MFW zatwierdził pożyczkę w wysokości 3,9 mld dol. dla Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził we wtorek program pomocy dla Ukrainy opiewający na 3,9 mld dol. przyznanych na okres 18 miesięcy. Jednocześnie kierownictwo MFW podjęło decyzję o natychmiastowym odblokowaniu kredytu stand by w wysokości 1,4 mld dol.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Transza ta zostanie udostępniona Ukrainie do 25 grudnia b.r. - wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek przez ukraińskie ministerstwo finansów. Następne dwie transze zostaną przekazane Kijowowi w maju oraz w listopadzie przyszłego roku.

Środki pomocowe MFW dla Ukrainy były zamrożone od kwietnia 2017 r. w związku z opieszałością jej władz we wdrażaniu pakietu reform instytucjonalnych i brakiem wyraźnych postępów w przyjmowaniu antykorupcyjnego ustawodawstwa.

W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w tym kraju korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program ten wygasa w 2019 r.

Władze w Kijowie były jednak krytykowane przez MFW oraz inne zachodnie instytucje finansowe za brak determinacji w zwalczaniu korupcji i uprzywilejowania oligarchów.

Mimo powołania do życia sądu antykorupcyjnego w czerwcu 2018 r., do czego niejednokrotnie wzywały władze Ukrainy państwa i instytucje zachodnie, w tym - MFW, Fundusz nie decydował się na uruchomienie nowego programu pomocowego.

Pomoc finansowa MFW w formacie kredytu stand by zatwierdzona we wtorek - pisze w komentarzu Reuters - pozwoli rządowi Ukrainy na uregulowanie odsetków związanych z zadłużeniem zagranicznym, ale przede wszystkim - będzie stanowić pozytywny sygnał dla instytucji zachodnich, w tym - Unii Europejskiej, który zachęci do udzielenia pomocy przeżywającej trudności gospodarcze Ukrainie.

Również Bank Światowy pozytywnie ocenia kierunki przemian gospodarczych na Ukrainie.

BŚ zgodził się na udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln dol. - napisał we wtorek na Twitterze prezydent tego państwa Petro Poroszenko, uznając to za dowód na "namacalny postęp na ścieżce reform".

Jak przypomina agencja Interfax-Ukraina, w końcu listopada ukraiński parlament zatwierdził przyszłoroczny budżet z deficytem do 2,3 proc. PKB. Było to jednym z warunków zatwierdzenia przez MFW nowego programu finansowania polityki władz w Kijowie.

mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 8 siunek

Ukraina podąża szlakiem przetartym przez inną, byłą perłę w koronie imperium carów - Polskę. Pamiętacie lata 90-te u nas? Syf z korupcją, bieda z dziadostwem. Ale jest dużo lepiej, więc i Ukrainie się uda. Pomaleńku.

! Odpowiedz
6 11 ajwaj

W ciagu 2 nastepnych lat mieliBY oddac 20 mld. $$$, zeby nie pomoc PISy, czytaj polskich podatników-jeleni (tak, nieco mniej)
W sam raz na zasilenie kont oligarchów i betonu Good Fellas z Kijowa w offshorach :)

Majatek tylko oficjalny miliardera $$$ Waltzmanna (po zonie Poroshenko) od Majdana 2013 wzrósl 8x > ten oficjalny.

! Odpowiedz
3 5 ajwaj

Abstrahujac od infantylnej radosci w Ukrainie, ze dali nowy kredyt-kroplówke "bedzie balanga"

Wiceminister finansów Ukrainy Siergiej Verlanov powiedział, że prawie jedna trzecia budżetu kraju na 2019 r. zostanie wykorzystana na spłatę i obsługę zagranicznych i krajowych długów. W tym celu budżet przewiduje 417 miliardów hrywien (prawie 15 miliardów dolarów).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 24 marxs

przecież takiego kraju jak Ukraina już nie ma to komu MFW pomaga? to co nazywają Ukrainą to zbankrutowany,upadły obszar ogarnięty wojną domową i plemiennymi rządami ukraińskich watażków i oligarchów cuś w stylu Somalii

! Odpowiedz
1 22 drabio

Listopad 2018 przejscie graniczne Dolhobyczow. Mytnik ukrainski wychodzi za busa podaje reke kierowcy, z reki do reki przechodzi zielony papierek. Nagle celnik orientuje sie ze w samochodzie za nim jest wideorejestrator jako ze transakcja miala miejsce przed szyba mojego samochodu a za kontrolowanym autem. Popatrzyl machnal reka i na widoku wskazal palem ze dostal za malo ale tym rezem wszedl na pake busa w tym celu kierowca wyprosil pasazerow. Po minucie ow mytnik wyszdl z szerokim usmiechem podal reke kierowcy i pojechali. Moje auto bylo nastepne zgadnijcie co szczegolnie przykulo uwage kontolujacego moje auto? Ledwo co zdazylem wymienic karte sd w rejestratorze. Potem przez 30 min sciemnialem temu cwelnikowi ze rejestrator dziala tylko w momencie kiedy silnik jest wlaczony. To juz bedzie 5 rok jak sie "reformuja" ale tam nie nastapila zadna ale to zadna zmiana ale pieniadze przytula kazde a co jak daja to brac...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 lsyk40

Odsetkow?

! Odpowiedz
0 4 dziki_losos

To te futrzaki z banku BPH. Chyba.

! Odpowiedz
1 2 tomitomi

.....nie ,to był jego starszy brat :Wzjatnikow ! ,

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil