MFW: niepewność w Katalonii może podważyć zaufanie inwestorów

"Przeciągająca się niepewność i napięcia w Katalonii związane z kryzysem w stosunkach między Madrytem a przywódcami katalońskich separatystów mogą zaciążyć na decyzjach ws. inwestycji w Hiszpanii"- oceniła w piątek sytuację przedstawicielka MFW w Hiszpanii.

(fot. Donat Sorokin / TASS)

"Uważamy, że obecne perspektywy Hiszpanii są pozytywne. Jeśli jednak przedłuży się napięcie polityczne w stosunkach między Katalonią a Madrytem, może to podkopać zaufanie inwestorów i konsumentów" - oświadczyła stojąca na czele misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Hiszpanii Andrea Schaechter podczas prezentacji raportu na temat perspektyw ekonomicznych tego kraju w 2017 roku.

"W naszej ocenie perspektywy hiszpańskiej gospodarki są dobre, ale przeciągające się napięcie i niepewność w stosunkach z Katalonią mogą zaciążyć na decyzjach inwestorów" - dodała Schaechter.

Jednocześnie szef misji ewaluacyjnej systemu finansowego Hiszpanii z MFW Udaibir Das w wywiadzie, którego udzielił hiszpańskiej agencji EFE w Waszyngtonie, powstrzymał się od komentowania ewentualnych następstw, jakie mogą mieć napięcia polityczne w Hiszpanii związane z referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

"Katalonia to sprawa Hiszpanii i mamy nadzieję, że zostanie rozwiązana we właściwy sposób" - powiedział.

Madrycki dziennik "El Pais", który krytycznie pisze o roli liderów Generalitat, katalońskiego rządu regionalnego, forsujących oderwanie się regionu od Hiszpanii, tak skomentował ocenę sytuacji przedstawioną przez Schaechter: "Tą krótką, ale wyrazistą wzmianką MFW umieszcza wyzwanie ze strony zwolenników suwerenności Katalonii wśród podstawowych elementów ryzyka, wobec którego staje hiszpańska gospodarka.

Schaechter w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami podała, że w ciągu ostatnich trzech lat (łącznie z 2017 r.) roczny wzrost PKB w Hiszpanii wyniósł ponad 3 proc. Jako czynniki, które przyczyniły się do poprawy sytuacji w gospodarce kraju, wymieniła reformy strukturalne, "powściągliwość w dziedzinie płac", redukcję kosztów i niedawno dokonane "poluzowanie w polityce podatkowej".

Pozostają jednak, jak to określiła, "poważne problemy" w postaci wysokiego zadłużenia sięgającego 100 proc. PKB, wysokiego bezrobocia strukturalnego oraz starzenia się ludności, co powoduje wzrost presji fiskalnej.

Bezrobocie w Hiszpanii zmniejszyło się, ale wynosi 17,2 proc. i nadal należy do najwyższych w Europie. (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl