MFW: RPP najprawdopodobniej będzie musiała podwyższyć stopy w '18

Inflacja dojdzie do celu na początku 2018 r., a Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnieść stopy procentowe - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dodano, że brak podwyżki może skutkować dojściem inflacji do górnej granicy odchyleń od celu jeszcze w 2018 r.

(YAY Foto)

"W opinii MFW, zacieśnianie polityki pieniężnej najprawdopodobniej będzie potrzebne w 2018 r. w celu ustabilizowania inflacji wokół celu. Bazowym założeniem jest, że wzrost płac będzie stopniowo przyspieszał ze względu na ciasne warunki na rynku pracy i relatywnie szybkie przejście do inflacji bazowej, na co wskazują dane historyczne" - napisano.

"Przy tych założeniach, inflacja CPI mogłaby osiągnąć górne ograniczenie wahań wokół celu przed końcem 2018 r., jeśli nie dojdzie do zacieśnienia warunków monetarnych" - dodano.

Ekonomiści MFW wskazali, że podwyżka stóp mogłaby być wskazana jeszcze pod koniec 2017 roku.

"Obliczenia oparte o regułę Taylora sugerują, że ze względu na dodatnią lukę popytową, stopniowy wzrost płac i solidną inflację w strefie euro, presje inflacyjne mogą wskazać potrzebę zacieśnienia polityki pieniężnej nawet pod koniec 2017 albo na początku 2018 roku, żeby uniknąć przestrzelenia inflacji. Ze względu na to, założenie umiarkowanej podwyżki jest zawarte w naszych prognozach dot. inflacji" - napisano.

Bazowy scenariusz zakłada dojście do celu w połowie 2018 r.

"Oczekujemy, że inflacja osiągnie cel NBP na początku 2018 r. Impuls wynikający z ostatniego mocnego wzrostu cen żywności i paliw prawdopodobnie osłabnie w drugiej połowie 2017 r. Natomiast inflacja bazowa powinna przyspieszyć ze względu na coraz bardziej dodatnią lukę popytową i rosnące presje płacowe na ciasnym rynku pracy, włączając w to 8-proc. podwyżkę płacy minimalnej, która weszła w życie na początku 2017 r." - napisano.

"Jako że rosnąca inflacja krajowa kompensuje zanikające efekty wzrostu cen żywności i paliw, inflacja CPI prawdopodobnie będzie rosnąć do celu na poziomie 2,5 proc. z umiarkowanym ryzykiem jego przekroczenia w 2017 r., wyłączając zaskoczenia do góry ze strony cen żywności i paliw. Zakładając terminową odpowiedź ze strony władz monetarnych, po 2017 r. inflacja ustabilizuje się w okolicach celu" - dodano.

Autorzy raportu wskazali, że niepewna jest ścieżka wzrostu płac.

"Niemniej, istnieje znaczna niepewność, jeśli chodzi o trajektorię wzrostu płac, biorąc pod uwagę ostatnią rozbieżność luki bezrobocia i wzrostu płac. Kontynuacja umiarkowanego wzrostu płac na poziomie ok. 4 proc. w 2017 i 2018 roku sprowadziłaby CPI poniżej celu przed końcem 2018 r., natomiast szybszy wzrost płac mógłby spowodować przekroczenie górnej granicy wahań wokół celu w połowie 2018 r." - napisali.

Wzrost PKB Polski w '17 wyniesie 3,6 proc.

Ekonomiści MFW prognozują, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,6 proc., a deficyt sektora general government 2,9 proc.

"Realny wzrost PKB w 2017 r. przyspieszy do 3,6 proc. wspierany przez silniejszą absorpcję środków unijnych, solidną konsumpcję indywidualną i umiarkowane odbicie inwestycji prywatnych ze względu na wspierający popyt zewnętrzny" - napisano.

"W średnim terminie niekorzystne tendencje demograficzne, wpłyną na dynamikę zatrudnienia i ściągną tempo wzrostu PKB do poziomu potencjalnego, czyli ok. 2,7 proc. przed 2022 rokiem, pomimo umiarkowanej poprawy w inwestycjach i wzrostu ogólnej wydajności produkcji" - dodano.

Ekonomiści MFW prognozują, że deficyt sektora general government wyniesie w 2017 roku 2,9 proc.

"Z deficytem budżetowym na poziomie prawie 3 proc. PKB, priorytetem polityki fiskalnej jest uniknięcie przekroczenia limitu wyznaczonego przez procedurę nadmiernego deficytu i rozpoczęcie konsolidacji w jak najszybszym terminie, by skorzystać z obecnego momentu cyklu, by osiągnąć średnioterminowy cel deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB" - napisali. (PAP Biznes)

pud/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 7 ~silvio_gesell

Należ podnieść opodatkowanie gruntów, a nie stopy. Gdy dzietność jest niska, tylko tak można zatrzymać podaż pieniądza i inflację.

! Odpowiedz
2 0 ~Ela

I od kiedy to przed orzeczeniem.w zdaniu stawiamy przecinek???

! Odpowiedz
1 5 ~Olo

"Ciasne warunki na rynku płacy"? Tlumaczyliscie to za pomocą translatora internetowego?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 ~Mirka

Juz po tych wypowiedziach widać ze szykują się w RPP na podwyżki stóp i chcą rynek oswoić, żeby nie było niespodzianki. Żeby pieska oswoić z samodzielnym pozostaniemy w domu polecaja, żeby do tego przygotowywać go stopniowo. W przypadku stóp, jak widać po FED, ta terapia tez jest polecana.

! Odpowiedz
8 30 1as

Podnieść teraz lekko, zamiast ostrego spóźnionego hamowania.

! Odpowiedz
16 23 jkl777

Na to byl czas. Teraz juz po jablkach. Dojdzie oplata paliwowa, wodna, RTV, maslo po 6 zl, mleko po 3 zl i jestesmy w czarnej Dudzie...

! Odpowiedz
0 15 1as odpowiada jkl777

Paliwowa odrzucona.

! Odpowiedz
2 2 ~J23

J23.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl