REKLAMA

MF: refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna

2019-04-09 20:58
publikacja
2019-04-09 20:58

Refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna - poinformował we wtorkowym komunikacie wiceminister finansów Marian Banaś. Włodarze kilku miast zadeklarowali, że strajkujący nauczyciele otrzymają wypłaty.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

"W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych" - napisał Banaś cytowany w komunikacie MF. Powołał się przy tym na art. 23 pkt 2. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku" - ocenił Marian Banaś. Jego zdaniem w przypadku gdy wynagrodzenie wypłacane jest z góry w kolejnym miesiącu rozliczeniowym pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia adekwatną część za czas powstrzymania się od pracy.

W dniach poprzedzających strajk władze niektórych miast deklarowały, że nauczyciele dostaną wypłaty mimo strajku. "Miasto murem za nauczycielami. Podjęłam decyzję, że wszystkie pieniądze zarezerwowane w budżecie na pensje zostaną nauczycielom przekazane w formie dodatków, bez względu na strajk. Jesteśmy po tej samej stronie. Godne warunki pracy to lepsza edukacja dla naszych dzieci #lodz" - napisała np. na Twitterze pod koniec marca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

O takiej możliwości napisał także m.in. na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Dyrektorzy szkół nie mają możliwości prawnych wypłaty wynagrodzenia za dni #StrajkNauczycieli, to oczywiste. Pozostawię jednak w budżecie placówek oświatowych 100% środków przewidzianych na tegoroczne wypłaty. Przypominam, że dyskusja jest o tym, że nauczyciele zarabiają za mało!" - zadeklarował.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Według ZNP, we wtorek w strajku udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
antypropaganda
Trzaskowski - prezydent jak marzenie. Co mu się udało zrobić? Wprowadzić kartę LGBT+, wstrzymać podwyżki dla nauczycieli w styczniu oraz obiecać płacenie im za strajk aby mogli strajkować jak najdłużej. Szczere kondolencje dla Warszawiaków że takiego ##### sobie wybrali. Teraz nich się z nim męczą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bankierkomentuje
a gdzie jest skundlony SHREK z Wrocka - niech sie pochwali co dal nauczycielom.

PO partia NIEUDACZNIKÓW nie miała i nie ma nic do zaoferowania nawet nauczycielom. Jak Pan Sch.... moze cos nauczycielom obiecać jak nie jest u władzy - ciągle żyje marzeniami.

Jedyna ich oferta to:

- DONOSICIELSTWO do EU

-
a gdzie jest skundlony SHREK z Wrocka - niech sie pochwali co dal nauczycielom.

PO partia NIEUDACZNIKÓW nie miała i nie ma nic do zaoferowania nawet nauczycielom. Jak Pan Sch.... moze cos nauczycielom obiecać jak nie jest u władzy - ciągle żyje marzeniami.

Jedyna ich oferta to:

- DONOSICIELSTWO do EU

- HEJTOWANIE narodu oraz go dzielenie

- STRASZENIE Polaków czym tylko się da i jak to im będzie źle

- NA NIC NIE MA PIENIĘDZY czyli dalej będziecie WYROBNIKAMI Niemiec i Francji za 1300 zl na lape.

Jak PO było u władzy to OLALI nauczycieli i lekarzy a ówczesny minister zdrowia p. Arłukowicz unikał konfrontacji i rozmów jak ognia.

Teraz kiedy nie sa u wladzy Arłukowicz wręcz KRZYCZY w TeFaŁenie jaka to sie krzywda wszystkim dzieje dookoła = OBŁUDNIK i krętacz

TVN też powinien być bezstronny, ale jak widać amerykańskie POPLECZNICTWO wypłacają pensje robi swoje bo trzeba GADAĆ jak ci mówią ci co płacą pensje = DZIENNIKARSTWO na poziomie ZERA.

Który program w TVN nie wlaczysz tam dziennikarski HEJT na władze = dziennikarze to najwięksi HEJTERZY !!!


grzegorzkubik
Obecny rząd tylko na tym zyskuje.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki