REKLAMA

MG konsultuje propozycje dot. nowej Ordynacji Podatkowej

2014-04-14 15:59
publikacja
2014-04-14 15:59

Propozycje dotyczące nowej Ordynacji Podatkowej przekazał m.in. przedsiębiorcom do konsultacji resort gospodarki. Gotowe rekomendacje chce przedstawić prezydentowi, premierowi i parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego.

Na uwagi resort czeka do 15 maja. "Wykorzystamy je w ramach dalszych prac nad dokumentem. Ostateczna wersja rekomendacji zostanie przedstawiona Panu Prezydentowi, Panu Premierowi oraz Parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego" - napisał szef Ministerstwa Gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński na swoim blogu.

Według rozesłanej przez MG propozycji, w komisji możliwie szeroko mieliby być reprezentowani eksperci "zarówno ze strony administracji państwowej, jak i partnerów społecznych oraz świata nauki", funkcjonowałaby niezależnie od samego Ministerstwa Finansów, lecz z jego istotnym udziałem.

"Po przygotowaniu nowej Ordynacji podatkowej powinno nastąpić przygotowanie nowych regulacji dot. ustaw o podatkach dochodowych i VAT, które będą realizowały zasady przyjęte w nowej Ordynacji" - czytamy w dokumencie.

Na blogu Piechociński dodał, propozycje Ministerstwa Gospodarki powstały we współpracy z organizacjami przedsiębiorców. "Pozytywnie zaopiniowała go także Krajowa Rada Przedsiębiorczości" - napisał.

Piechociński zadeklarował, że propozycje dotyczą przede wszystkim poprawy relacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rozwiązania mają likwidować zbędne obciążenia administracyjne i wspierać przedsiębiorców. Wicepremier zwrócił uwagę, polskie prawo i procedury podatkowe powinny być dla wszystkich jasne i czytelne, zaś przepisy powinny stwarzać dodatkowe zachęty dla tych, którzy rzetelnie wywiązują się ze zobowiązań.

Jak podał, rekomendacje są ściśle związane z prowadzonymi równolegle pracami nad zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). Wyraził opinię, że ustawa o SDG powinna być fundamentem prawnym dla prowadzących działalność gospodarczą. Nowa Ordynacja Podatkowa - zaznaczył - "powinna natomiast ściśle z nią współgrać".

Nowe, kompleksowe rozwiązania kwestii podatkowych zapowiedział w listopadzie ub. roku nowo powołany szef resortu finansów Mateusz Szczurek. Premier Donald Tusk ocenił, że praca nad nową Ordynacją Podatkową to zadanie nie na miesiące, tylko na lata. (PAP)

son/ drag/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Obywatel
9 % z kwoty obsłużonej przez KIR w 2013 (~342 mld PLN) to więcej niż budżet Polski na ten rok (~335 mld PLN z deficytem). Obecne podatki, składki, ulgi, akcyzy, cła etc. musiałyby zniknąć...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki