REKLAMA

MON dofinansuje budowę kolejnych strzelnic przez samorządy

2021-04-21 18:51
publikacja
2021-04-21 18:51
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Przedstawiciele MON i samorządów podpisali w środę umowy o dofinansowaniu przez resort obrony budowy kolejnych sześciu strzelnic w programie "Strzelnica w powiecie".

Nowe strzelnice powstaną w powiatach grajewskim, siemiatyckim i sokólskim oraz w gminach Kamieniec Ząbkowicki, Myszków i Domaniów. Będą to obiekty pozwalające na strzelania na odległość 100 metrów.

"Środki finansowe, które MON w tym roku przekazuje na budowę strzelnic, to 15 mln zł" – powiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz na strzelnicy w Lipinach w powiecie przysuskim (woj. mazowieckie), którą zbudowano w ramach programu. Koszt inwestycji wyniósł 3,6 mln zł, z czego 1,5 mln zł pokrył resort obrony.

Wiceszef MON zapowiedział ogłoszenie kolejnej edycji konkursu na przełomie lipca i sierpnia. "Chcemy angażować się już nie tylko w budowę strzelnic na powietrzu; trwa konkurs na budowę strzelnic wirtualnych i pneumatycznych" – zaznaczył.

Wyraził przekonanie, że korzystanie ze strzelnic będzie dla uczniów klas mundurowych zachętą, by wstępować do wojska.

Dodał, że w ciągu trzech ostatnich lat MON zmieniło podejście do rekrutacji, a armia rozbudowała się liczebnie i obecnie – wraz z ochotnikami WOT liczy ponad 130 tys. żołnierzy.

Dyrektor biura programu "Zostań żołnierzem" gen. bryg. Artur Dębczak podkreślił, że za dwa lata liczba kadetów w klasach o profilu wojskowym ma wzrosnąć z 11 tys. do 30 tys.; zwrócił uwagę, że nowe strzelnice to także zachęta do uprawiania strzelectwa sportowego.

Biuro do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", którego zadaniem jest uproszczenie i racjonalizacja rekrutacji do wojska, koordynuje program "Strzelnica w powiecie".

Obecnie Program "Strzelnica w Powiecie" poza budową strzelnic kulowych został rozszerzony o dwa nowe rodzaje strzelnic: pneumatyczną i wirtualna, co pozwala instalować je tam, gdzie powiaty nie mają możliwości wybudowania standardowej strzelnicy na broń palną.

W bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej na zaplanowało na dotacje tych inwestycji 15 mln zł. Na dofinansowanie sześciu obiektów, których dotyczą umowy podpisane w środę – blisko 8,5 mln zł. Łączny koszt budowanych przez samorząd strzelnic przekroczy 18 mln zł.

Inwestycje są realizowane przez poszczególne samorządy z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa określonych przez Wojskową Akademię Techniczną i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Dotacja przysługuje na roboty budowlane wraz z pracami przygotowawczymi oraz pierwsze wyposażenie strzelnicy.

Jednym z warunków dofinansowania jest - poza zwykłym wykorzystaniem obiektu przez 10 lat - udostępnienie strzelnicy na potrzeby szkolenia uczniów klas o profilu wojskowym, organizacji proobronnych i żołnierzy.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marxs
naprawdę fajny pomysł np. jest czterech gości a jeden respirator dajemy ich na strzelnicę i ostrą broń i miejsce przy respiratorze wygrywa ten co zlikwiduje pozostałych trzech

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki