MF weryfikuje ponad 80 tys. faktur na kwotę 2,7 mld zł od niezarejestrowanych do VAT podmiotów

Na podstawie JPK VAT za okres styczeń-sierpień br. zidentyfikowano i poddano do weryfikacji ponad 80 tys. faktur wystawionych przez podmioty niezarejestrowane do VAT na kwotę 2,7 mld zł. - podał w środę na Twitterze resort finansów.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Na podstawie JPK VAT za 2019 r. (styczeń-sierpień) zidentyfikowano 53 765 podatników, którzy w rejestrze zakupów ujęli faktury od 37 937 podmiotów niezarejestrowanych do VAT na kwotę prawie 2,7 mld zł" - czytamy we wpisie.

Wcześniej resort finansów informował, że dzięki analizie plików JPK_VAT od stycznia do sierpnia br. Krajowa Administracja Skarbowa zidentyfikowała rozbieżności dotyczące kwoty 8,7 mld zł.

"Wykorzystując informacje z JPK_VAT za 2019 r. zidentyfikowano i przekazano do weryfikacji 756 452 rozbieżności na kwotę 8,7 mld zł" - podało ministerstwo finansów. Resort zaznaczył, że dane te obejmują okres od stycznia do sierpnia 2019 r. Dodano, że w kwocie 8,7 mld zł VAT stanowi 1,15 mld zł.

MF przypomina, że od 2018r. pliki JPK_VAT wysyła każda firma, która jest podatnikiem VAT. Są one zbiorem danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres i umożliwia ich łatwe przetwarzanie. Pliki JPK_VAT wysyła co miesiąc ok. 1,6 mln podatników.

MF podkreśla, że dzięki JPK_VAT administracja skarbowa: skutecznie zapobiega oszustwom podatkowym, ogranicza nieuczciwą konkurencję, chroni interesy uczciwych podatników, szybciej zwraca podatek VAT przedsiębiorcom. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mmu/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 carlito1

Prowadzenie dzisiaj działalności w Polsce to jak chodzenie po krawędzi... Fakt jest taki, że znowu dobijane są małe firmy nie mające na prawników albo porządnych księgowych, Którym znacznie łatwiej o nie umyślny błąd... a żeby być na bieżąco to w tych kretyńskich popapranych przepisach to w zasadzie czasu na pracę nie byłoby....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ahim

A ile takich faktur wystawianych jest na firmy nie będące płatnikami vat i na osoby fizyczne. do jpk trafia tylko wąski wycinek.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.