MF: za pieniądze z luki w VAT można było zbudować ponad milion nowych mieszkań

Za pieniądze z luki w VAT można było zbudować ponad milion nowych mieszkań - informuje Ministerstwo Finansów w przekazanym PAP materiale na temat uszczelnienia systemu podatkowego.

(YAY Foto)

"W latach 2006-2015 wg raportów Komisji Europejskiej luka VAT wzrosła z 0,6 proc. PKB do 2 proc. PKB (...). W samym 2015 r. polski budżet stracił przez dużą lukę i słabą ściągalność aż

40 mld zł" - czytamy w raporcie MF. Dodano, że szacunki dotyczące luki w VAT w latach 2008-2015 mówią o kwotach 250-265 mld zł.

Według MF za pieniądze z luki w VAT można było zbudować ponad milion nowych mieszkań dla polskich rodzin. "Rozwiązałoby to problem deficytu mieszkań w Polsce" - uważa MF. Zdaniem ministerstwa można by było też sfinansować przez sześć lat darmowe leki dla wszystkich, również te bez recepty.

Ministerstwo obliczyło, że równowartość luki w VAT to koszt budowy ok. 6000 km autostrad. "To ok. 50 proc. więcej niż obecna długość autostrad i dróg ekspresowych w Polsce" - napisano.

Zgodnie z obliczeniami MF, w latach 2016-2019 wpływy z PIT wzrosną o 37 mld zł, tj. o ok. 45 proc. W tym samym czasie wpływy z CIT mają wzrosnąć o 12 mld zł, czyli ok. 36 proc., a z VAT o ok. 57 mld zł, czyli o ok. 46 proc. Ministerstwo zauważa, że w okresie tym przewidywany jest wzrost PKB o ok. 25 proc.

Dane te porównano z latami 2008-2015 kiedy, jak zaznacza resort finansów, zanotowano ok. 50 proc. wzrost PKB. Zdaniem MF wpływy z PIT wzrosły wówczas o 22 mld zł, tj. o 36 proc., wpływy CIT wzrosły o 0,7 mld zł, czyli ok. 2 proc., a z VAT o ok. 27 mld zł, czyli ok. 28 proc. MF podaje przy tym, że dochody z CIT w 2015 r. były o 1,7 mld zł niższe (o ok. 5 proc.) niż osiągnięte w 2008 r.

Resort zwrócił uwagę na trzy elementy związane z wysiłkiem uszczelnienia systemu podatkowego: utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, legislację i partnerstwo między fiskusem a firmami.

Według MF utworzenie KAS zwiększyło efektywność służb skarbowych: analizy big data przyczyniły się do zmniejszenia liczby kontroli o 20 proc. i wzrostu o 20 proc. "wpływów pokontrolnych". Wśród działań legislacyjnych zwrócono uwagę na wprowadzenie odwrotnego obciążenia w VAT, mechanizmu podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment), pakietu paliwowego i Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Obliczono, że na każde 5 proc. wzrostu PKB w latach 2008-2015 przypadało 3,8 proc. wzrostu wpływów z podatków i składek na FUS. Z kolei w latach 2016-2019 na każde 5 proc. wzrostu PKB przypadało 8 proc. wzrostu wpływów z podatków i składek na FUS.

Resort finansów obliczył, że gdyby wpływy z podatków i składek FUS w latach 2008-2015 rosły w tempie wzrostu PKB z tego okresu, to w 2015 roku do budżetu wpłynęłoby ok. 40 mld zł więcej z podatków i składek FUS.

Natomiast gdyby wpływy z podatków i składek FUS w latach 2016-2019 rosły tylko w tempie PKB (nie uwzględniając efektów uszczelnienia systemu podatkowego - PAP), to w 2019 r. do budżetu wpłynęłoby o ok. 50 mld zł mniej dochodów z podatków i składek FUS.

Jeżeli jednak wpływy z podatków i składek FUS w latach 2016-2019 rosłyby w tempie z lat 2008-2015, to w 2019 roku do budżetu wpłynęłoby o ok. 80 mld zł mniej.

Ministerstwo dodaje przy tym, że przeciętnie w latach 2004-2017 Polska otrzymywała 28 mld zł netto środków z Unii Europejskiej (odliczając składkę członkowską UE). 

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 czerwony_wiewior

Cóż, między "stracił" a "nie zarobił" jest subtelna różnica. Duża część transakcji była fikcyjna, więc tak naprawdę tych pieniędzy nigdy nie było. Jedyne prawdziwe straty są tam, gdzie urzędnicy lekką rączką przyznawali zwroty. A jakoś nie słyszałem, żeby jakiś urzędnik skarbowy został za to pociągnięty do odpowiedzialności. A przypomnę, że przeciętny przedsiębiorca jest wzywany na kontrolę gdy odlicza np. 1000 zł VAT na zakup kasy fiskalnej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 silvio_gesell

Prawda jest taka że gdy państwo nie kradnie tylko mądrze wydaje pieniądze to trzeba się nieźle napocić by je zarobić.

! Odpowiedz
2 4 janusz26904029

Albo na tysiąc muzeów Jana Pawła II.

! Odpowiedz
10 6 kapitaneo

Fakt jest taki, że złodziejstwo za poprzednich rządów było w setkach miliardów. Każdy niezależny raport to potwierdza. Co można było za te pieniądze kupić to już jest kwestia wyobraźni m.in. polityków.

! Odpowiedz
2 8 jkendy

Problem z Kłamczyńskim i jemu podobnymi polega na tym, że pieniądze z zamykania luki VAT nie ida na mieszkania tylko są bez sensu rozdawane żeby zakonserwować władzę narodowo-socjalistów.

! Odpowiedz
0 4 wektorwg

A dla kogo ten wywiad?.....

! Odpowiedz
0 0 wektorwg

A flak ogonem wywiad?

! Odpowiedz
5 21 karbinadel

Trochę to przypomina opowieści wędkarskie. Wkrótce śledź stanie się wielorybem

! Odpowiedz
6 15 borma

Jak dlugo beda jeszze mowic o dziurze Vat.? Morawiecki niedawno poinformowal , ze usczelnienie luki w poborze VAT przynoislo Polsce wiecej pieniedzy niz kwoty otrzymane z Unii. A z Unii otrzymalismy kilkadziesiat miliardow Euro. Pomnozone prze 4 , taki kurs byl Euro w stusunku do zlotego , daje kwote kilkuset miliardow zlotych polskich. To gdzie sa te pieniadze , jesli zamykamy budzet rok po roku na minusie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 12 sloneczkodzg

I jak tu głosować na bandę oszustów za POprzednie rządy PO + PSL ?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.