MF: sporny grunt przy pl. Defilad przechodzi na własność Skarbu Państwa

Prawo własności dwóch trzecich gruntu przy Pl. Defilad (dawna Chmielna 70) przechodzi na własność Skarbu Państwa - taką decyzję podjął minister rozwoju i finansów. Decyzja została podjęta 28 października i przekazana wszystkim zainteresowanym stronom - poinformował PAP Paweł Jurek z MF.

Sporny grunt przy pl. Defilad przechodzi na własność Skarbu Państwa
Sporny grunt przy pl. Defilad przechodzi na własność Skarbu Państwa (fot. Krystian Maj / FORUM)

Na podstawie tej decyzji ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, dodał przedstawiciel MF, prezydent Warszawy może wszcząć procedurę zmierzającą do wpisania Skarbu Państwa jako właściciela tego gruntu do księgi wieczystej.

Od decyzji tej, niezadowolona z niej strona, ma prawo odwołania się do ministra rozwoju i finansów z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy - zaznaczył przedstawiciel MF. Ma na to, jak dodał, 14 dni.

Sprawa dotyczy spornego gruntu obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70, reprywatyzacja, którego wzbudza kontrowersje. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Odszkodowanie otrzymał Duńczyk Martin Holger, który był właścicielem 2/3 spornego gruntu. Dlatego obecna decyzja ministra rozwoju i finansów dotyczy tych dwóch trzecich. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Po tym, jak w sierpniu sprawę opisały media, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki przy PKiN był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy. Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, jego zastępcę Jerzego Mrygonia oraz Krzysztofa Śledziewskiego z BGN pracującego przy decyzji zwrotowej dla Chmielnej 70.

Władze Warszawy twierdzą też, że w sprawie Chmielnej 70 zostały wprowadzone w błąd przez Ministerstwo Finansów, ponieważ w 2010 r. zwróciły się do MF o informację, czy na podstawie układu indemnizacyjnego (odszkodowawczego) przyznane zostało odszkodowanie za nieruchomość przy dawnej ulicy Chmielnej 70. Według warszawskiego ratusza MF wskazało wówczas, że nie dysponuje dokumentacją związaną z wypłatą odszkodowania za tę nieruchomość. Ratusz złożył w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu.

MF odpowiadało, że w postępowaniu urzędników resortu finansów zajmujących się sprawą ul. Chmielna 70 nie stwierdzono nieprawidłowości. Resort twierdzi, że 11 lutego 2011 r. przekazało do Biura Gospodarki Nieruchomościami urzędu m. st. Warszawy wykaz podmiotów, którym duńska administracja przyznała odszkodowania na podstawie układu indemnizacyjnego; w wykazie tym znajduje się informacja o przyznaniu odszkodowania Holgerowi Martinowi, bez wskazania mienia objętego odszkodowaniem. W ocenie MF władze Warszawy powinny wstrzymać decyzję o zwrocie nieruchomości Chmielna 70.

We wrześniu sąd na wniosek stołecznego ratusza ustanowił zakaz sprzedaży działki pod dawnym adresem ul. Chmielnej 70. Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia postanowił o ustanowieniu "zakazu rozporządzania i obciążania" nieruchomości przy Pałacu Kultury do czasu zakończenia postępowania wytoczonego przez miasto o "uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym".

Ponadto, w księdze wieczystej działki ma się znaleźć ostrzeżenie o roszczeniu miasta dotyczącym "usunięcia niezgodności" między stanem prawnym działki ujętym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym dotyczącym tej nieruchomości.

Pod koniec sierpnia "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji działki Chmielna 70; podała, że w 2012 r. działający w imieniu trójki prawników (którzy nabyli roszczenia do działki od spadkobierców) mec. Robert Nowaczyk odebrał od ówczesnego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki - Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu.

Według "GW" w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem. To właśnie wobec mec. Nowaczyka - jak napisała gazeta - rzecznik dyscyplinarny ORA wszczął postępowanie wyjaśniające. (PAP)

pś/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Rooo

A kto rządził w 2010r czy to czasem POpapraniec nie odpowiadał na pytanie POpapranca? Ajwaj Ajwaj nasze kamienice wasze ulice

! Odpowiedz
0 9 ~Demokrata

Nawołuję wszystkich członków KOD do demonstracji w obronie warszawskiej reprywatyzacji !!!

! Odpowiedz
3 3 ~zbyszek1

Przepraszam zapomniałem dziś wziąć lekarstw,przepraszam wszystkich

! Odpowiedz
2 4 ~zenek

11 listopada czysciciele kamienic i ich zwolennicy będą demonstrować.

! Odpowiedz
0 4 ~Duński

semita ? A kto go wynalazł i zastosował jako ,,słupa". Ile razy można grabic mamonę za to samo ?

! Odpowiedz
0 16 ~Warszawiak-III

Ciekawe czy kiedyś jakiś geniusz polityk wpadnie na pomysł aby dać jakiś OSTATECZNY termin zgłaszania roszczeń o zwrot nieruchomości w CAŁEJ Polsce? Niedługo władza "solidaruchów" dorówna czasowi władzy "komuchów" a SŁUSZNY KIEDYŚ Dekret Bieruta będzie stałą żyłą złota dla różnych oszustów i cwaniaczków odkupujących za kilkaset złotych prawa do spadku od "150 letnich spadkobierców" lub pełnomocników - a jak dotychczas nikt za to nie siedzi - widać całe bogacenie się i tzw. reprywatyzacja w RP odbywa się zgodnie z polskim prawem ?! Amen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 4 -zbyszek1

Prywatna własność jest święta a w związku z tym zadałeś dziwne pytanie. Powinieneś wiedzieć, że mimo, że chwilowo właściciele nie dysponują swoim majątkiem to jednak ten majątek jest cały czas ich. Nie słyszałem żeby komuś odebrali majątek z powodu jakiegoś przedawnienia.

! Odpowiedz
2 10 ~Warszawiak-III odpowiada -zbyszek1

Szanowny Zbyszku - czy jesteś tak naiwny, że nie widzisz różnicy miedzy uczciwą własnością, a szwindlami pod jej pozorem ? Mając jakąś własność to się z niej korzysta, dba i płaci podatki, inaczej jest to tzw. mienie porzucone i nawet w złej wierze można, np. "zasiedzieć" nieruchomość. Od prawie 30 lat KAŻDY może zgłosić swoje roszczenia i prawa , chociaż, w przeciwieństwie do różnych oszustów i cwaniaków, nie zawsze spadkobierca dożyje ich zwrotu, ALE PRAWA SWOJE ZGŁOSIŁ ! i żaden urząd nie może "w niewiedzy" dysponować tą twoją świętą własnością, a ty powinieneś zrozumieć, że ZAWSZE są terminy prekluzyjne (zawite), także w spawach reprywatyzacji. A chyba nie chcesz aby o twoim niezrozumieniu pojęcia św. własności i o twojej naiwności mówiono: "o, sancta simplicitas – o, święta naiwności" ?Chcesz?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 -zbyszek1 odpowiada ~Warszawiak-III

Ja odróżniam dobro od zła, przestrzeganie prawa od bezprawia i może z tego powodu nie miotam oskarżeń na prawo i lewo, najczęściej oskarżeń fałszywych, jak to pozbawiony zasad plebejski naród ma w zwyczaju.

! Odpowiedz
0 1 ~Komentator1962 odpowiada ~Warszawiak-III

Kolego przeczytaj dekret Bieruta (najlepiej jak się to teraz mówi w szkole ze zrozumieniem) i potem odpowiadaj.
Roszczenia z tego dekretu są oparte o przepis zgodnie z którym przed 1949 rokiem osoby uprawnione złożyły odpowiednie wnioski, a np. władza ludowa przez 60 lat ich nie rozpoznała (formalnie postępowanie administracyjne cały czas trwa) i tu nie ma przedawnienia, te wnioski należy rozpoznać zgodnie z prawem nawet jeśli włądza będzie dalej robiła uniki przez 10, czy 20 czy następne 100 lat..
To tak, jak gdybyś złożył pozew do sądu, a sąd prowadził sprawę przez 50 lat i na koniec Ci powiedział, że sorki, ale roszczenie się już przedawniło.
Wiem, politycy bardzo by tak chcieli, ale nie ma tak:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~silvio_gesell

Jak dla mnie wszystkie grunty mogłyby należeć do Skarbu Państwa, bo nikt z nas ich nie wyprodukował. Wtedy każdy płaci dzierżawę państwu za zajmowany na wyłączność grunt, więc opodatkowanie pracy może być bardzo niskie. A jaki jest efekt niskiego opodatkowania pracy można zobaczyć na zdjęciach z Singapuru.

! Odpowiedz
13 2 -zbyszek1

Masz rację, bo taki właściciel, obrzydliwy kapitalista może ziemię wywieźć. Np. w reklamówkach.
A tak na marginesie - komuna jeszcze nie nieboszczka.

! Odpowiedz
0 7 ~Realista odpowiada -zbyszek1

Ty Zbyszku nie grzesz wyśmiewaniem się z przewozów w torbach plastikowych bo takimi "przewozami" można było dojść do wielkiej fortuny i wpływów.

! Odpowiedz
1 4 ~silvio_gesell odpowiada -zbyszek1

Wywieźć ziemi nie może, ale może czerpać z niej przychody, choć nie pochodzą z jego pracy. Może ją dowolnie długo trzymać odłogiem spekulując na wzrost jej wartości. Może dać w łapę urzędnikom, by z publicznych pieniędzy zbudowali infrastrukturę, która podniesie wartość jego działki.

W gruncie rzeczy nie jestem za nacjonalizacją ziemi, bo to także wielkie pole do nadużyć, ale jestem za jej opodatkowaniem - od wartości samej ziemi, bez wartości budynków. Przestrzeń jako jedyna nie znika w wyniku jej opodatkowania, znikają jedynie nieużytki i pustostany.

http://slib.pl/pl/publikacje/geolibertarianizm/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 -zbyszek1 odpowiada ~silvio_gesell

Ale urzędnik zbuduje pewnie z własnych, prywatnych pieniędzy? No chyba tak skoro to takie proste. Czas się dla Ciebie zatrzymał. Dzisiaj już nie tak jak kiedyś było, że żeby cokolwiek załatwić trzeba było dać w łapę korupcji nie ma. No pójdę na ustępstwa. Prawie nie ma ale przy tym co było to co to za korupcja.
A poza tym czy ziemia leży czy nie leży to opłaty trzeba do gminy czy dzielnicy wnosić.
Jakie nadużycia masz na myśli? Czy Ty się nie naczytałeś czegoś niestrawnego?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Komentator1962

Kolego i właśnie w części mamy w Polsce taki system i to nawet prawie w całej Warszawie. Nazywa się użykowanie wieczyste, ale jakoś tego Singapuru za oknem nie widzę......

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell odpowiada ~Komentator1962

Nie widzisz Singapuru, bo za użytkowanie wieczyste gruntu płaci się grosze, poza tym jest to ułamek ziemi, więc przychody nie wystarczą by obniżyć VAT i PIT, które są okradaniem ludzi z ich pracy. Każdy kto ma pieniądze chce mieć ziemię na własność i ucieka z użytkowania wieczystego.

Tymczasem wartość ziemi bierze się z wydatków państwa, więc opodatkowanie wartości ziemi jest logicznym sposobem finansowania wydatków państwa na infrastrukturę publiczną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell odpowiada ~Komentator1962

Ponadto użytkowanie wieczyste jest nieaktualne.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/935361,nieruchomosci-uzytkowanie-wieczyste-gruntow.html

! Odpowiedz
0 0 ~Piotr odpowiada ~silvio_gesell

Muszę zaprotestować. 1. Wartość ziemi nie bierze się z wydatków mitycznego Państwa, tylko z działalności (pracy) ludzi. Państwo nie ma własnych zasobów. Właściwie wszystko co ma zabrało ludziom. 2. Za użytkowanie wieczyste niekoniecznie płaci się grosze. To zależy jedynie od tego jak szybko miasto aktualizuje wartość gruntu. Znam wiele przypadków, że grunty są wycenione na kilka tysięcy złotych/m2. A stawka przypominam to 1% wartości rocznie na cele mieszkaniowe i chyba 3% działalność gospodarczą. 3. Dlaczego chcesz opodatkować posiadanie ziemi, a nie wszystkich rzeczy z których można czerpać korzyści. Korzyści przecież można czerpać z praktycznie z wszystkiego: wynajmu samochodu, urządzeń elektrycznych, czy kostiumów. 4. Rozumiem, że Państwo musi obierać podatki, aby istniało. Ale może najpierw należy wyeliminować zbędne zadania Państwa. Usunąć chore przepisy i przywileje niektórych grup. Wówczas będę płacił podatki z przyjemnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 14 ~bkb2

Polska jest dopiero na początku drogi....Post k () muna jeszcze tego nie rozumie albo tak naprawdę doskonale sobie zdaje sprawę co dzieje się w Polsce od zmiany władzy w 2015 i tylko próbuje się bronić ... Pierwszy raz po 1939 roku mamy w Polsce władzę która realnie dba o dobro Polski i przyszłość kolejnych pokoleń. ..Dzisiaj w wielu miastach i gminach w Polsce gdzie władzę sprawuje PO i inna post k () muna przygotowuje się na prędce nowe plany zagospodarowania i nowe studium wykonalności które umożliwią się uwłaszczyć POmiotom i innym ż () lom... k () munistycznym... Reszta społeczeństwa zostanie z ręką w n () cniku... Jednak jeżeli uda się im ukraść jeszcze więcej to będzie to dla nich ostatnie rozdanie... Co roku w PL umiera ok 400 000 ludzi. Wielu z nich ma wyprane mózgi przez cały PRL w którym spędzili najważniejsze lata swego życia... Ci ludzie nie byli w stanie zmienić swojej mentalności. Młodsi ludzie którzy wyjechali na emigracje lub pracowali w krajach w których nie było k () muny coraz lepiej rozumieją realia dzisiejszej Polski która została zdegradowana kolejny raz po 89 roku.... Polska w okresie przemian i rozpadu Zet S RR była zbyt ważna dla S () wietów aby pozostawić ją tak samą sobie..... Dlatego w naszym kraju tak dobrze zorganizowany był aparat bezpieczeństwa....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 10 ~Fakty

No, za takiego posta to 100 masz od Szefernakera, należy Ci się. Może jeszcze wyjaśnisz skąd Jarosław Kaczyński miał na początku lat 90 - tych pieniądze na zakup spółki z 3 nieruchomościami w centrum Warszawy, w tym przy Nowogrodzkiej ? Czy bibliotekarz za komuny zarabiał takie kokosy, bo to jedyny zawód, poza posłowaniem, jaki wykonywał ten geniusz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 -zbyszek1

Ja przypominam rok 1989. Zadłużenie nie spłacane od 1982r, kasa pusta, inflacja ca. 800%. przemysł nie produkował czegokolwiek co ktokolwiek chciałby kupić, dochód narodowy pięć razy mniejszy niż w krajach zachodu, PKB per capita trzy lub czterokrotnie niższy niż nie w stosunku do bogatych krajów a u takich kurdupli jak Czechy czy Węgry. Osiem lat rządów PO w czasie największego kryzysu to jak w żadnym innym kraju permanentny wzrost PKB a za okres ośmiu lat ca. 10 razy szybszy rozwój niż gdzie indziej, wzrost płac, minimalnej x2, wzrost nakładów na wszystko a w ogóle wskaźniki na poziomie mistrzostwa świata. Rok 1015 zakończył się wzrostem 4,3%. A dzisiaj ( odsyłam do danych ) wartość inwestycji spadła trzykrotnie a wzrost PKB o blisko 30%.
Ty masz jakieś problemy emocjonalne a potencjał intelektualny mrówki bo inaczej nie przyszłoby Ci do głowy, że lepsi którym tyle zawdzięczamy są gorsi od hałastry która demoluje kraj a jedynie czym błyszczy ogłupiając tych którzy wszystko kupią to takimi fajerwerkami jak z działką przy Chmielnej z którą co się stanie to dopiero zobaczymy. A Polska to jeszcze w ruinie i na kolanach czy nie? Ty coś na ten temat powinieneś wiedzieć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~miro odpowiada -zbyszek1

"PKB 4.3%", zmien leki i wracaj do swojego pokoju pensjonariuszu odziału zamknietego

! Odpowiedz
0 0 ~Fakty odpowiada ~miro

A jaki był wzrost PKB za Q4 w 2015 r. ?

! Odpowiedz
0 1 ~miro odpowiada ~Fakty

GUS: PKB w IV kwartale 2015 r. wzrósł o 3,9 proc. rdr

! Odpowiedz
2 0 -zbyszek1 odpowiada ~Fakty

Ponieważ wzrost PKB z 2015r wyniósł 4,3% no to tak napisałem. Dobrze zrobiłem?

! Odpowiedz
14 4 -zbyszek1

Jakie to proste. Szast prast i po wszystkim. Zapominają jednak, że jest wyrok w tej sprawie i są jeszcze trybunały międzynarodowe do których przed chwilą właściciele działki a dzisiaj być może pokrzywdzeni mogą się zwrócić. A wtedy przy korzystnym dla skarżących rozstrzygnięciu kto zapłaci? Pan, Pani...

! Odpowiedz
8 15 ~tag

Nareszcie wzięli się porządnie za mafię z POmiotu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil