczne. Myślę, że to pokazuje różnice między różnymi planami, koncepcjami, jakie były formułowane - nie wiem - półtora roku temu czy dawniej i tą rzeczywistością, która została ukształtowana dzięki szczytowi NATO i dzięki rozstrzygnięciu, że flanka wschodnia, ale także południowa, będą bronione przed każdym wrogiem.

Wojska amerykańskie stacjonować będą w Polsce w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP - ang. Enhanced Forward Presence) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). W ramach eFP stacjonowała będzie w Polsce amerykańska batalionowa grupa bojowa, a w ramach współpracy dwustronnej - Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT - ang. Armored Brigade Combat Team) oraz dodatkowo grupa zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego.

W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

W kwietniu 2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, rozmieszczona zostanie batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone. W marcu natomiast do Polski przybędą wydzielone siły Brygady Lotnictwa Bojowego, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce.

Obecność batalionowej grupy bojowej w Polsce wynika z decyzji podjętych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie. Realizując program wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO Stany Zjednoczone przyjęły rolę państwa ramowego batalionowej grupy bojowej Sojuszu, która będzie stacjonowała w Polsce. Wzmocniona Wysunięta Obecność ukierunkowana jest na zwiększenie potencjału odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu. W ramach eFP do Orzysza trafi ponad 800-osobowy 2 Batalion 2 Pułku Kawalerii. W oparciu o te jednostki Amerykanie utworzą batalionową grupę bojową NATO eFP z uwzględnieniem żołnierzy z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Będzie ona współdziałała m.in. z 15 Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji sformowane w Elblągu.

Szczegóły przerzutu i pobytu sił Stanów Zjednoczonych w Polsce są uzgadniane od dłuższego czasu. Wszystko jest na dobrej drodze ku realizacji. Trwa proces koordynacji i przygotowań przerzutu wojsk amerykańskich do Polski. Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS).

Poziom współpracy ze stroną amerykańską otwiera nowy rozdział we współpracy między obydwoma krajami i jest dowodem na determinację obu stron do realizacji zobowiązań sojuszniczych i podtrzymania więzi transatlantyckiej.

ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, w sile około 4 tysięcy żołnierzy, zostanie przebazowana do Europy w ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). Rozmieszczenie ABCT będzie realizowane w cyklu 9-miesięcznym. Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty (3/4 ABCT) stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. ABCT ma pełną gotowość operacyjną. Jej pododdziały będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, ale w każdym momencie będą gotowe do użycia.

Grupa Zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego. W ramach zaangażowania na europejskim teatrze działań Amerykanie wyślą na wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego Brygadę Lotnictwa Bojowego. Jeden z zespołów zadaniowych tej brygady zostanie rozmieszczony od marca 2017 r. w Polsce, w celu wspierania działań batalionowej grupy bojowej w ramach eFP oraz ABCT.

(PAP)

kom/ ksi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~Wiesniak

PIS, przegracie nastepne wybory z powodu lizania doopy US oraz za ustawe rolna, wspomnicie moje slowa.
PS: gwoli wyjasnienia

! Odpowiedz
2 6 ~Wrocław

Ciekawe jak zareagują wojska amerykańskie na terenie Rzeczypospolitej np w momencie dajmy na to konfliktu między Polakami a mniejszością ukraińską na ziemiach Polski? Po której staną stronie? Albo po której staną stronie jakby doszło do walk ulicznych PIS kontra KOD? Albo co zrobią wojska amerykańskie jak wszystkie instytucje międzynarodowe nakażą Polsce przyjąć uchodźców pod rygorem natychmiastowej wykonalności? Ilu agentów CIA przyjedzie wraz z wojskami USA?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Wrocław

I inne dobre pytanie: Na jak długo tu przyjeżdżają? I czy kiedykolwiek zechcą dobrowolnie wyjechać? - takie pytanie powinien sobie kiedyś zadać Konrad Mazowiecki :)

! Odpowiedz
0 4 ~Wrocław odpowiada ~Wrocław

Zgodnie z ustawą 1066 uchwalaną przez PO a rozszerzoną przez PIS te wojska będą mogły użyć ostrej amounicji przeciw Polakom nawet w czasie pokoju, poza poligonem. Bo tak brzmi ustawa. Poza tym to średni pomysł mieć u siebie obcych żołnierzy nad którymi Polska nie będzie mieć żadnej kontroli

! Odpowiedz
0 5 ~Anty-demokrata

Polonia Amerykańska poprze i głosuje na Trumpa.
Hilar lat to oszustka taka sama jak Obama ktory obiecał z kęs. Wizy i tego nie zrobił.
Zwycięstwo hillary to dla polski katastrofa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil