MON: blisko 250 szkół zgłosiło się do pilotażu programu dla klas mundurowych

Blisko 250 szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło chęć udziału w pilotażu programu wspierania placówek oświatowych prowadzących klasy mundurowe - poinformował PAP wiceminister obrony Michał Dworczyk. MON wybierze z nich ok. 60, które dysponują największym potencjałem.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Program finalnie ma doprowadzić do utworzenia certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych. Jego pilotaż ruszy 1 września. W ubiegłym tygodniu ministerstwo rozesłało do szkół, w których obecnie funkcjonują klasy mundurowe, list intencyjny. Placówki oświatowe miały czas na odpowiedź do czwartku.

Jak powiedział w piątek PAP Dworczyk, zgłosiło się blisko 250 szkół, dysponujących zróżnicowanym potencjałem. "Poza kolejnością wpływu, o czym mówiliśmy, przede wszystkim chodzi o potencjał, jakim dysponują te szkoły, czyli doświadczenie, programy, które do tej pory były realizowane, baza szkoleniowa. Te wszystkie elementy będą miały wpływ na wybór placówek do programu pilotażowego" - zapowiedział.

"Będziemy starali się, żeby te placówki były równomiernie rozłożone po całej Polsce, czyli żeby w każdym województwie znalazły się po trzy-cztery szkoły" - dodał wiceminister.

MON zapowiadało wcześniej, że do pilotażu wybierze ponad 50 szkół, ale według Dworczyka, będzie ich nieco więcej. "Chcielibyśmy, żeby to było 60. Liczymy jeszcze, żeby wystarczyło na pewno pieniędzy na wszystkie projekty, które mamy z nimi zrealizować" - powiedział.

Program pilotażowy ma na celu wsparcie szkół w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w siłach zbrojnych szkolenia wojskowego. Do tej pory uczniowie klas mundurowych mają zajęcia w oparciu o programy autorskie. W efekcie absolwenci z klas mundurowych różnią się poziomem wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby w wojsku.

Pilotaż będzie trwał dwa lata - dwa semestry w klasie II i jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej. W ramach pilotażu odbywać się będą zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym szkolenie poligonowe. MON zapowiada, że zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.

Według zapowiedzi MON, absolwenci zajęć przewidzianych w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową i przeniesieniem do rezerwy. Będą też mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zaś przy ubieganiu się o miejsce na studiach na uczelniach wojskowych będą mogli liczyć na dodatkowe punkty na egzaminach wstępnych.

Wykaz zakwalifikowanych szkół zostanie ogłoszony 1 czerwca w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) podczas Targów Proobronnych "Pro Defense". Kwalifikacją zajmie się Biuro ds. Proobronnych MON.

Do placówek biorących udział w pilotażu trafi ok. 1 mln złotych. Jak mówił Dworczyk, MON chce, by docelowo w każdym powiecie były klasy wojskowe.

ral/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~WB

Problem w tym, ze za np 10 lat pewnie beda masowo zwalniać.

! Odpowiedz
4 1 ~obrońcy_montowni

spaliłbym sie ze wstydu gdyby moje dziecko mialo chodzic do takiej szkoły i bronić w razie wojny lidle,biedronki,montownie i banksterów z peelu jak widze uczniow tych szkół w mundurach to mnie pusty smiech ogarnia gdzie sa ich rodzice ze na takie cos pozwalają

! Odpowiedz
2 9 ~Popiolek

W 2020 roku bedzie brakować 1 mln programistów. My stawiamy na górnictwo węgla kamiennego, rolnictwo, urzednictwo i wojsko.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 12 ~M60

Przy odpowiednio dużej liczbie absolwentów tych szkół konieczna będzie wojna .

! Odpowiedz
5 6 ~zez

Janczarzy Antoniego ;)

! Odpowiedz
4 4 ~endi

Jackowski powinien rzadziej mówić o wojnie , więcej pieniędzy zostałoby w kieszeni polskiego podatnika

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl