REKLAMA

MFW zbiera miliardy na walkę z kryzysem

2009-04-27 08:31
publikacja
2009-04-27 08:31
Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz pierwszy w swojej 64-letniej historii wyemituje obligacje. Mają one być jednym ze sposobów podwyższenia rezerw Funduszu z 250 do 750 mld dol. To najważniejsza decyzja, która zapadła podczas dwudniowych obrad ministrów finansów MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie. Dokapitalizowanie MFW ma jeden cel: zwiększenie puli środków na walkę z globalnym kryzysem.

O tym, że fundusz potrzebuje więcej pieniędzy na pożyczki dla krajów, które same nie radzą sobie z problemami gospodarczymi, na początku kwietnia zdecydował londyński szczyt największych państw G20. Podczas weekendowego spotkania zainteresowanie kupnem papierów emitowanych przez MFW wyraziły już Chiny i Brazylia. Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Funduszu, liczy na to, że do tych krajów dołączą również Indie i Rosja. Cała ta czwórka, zwana grupą BRIC, chce mieć w zamian za kupno obligacji więcej do powiedzenia w samym MFW.

Kraje rozwinięte, w tym USA, przystały na takie rozwiązanie, ale podczas weekendu nie zostało jeszcze sprecyzowane, jak bardzo wzrośnie udział BRIC w podejmowaniu decyzji. Geithner zaproponował, by zmniejszyć liczbę członków rady wykonawczej MFW z 24 do 22, dzięki czemu proporcjonalnie więcej głosów mieć będą przedstawiciele rynków wschodzących, do których zalicza się równieć BRIC.

Wczoraj Strauss-Khan był pełen optymizmu co do osiągnięcia porozumienia w tej sprawie i uruchomienia programu sprzedaży obligacji. "Jestem przekonany, że proponowany przez nas sposób pozyskiwania pieniędzy wejdzie w życie" - mówił szef MFW. Indie zadeklarowały kupno papierów o wartości co najmniej 10 mld dol. Wcześniej, podczas londyńskiego szczytu Chiny zaoferowały 40 mld dol. Środki ze sprzedaży obligacji uzupełnią sumę 325 mld dol. w gotówce, którą w Londynie zgłosiły najbardziej rozwinięte gospodarki. Administracja prezydenta Baracka Obamy w tej chwili prosi Kongres o zgodę na dofinansowanie MFW 100 mld dol., Unia Europejska i Japonia również chcą wyłożyć podobną kwotę. Pozostałe 25 mld popłynie z krajów arabskich i azjatyckich.

Dariusz Styczek
Dziennik Finansowy

Więcej na ten temat
Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~klkjlklkl
Wydoić a potem zbankrutować. Albo zrobić hiperinflację. I po temacie
~KPN
Dokładnie tak, produkcja kolejnych papierów które mają być niby bardziej wartościowe niż inne papiery - ile ten cyrk jeszcze potrwa, zanim okaże się że "królowie są nadzy ???"
~ksiezyc
Obligacje, tak na marginesie najbardziej dziwny z wymyślonych instrumentow finansowych, mają tylko jeden cel - zabezpieczyć pożyczki USA bo najwięksi tego świata mają już dość tej makulatury - patrz podwojenie rezerw złota przez Chiny a pewnie i przez Japonię też. Zatem MFW upycha dolce w takich krajach jak Polska, Meksyk itp. Dzięki Obligacje, tak na marginesie najbardziej dziwny z wymyślonych instrumentow finansowych, mają tylko jeden cel - zabezpieczyć pożyczki USA bo najwięksi tego świata mają już dość tej makulatury - patrz podwojenie rezerw złota przez Chiny a pewnie i przez Japonię też. Zatem MFW upycha dolce w takich krajach jak Polska, Meksyk itp. Dzięki temu finansowanie długu USA odbywa się poza USA.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki