MFW podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w tym roku o 0,2 pkt do 3,6%

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok o 0,2 pkt proc. do 3,6% (wobec oczekiwań z kwietnia br.), wynika z komunikatu opublikowanego na zakończenie misji Funduszu w Polsce.

(fot. Brejeq / YAY Foto)

"Oczekuje się, że silne cykliczne przyspieszenie będzie kontynuowane w najbliższym czasie. Wzrost gospodarczy pozostał na solidnym poziomie 2,7% w 2016 r. i powinien odbić do 3,6% w tym roku dzięki silnej konsumpcji oraz wyższym inwestycjom publicznym, napędzanym przez fundusze unijne" - czytamy w komunikacie.

W połowie kwietnia br. MFW prognozował, że tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy do 3,4% w tym roku, zaś w kolejnym roku spowolni do 3,2%.

Fundusz podał dziś także, że spodziewa się spadku stopy bezrobocia w Polsce do najniższego poziomu w historii. Zwrócił też uwagę na domknięcie się luki popytowej.

"Polska gospodarka będzie prawdopodobnie rozwijać się na poziomie swojego potencjału lub powyżej" - podsumował MFW.

Według Funduszu, Polska potrzebuje reform strukturalnych, aby złagodzić presję ze strony czynników demograficznych oraz zapewnić trwałą konwergencję. "W tym kontekście przyjmujemy z zadowoleniem formalne przyjęcie w lutym 2017 r. 'Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju'" - napisano także w materiale.

Realny efektywny kurs złotego zgodny z fundamentami

Realny efektywny kurs złotego pozostaje zgodny z fundamentami - poinformowała na konferencji prasowej Anna Ilyina, przedstawicielka MFW.

"Realny efektywny kurs złotego jest nieco niedowartościowany, ale pozostaje w miarę zgodny z fundamentami" - powiedziała Ilyina.

Jej zdaniem, możliwa jest dalsza poprawa ściągalności podatków.

"Wpływy z VAT-u w pierwszym kwartale wzrosły o ok. 30 proc. (...) i widać możliwości dalszej poprawy ściągalności w kolejnych miesiącach" - powiedziała.

MFW oczekuje kontynuacji wzrostu i konsolidacji finansowej

W krótkim okresie MFW oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce, choć konsolidacja fiskalna powinna rozpocząć się zdaniem Funduszu tak szybko, jak to możliwe, by ograniczać deficyt.

Opinie te znalazły się w oświadczeniu misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce, przedstawionym w czwartek na konferencji prasowej przez szefową misji Anne Ilyinę.

Mówiła ona między innymi, że MFW oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego. W tym roku oczekuje "odbicia do 3,6 procent w wyniku silnej konsumpcji oraz wyższych inwestycji w sektorze publicznym".

Misja MFW zwróciła też uwagę, że sytuacja na polskim rynku pracy uległa poprawie, a "stopa bezrobocia spada do najniższych poziomów w historii". Jednocześnie, wskazała misja, nastąpił szybki wzrost inflacji w kwietniu do 2 proc., a inflacja bazowa przyspieszyła do 0,9 proc.

"Sytuacja na rynku pracy i rekordowo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych sugerują, że prawdopodobnie obecny wzrost gospodarczy jest na poziomie powyżej potencjału" - głosi oświadczenie misji MFW.

W krótkim okresie ryzyka dla perspektyw wzrostu są, zdaniem MFW, zrównoważone, ale utrzymanie obecnego tempa wzrostu w długim okresie "nie będzie możliwe bez szybszego wzrostu produktywności, silniejszych inwestycji prywatnych oraz wzrostu aktywności zawodowej".

"Negatywne trendy demograficzne, wolny wzrost produktywności, niskie inwestycje prywatne, braki infrastrukturalne oraz nierówności regionalne będą stanowiły wyzwanie dla perspektyw wzrostu" - zaznaczył Fundusz.

Jednocześnie, zdaniem MFW, konsolidacja fiskalna powinna rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.

"Prognozowany deficyt budżetowy w 2017 roku na poziomie 2,9 procent PKB jest tylko odrobinę poniżej procedury nadmiernego deficytu UE w wysokości 3 procent PKB. Priorytetem polityki fiskalnej w tym roku powinno być uniknięcie przekroczenia tej granicy oraz wykorzystanie lepszych niż planowane dochodów podatkowych do obniżenia deficytu, a w latach 2018-19 deficyt strukturalny powinien być obniżany o 0,5 procent w każdym roku" - oświadczyła misja MFW.

Z kolei, według misji, "średniookresowy cel fiskalny - deficyt strukturalny w wysokości 1 proc. PKB - powinien być osiągnięty nie później niż w 2023 roku".

Misja Funduszu zwróciła także uwagę, że konsolidacja fiskalna powinna uwzględniać "ostrożne szacunki oczekiwanych wpływów z tytułu reform administracji podatkowej". Wysiłki władz w tym zakresie są co prawda "godne uznania", a ostatnia poprawa wpływów z podatków "obiecująca", jednak zyski z tego tytułu są niepewne i powinny być ostrożnie planowane w budżecie - uważa MFW.

Odpowiadając na pytania na konferencji szefowa misji Anna Ilyina oceniła dotychczasowe rezultaty reformy podatkowej jako "zachęcające". Dodała jednak, że ostateczne rezultaty zależą "od tego, jak wiele jej instrumentów zostanie rzeczywiście przyjętych i wdrożonych przez rynek".

Podkreślała też, że "ideałem byłoby, gdyby następował stały wzrost przychodów poprzez skuteczny pobór podatków na skutek +rozszerzenia bazy+". "Jeśli idzie o stronę przychodową, to powinno się rozważyć również inne opcje, bo dotychczas skupiano się głównie na przestrzeganiu przepisów VAT. Tymczasem jest jeszcze cały obszar zwolnień z VAT, ograniczeń barier handlowych. Jest więc jeszcze sporo luk prawnych, które należy załatać" - oceniła szefową misji MFW.

Generalnie, zdaniem Funduszu, polityka gospodarcza powinna odzwierciedlać potrzebę budowy buforów w okresie silnej koniunktury oraz odpowiadać na długoterminowe wyzwania dla wzrostu i finansów publicznych.

Z kolei polityka pieniężna jest odpowiednia, jednak, jak głosi oświadczenie, "bank centralny powinien być gotowy na podniesienie stóp procentowych, jeśli przyspieszająca inflacja bazowa będzie stanowić zagrożenie dla celu inflacyjnego".

Ponadto "odporność sektora finansowego powinna być chroniona, tak aby utrzymać jego zdolność do finansowania wzrostu gospodarczego". W tym kontekście, choć obecnie "system bankowy pozostaje dobrze skapitalizowany oraz płynny", misja MFW przestrzegła przed dalszym spadkiem rentowności banków.

MFW pochwalił jednocześnie przygotowany program reform strukturalnych w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, m.in. plany reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm oraz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Trzeba jednak w ramach SOR "zdefiniować kluczowe priorytety oraz przełożyć je na plany konkretnych reform".

"Strategia rozwoju powinna koncentrować się na poprawie otoczenia instytucjonalnego i biznesowego w Polsce, żeby uczynić ją bardziej atrakcyjną zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych" - zaznaczyła misja MFW.

Oświadczenie, jak podkreślono, wyraża jedynie wnioski misji pracowników MFW, natomiast nie musi pokrywać się z opinią Rady Wykonawczej MFW. "Na podstawie wstępnych wniosków misji pracownicy MFW przygotują raport, który, po uzyskaniu aprobaty zarządu, zostanie przedstawiony Radzie Wykonawczej MFW do dyskusji i decyzji" - stwierdzono.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 ~niewierzącyateusz

ten raport jest już nieaktualny :) MFW będzie musiał znów podwyższać prognozy :) w I kwartale mieliśmy 4% wzrost PKB,żeby za rok wyszło 3,6% to w kolejnych kwartałach musiałoby nastąpić spowolnienie wzrostu do 3,5% , a na to się nie zanosi :) najwyraźniej raport MFW został napisany zanim do MFW dotarła informacja o wzroście PKB w I kwartale

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 2 ~pytanie

a czy z PKB mozna gar zupy ugotować?

! Odpowiedz
0 2 (usunięty) odpowiada ~pytanie

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 26 ~Elita

Skandal!!Niedowiary!To musi być jakaś wredna robota tego Kaczynskiego

! Odpowiedz
1 38 ~dziadek_franek

cóż za nietakty MFW . Elity III RP zawiedzione, roztrzęsione, oszukane i zadeptane .

! Odpowiedz
1 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 38 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 0 ~pisobolszewia

na razie puszczaja w skarpetkach tych co pracuja(jeszcze) a co do waluty to prawda gwałtownie sie umacnia do złotówki

! Odpowiedz
3 50 ~mi

Jak żyć Donald , jak żyć ?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil