REKLAMA

MF wyemitowało roczne obligacje w formacie private placement za 200 mln euro

2020-01-20 10:06, akt.2020-01-20 16:41
publikacja
2020-01-20 10:06
aktualizacja
2020-01-20 16:41

MF wyemitowało roczne obligacje w formacie private placement za 200 mln euro. Rentowność obligacji wyniosła -0,31 proc., przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc. - podał resort w komunikacie.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

"Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu 16 stycznia br. dokonano wyceny rocznych obligacji nominowanych w euro w formacie Private Placement" - napisano w komunikacie.

"Wartość nominalna obligacji o terminie wykupu w dniu 22 stycznia 2021 r. wyniosła 200 mln euro. Rentowność obligacji wyniosła -0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc." - dodano.

Ujemna rentowność wyemitowanych obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski oraz zaufania inwestorów - przekazał PAP resort finansów, komentując ostatnią emisję obligacji w formacie private placemant.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej, niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek. "Niewątpliwie, odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej emitenta oraz zaufania inwestorów" - podkreślono.

Resort przypomniał, że ostatnia emisja obligacji zagranicznych, wycenionych 16 stycznia br., jest już trzecią z kolei emisją na rynkach zagranicznych z ujemną rentownością. Pierwszy raz w 2015 r. uplasowano 3-letnie obligacje nominowane we frakach szwajcarskich o wartości nominalnej 580 mln CHF i rentowności -0,213 proc. Po raz drugi wyemitowano zagraniczne papiery skarbowe z ujemną rentownością w 2016 r., tym razem na rynku euro. Sprzedano wówczas 2-letnie obligacje skarbowe w formacie private placement o wartości nominalnej 250 mln euro i rentowności -0,06 proc. 

MF podał, że emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych na rynku europejskim (EMTN). Organizatorem emisji był bank Commerzbank.

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (38)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Nabywcą był Orlen i PGE?:))
silvio_gesell
Przeczytałem komentarze, i większości się to nie mieści w głowie, że jeśli pieniądz jest ujemnie oprocentowany, to także ujemnie oprocentowany jest dług. :D
xxpp
"Niewątpliwie, odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej emitenta oraz zaufania inwestorów" - podkreślono.

Niewątpliwie wskazuje na ostrą patologię, zalanie rynku kasą i ostatnie podrygiwanie chorego systemu. To wszystko się rozleci w ciągu 5 lat.
qroman
Siłę gospodarki pokazali by, gdyby te obligacje były denominowane w euro, a nie są. Na razie to tylko przykład na to, że ktoś wierzy w euro, a nie pln-a. No, przy okazji ma nadzieję, ze nie ogłosimy bankructwa do tego czasu i to jedyny plus.
qroman
Edit. Były nominowane w pln a nie w euro
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jkl777
Nic nie maja... ale takie nic, w Polnej Wolsce, moze byc wiele warte (patrz Pan Solorz).
uorenbufet
Wania albo Lonia wypadaj stąd!
marxs
zapewne PISy zaciągają długi żeby pokryć straty
"w CBA miało zginąć nawet 15 mln zł"-interia.pl

uorenbufet
Lada moment obniżą oprocentowanie obligacji detalicznych indeksowanych inflacją(bo po co płacić 1,5% + inflacja-czyli ca 5%,skoro można sprzedać papier z ujemnym oprocentowaniem.). I to będzie ostateczny wyrok na ciułaczy z gotówką.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki