MF: obniżenie VAT w 2017 r. wpłynie na obniżenie CPI o 0,4-0,5 pkt proc.

Obniżenie stawek VAT w 2017 roku wpłynie na obniżenie wskaźnika CPI o 0,4-0,5 pkt proc. - poinformował zastępca dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej MF Tomasz Szałwiński.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Obniżenie stawek VAT w 2017 roku wpłynie na obniżenie wskaźnika CPI od 0,4 do 0,5 pkt proc." - powiedział w czwartek Szałwiński na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.

MF założyło w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa, że wskaźnik CPI w 2017 roku wyniesie 1,3 proc., przy założeniu obniżki stawek VAT. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił ostatnio, że będzie rekomendował pozostawienie stawek VAT w przyszłym roku bez zmian.

"Raczej w przyszłym roku nie będzie powrotu do niższych stawek. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania" - powiedział minister.

"Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat" - dodał.

Natomiast wczoraj premier Beata Szydło w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" powiedziała, że "chce powrotu do niższych stawek VAT w przyszłym roku".

(PAP)

jba/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil