MF liczy, że projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi pod obrady rządu

Ministerstwo Finansów liczy, że projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów - powiedział wiceminister finansów Filip Świtała. Dodał, że MF pracuje obecnie nad rozwiązaniami podatkowymi takimi jak prosty PIT i zunifikowany podatek dochodowy od biznesu.

„Nowa Ordynacja podatkowa jest w tej chwili na etapie prac końcowych, na komisji prawniczej, mamy nadzieje, że wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów. Jeśli chodzi o inne kwestie, to zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, które roboczo nazywamy prosty PIT i zunifikowany podatek dochodowy od biznesu" – powiedział podczas konferencji Konfederacji Lewiatan Świtała.

„Chcielibyśmy, żeby były przepisy wydzielone dla tych ludzi, którzy osiągają dochody z pracy, ze zleceń, nie prowadzą własnego biznesu, chodzi o to, żeby dla nich przepisy były proste i żeby ich rozliczenie było proste. Ale z drugiej strony, wszystkie te przepisy, które dotyczą działalności gospodarczej, wydzielimy do odrębnych przepisów. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której przepisy dotyczące podatku dochodowego będą w jak najlepszym, jak najmocniejszym stopniu skorelowane z zasadami rachunkowości. Żeby doprowadzić do takiej sytuacji, w której różnice pomiędzy wynikiem w księgach rachunkowych, a tym wynikającym z przepisów prawa podatkowego, były jak najmniejsze” – dodał.

W ubiegłym roku resort finansów skierował do konsultacji projekt nowej Ordynacji podatkowej. Projekt to ponad 20 rozwiązań, które mają służyć ochronie praw podatnika, w tym m.in. mediacja podatkowa, umowy między podatnikiem a organem podatkowym, procedury konsultacyjne, umowy o współdziałanie, zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przez organ pierwszej instancji, zmniejszenie liczby interpretacji przepisów prawa podatkowego, zwalczanie przewlekłości postępowania, ujednolicona siatka pojęciowa ogólnego prawa podatkowego. Na wniosek MF ma też zostać powołany Rzecznik Praw Podatnika.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu podano, że nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. W OSR wskazano, że obowiązująca Ordynacja podatkowa, choć była wielokrotnie nowelizowana, nie odpowiada obecnym potrzebom i standardom. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.