REKLAMA

MI: konsultacje kolejowego programu przystankowego do 2 stycznia

2020-11-26 19:35
publikacja
2020-11-26 19:35
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Konsultacje publiczne programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025, którego głównym celem jest poprawa dostępu do komunikacji kolejowej w regionach, potrwają do 2 stycznia przyszłego roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury.

Na realizację programu, który został opracowany w resorcie infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą z środków własnych 1 mld zł. Jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej, realizowany ze środków własnych spółki, na tak dużą skalę.

“Chcemy, aby efektem realizacji programu przystankowego było zminimalizowanie wykluczenia komunikacyjnego. Zadania wynikające z programu, będące inwestycjami lokalnymi, będą bez wątpienia pozytywnie wpływały na rynek pracy w czasie walki z kryzysem związanym z koronawirusem. W znacznej części przy budowie nowych lub remoncie dotychczasowych przystanków kolejowych będą mogły uczestniczyć nie tylko duże podmioty, lecz również niewielkie, rodzinne firmy” - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dzięki programowi zbudowane zostaną nowe przystanki kolejowe, odbudowane te, które od lat nie istnieją oraz będą wydłużone perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne.

Według Ministerstwa Infrastruktury dzięki programowi budowy i modernizacji przystanków kolejowych podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury.

Lista lokalizacji zadań inwestycyjnych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez organy samorządowe (prezydentów miast, urzędy gminy, urzędy marszałkowskie), przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. Program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje.

Ogłoszony na początku maja tego roku program przystankowy na lata 2020-2025 zawiera propozycję 200 inwestycji. To budowa 104 przystanków nowych i w nowej lokalizacji, 45 przystanków odbudowywanych lub modernizowanych. W 51 lokalizacjach będą wydłużane lub przebudowywane perony.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki