REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

MI: W polskich portach przeładowano blisko 104 mln ton towarów

2021-01-27 16:56
publikacja
2021-01-27 16:56

W 2020 r. w portach w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu przeładowano 103,8 mln ton towarów - poinformował w środę resort infrastruktury. Dodał, że dobry wynik osiągnięto mimo pandemii.

MI: W polskich portach przeładowano blisko 104 mln ton towarów
MI: W polskich portach przeładowano blisko 104 mln ton towarów
fot. artba_nwh / / Shutterstock

Ministerstwo podało, że Port Gdańsk w ub.r. przeładował 48,04 mln ton towarów. Zespół portów w Szczecinie i Świnoujściu zanotował 31,18 mln ton, z kolei Port Gdynia osiągnął wynik przekraczający 24,6 mln ton przeładowanych towarów, co stanowi wzrost o 2,9 proc. r/r. "Łącznie daje to 103,82 mln ton przeładowanych towarów w polskich portach morskich w 2020 roku. Wynik ten jest znacząco lepszy od prognoz uwzględniających wybuch pandemii i związanego z nią kryzysu" - podkreślono.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk dodał, że polskie porty "obroniły" ponad 100 mln ton przeładunków mimo ogólnoświatowego kryzysu. "To trzeci rok z rzędu, kiedy trzy największe terminale przekraczają liczbę niewyobrażalną jeszcze kilka lat temu. Optymizmem napawa to, że porty utrzymują wysoką pozycję i ustabilizowały poziom przeładunków" - zaznaczył.

Resort zwrócił uwagę, że wraz z podległymi instytucjami realizuje inwestycje, których celem jest zwiększenie potencjału przeładunkowego polskich portów. Wartość wszystkich realizowanych inwestycji, w tym segmencie to ponad 10 mld zł. Wśród nich znajdują się między innymi: poprawa dostępu kolejowego do portów w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu, modernizacja i rozbudowa falochronu północnego w Porcie Gdańsk i budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Przypomniano, że zgodnie z "Programem rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku" wartość zaplanowanych inwestycji przekroczy 15 mld zł. Wśród nich znajdują się m.in. nowy terminal głębokowodny w Świnoujściu, Port Zewnętrzny w Gdyni oraz Port Centralny w Gdańsku.

"Realizacja programu inwestycji morskich pozwoli polskim portom podwoić obecne możliwości przeładunkowe i wkroczyć do europejskiej czołówki" - oceniono. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki