MF wyemitowało roczne obligacje w formacie private placement za 200 mln euro

MF wyemitowało roczne obligacje w formacie private placement za 200 mln euro. Rentowność obligacji wyniosła -0,31 proc., przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc. - podał resort w komunikacie.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu 16 stycznia br. dokonano wyceny rocznych obligacji nominowanych w euro w formacie Private Placement" - napisano w komunikacie.

"Wartość nominalna obligacji o terminie wykupu w dniu 22 stycznia 2021 r. wyniosła 200 mln euro. Rentowność obligacji wyniosła -0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc." - dodano.

Ujemna rentowność wyemitowanych obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski oraz zaufania inwestorów - przekazał PAP resort finansów, komentując ostatnią emisję obligacji w formacie private placemant.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej, niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek. "Niewątpliwie, odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej emitenta oraz zaufania inwestorów" - podkreślono.

Resort przypomniał, że ostatnia emisja obligacji zagranicznych, wycenionych 16 stycznia br., jest już trzecią z kolei emisją na rynkach zagranicznych z ujemną rentownością. Pierwszy raz w 2015 r. uplasowano 3-letnie obligacje nominowane we frakach szwajcarskich o wartości nominalnej 580 mln CHF i rentowności -0,213 proc. Po raz drugi wyemitowano zagraniczne papiery skarbowe z ujemną rentownością w 2016 r., tym razem na rynku euro. Sprzedano wówczas 2-letnie obligacje skarbowe w formacie private placement o wartości nominalnej 250 mln euro i rentowności -0,06 proc. 

MF podał, że emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych na rynku europejskim (EMTN). Organizatorem emisji był bank Commerzbank.

pat/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 specjalnie_zarejestrowany2

Nabywcą był Orlen i PGE?:))

! Odpowiedz
4 0 silvio_gesell

Przeczytałem komentarze, i większości się to nie mieści w głowie, że jeśli pieniądz jest ujemnie oprocentowany, to także ujemnie oprocentowany jest dług. :D

! Odpowiedz
2 23 xxpp

"Niewątpliwie, odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej emitenta oraz zaufania inwestorów" - podkreślono.

Niewątpliwie wskazuje na ostrą patologię, zalanie rynku kasą i ostatnie podrygiwanie chorego systemu. To wszystko się rozleci w ciągu 5 lat.

! Odpowiedz
3 9 qroman

Siłę gospodarki pokazali by, gdyby te obligacje były denominowane w euro, a nie są. Na razie to tylko przykład na to, że ktoś wierzy w euro, a nie pln-a. No, przy okazji ma nadzieję, ze nie ogłosimy bankructwa do tego czasu i to jedyny plus.

! Odpowiedz
0 4 qroman

Edit. Były nominowane w pln a nie w euro

! Odpowiedz
24 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 5 jkl777

Nic nie maja... ale takie nic, w Polnej Wolsce, moze byc wiele warte (patrz Pan Solorz).

! Odpowiedz
6 19 uorenbufet

Wania albo Lonia wypadaj stąd!

! Odpowiedz
20 14 marxs

zapewne PISy zaciągają długi żeby pokryć straty
"w CBA miało zginąć nawet 15 mln zł"-interia.pl

! Odpowiedz
3 45 uorenbufet

Lada moment obniżą oprocentowanie obligacji detalicznych indeksowanych inflacją(bo po co płacić 1,5% + inflacja-czyli ca 5%,skoro można sprzedać papier z ujemnym oprocentowaniem.). I to będzie ostateczny wyrok na ciułaczy z gotówką.

! Odpowiedz
6 9 tygztqbq77n5mg9ercmet

Nie muszą obniżać %. Zaniżają oficjalną inflację, dają żenująco niskie oprocentowanie, drukują PLN-y na potęgę. W ten sposób mamy znośne procenty na papierze, w rzeczywistości wychodzimy w okolicy zera, do tego podatek belki. Jeszcze zarabiają na tych obligacjach w złotówkach.

! Odpowiedz
7 23 marianpazdzioch

Należy tylko przyklasnąć. Problem jednak w tym, że tego długu jest już blisko 6 bilionów (wliczając ZUS). A euro raczej będzie drożeć niż tanieć, więc robimy to co frankowicze. No chyba, że jakoś tanio to zabezpieczyli np. hedgeując naturalnie jałmużną z Brukseli. Na to wskazuje bardzo bliski termin wykupu.

! Odpowiedz
5 55 philo128

poszukaj jakiegoś innego portalu jesli nie rozumiesz że nawet jeśli budzet 2020 jest zrównoważony to stary dług jest i trzeba go "rolowac" nowymi emisjami jak stare są do wykupu. Specjaliści od wszystkiego k..wa wasza mać.

! Odpowiedz
6 10 jkl777

Ale do kiego mac kierujesz ta wypowiedz?

! Odpowiedz
2 2 xxpp

ok, tylko że budżet nie jest zrównoważony.

! Odpowiedz
6 31 jkl777

Oto tajemnica wiary: zloto, euro i dolary!

! Odpowiedz
15 28 polak2

Tak grabią Banki razem z Rządem ..... zabrać kase z Banków i będą inaczej robić .lokata na minus - pożyczki na 15% .... dasz 1 zł oni pożyczają 100 zł więc przebitke maja 150% .
Kasę trzymać w domu .............?

! Odpowiedz
10 31 loosac

A jak wytykałem frajerstwo obligacji to mnie minusowali...

Ponowie moj sarkazm: W wyniku dzialan rzadu waluta traci, wiec logiczne ze trzeba dac pieniadze rzadowi xD

! Odpowiedz
8 3 kuba_rzeszowiak

Czy porównujesz polskę do Niemiec lub Francji? Czy to nie jest błędem w twoim rozumowaniu? Wiesz ile Francja ma elektrowni atomowych?

! Odpowiedz
12 34 nostsherlock

Czyli instytucje finansowe zakładają, że kurs PLN zostanie zarżnięty. Przy obecnej inflacji w sumie nie ma co się dziwić

! Odpowiedz
16 9 silvio_gesell

Niekoniecznie, bo te obligacje ostatecznie kupią banki centralne jak ECB i BoJ.

! Odpowiedz
1 13 zbyszek_ odpowiada silvio_gesell

tez mi sie tak wydaje ze to tylko banki centralne kupuja posrednio lub bezp.
i to leci na tzw ulyce poprzez programy socjalne i wydatki rzadowe stąd inflacja.

! Odpowiedz
4 4 nostsherlock

Są takie pojęcia jak "short squeeze" i "long squeeze". Coś świta w głowie? Jak nie no to proponuję zrobić rozeznanie w temacie

! Odpowiedz
4 4 anna_domagalczyk odpowiada silvio_gesell

Kupi ECB? Przy tym, jak PL podskakuje? Raczej pokaże się PL miejsce w szeregu i nie będzie to podium.

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada anna_domagalczyk

PL wcale nie podskakuje. Zachowuje się zupełnie normalnie. Niemcy podskakują, bo współpracują z Rosją. Trochę więcej obiektywizmu, a mniej polityki.

! Odpowiedz
14 22 trybuch

Budżet zrównoważony ale pożyczać ciagle trzeba a jak na ujemny procent to będzie co rozdawać.

! Odpowiedz
36 28 nick07

Hmm być może dlatego że głosowało na nich najwięcej Polaków ( tak działa demokracja geniuszu) byc może też dlatego że działa w końcu w interesie Polski a nie Niemiec, Rosji lub ogólnie całej rządzącej bolszewii europejskiej która niszczy piękny kontynent robiąc z niego drugie ZSRR bis.

! Odpowiedz
20 24 fakty

Polacy mogą również zagłosować za POLexitem, wystarczy, że Jarek ogłosi referendum i won. Tak działa demokracja, a UE to nie ZSRR, co jak widać nie dociera do niektórych pustych łbów.

! Odpowiedz
26 82 talmud

motłoch został przekupiony.......fałszywi prorocy przebrali sie za patriotow.......

! Odpowiedz
7 42 kmierz

Ciekawy ruch, zobaczymy jak będzie ze sprzedażą.

! Odpowiedz
17 49 kuba_rzeszowiak

Bezpieczniej kupować Euro i USD miesiąc do miesiąca przez kolejne 5 lat ... efekt? Uwolnienie się od efektu "reform" socjalistów.

! Odpowiedz
11 26 kerad_

Czy uważasz, że w jakimkolwiek kraju ze strefy EURO socjal jest mniejszy niż w Polsce? Jeszcze nam wiele brakuje brakuje, żeby ich dogonić w socjalizmie!

! Odpowiedz
6 3 loosac odpowiada kerad_

Euro to polowa tego do czego sie odniosles

! Odpowiedz
2 16 wonsz odpowiada loosac

Nie, odniósł się do wszystkiego. W USA też mają zasiłki (dla bezrobotnych, samotnych matek, wielodzietnych matek, czarnych matek...), dopłaty do nierentownych sektorów (na co dzień do rolnictwa, a jak trzeba, to także do banków, linii lotniczych i fabryk samochodów), sute emerytury dla coraz dłużej żyjącego społeczeństwa i NFZ nazwany dla niepoznaki obamacare. Przy czym trzeba przyznać, że mają dużo więcej zakumulowanego bogactwa i możliwości czerpania renty od wasali, ale nie zmienia to faktu, że socjal tam aż huczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 hulk12 odpowiada wonsz

Jest jedna różnica, ich na to stać... Rozdają gruby socjal, ale nie pogarszają tym sytuacji innych, mało/średnio zamożnych grup społecznych

! Odpowiedz
1 2 xxpp odpowiada kerad_

Niestety przegoniliśmy ich. w stosunku do PKB polska ma najwyższe wydatki socjalne.

! Odpowiedz
47 79 enthe

Dlaczego pisowski rząd nazywacie Polską?

! Odpowiedz
9 9 jkl777

Polna Wolska

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,50% 4,1712
2020-04-08 21:30:00
EUR/PLN 0,27% 4,5298
2020-04-08 21:30:00
EUR/USD -0,27% 1,0861
2020-04-08 21:30:00
CHF/PLN 0,51% 4,2936
2020-04-08 21:30:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil