REKLAMA

MFW: wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce

2024-02-12 16:14
publikacja
2024-02-12 16:14

Wojna między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy i ataki Huti w pobliżu Jemenu stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki – ostrzegła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

MFW: wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce
MFW: wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce
fot. Yannis Behrakis / /  Reuters / Forum

Wojna w Strefie Gazy już sparaliżowała gospodarkę Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – oznajmiła Goergiewa na szczycie w Dubaju. „Obawiam się przede wszystkim długotrwałości tego konfliktu, bo jeśli będzie się on przedłużać, rośnie ryzyko przelania się go na inne tereny” – powiedziała.

„W chwili obecnej stwierdzamy, że istnieje ryzyko przelania się kryzysu na Kanał Sueski”, czyli szlak morski kluczowy dla światowego handlu – dodała, odnosząc się do ataków morskich przypuszczanych „z solidarności z Hamasem” przez jemeńskich rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) podała pod koniec stycznia, że ruch komercyjny Kanałem Sueskim spadł o ponad 40 proc. w ciągu dwóch poprzednich miesięcy.

7 październiku bojownicy Hamasu przeprowadzili na terytorium Izraela atak, w którym zginęło ponad 1160 osób, w większości cywilów. W odpowiedzi Izrael rozpoczął ofensywę na Strefę Gazy, w której zginęło już – według kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia tego terytorium - ponad 28,3 tys. osób.

Rosną obawy o eskalację terytorialną konfliktu między Izraelem a Hamasem, wspieranym przez zbliżone do Iranu zbrojne grupy w Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie.

Prezes Banku Światowego Ajay Banga ocenił, że to, co się dzieje w Gazie, oraz wyzwania związane z Ukrainą i Morzem Czerwonym to najpoważniejsze zagrożenia dla gospodarki światowej, tym bardziej, że „mamy zapewne najniższy wskaźnik wzrostu od 55 lat”. (PAP)

mw/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
distefano
Głosujemy która WOJNA straszniejsza:
- między izraelem a palestyńskimi dziećmi w strefie Gazy - łapka w górę
- między Niemcami a Polakami i Zydami w Auschwitz - łapka w dół
t1000race
Nie wojna ale ludobójstwo. I nie z Hamasem ale przeciwko Palestyńczykom i nie od 2023 ale od 1948r
infinityhost
Może Pegazusa im sprzedać?

Powiązane: Konflikt Izrael-Palestyna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki