MF chce przekonać Polaków do wydłużenia horyzontu oszczędzania

We wrześniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o wartości 984 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie. Wiceminister finansów Piotr Nowak zwraca uwagę, że od początku roku na zakup takich obligacji przeznaczono już blisko 9 mld zł.

(Ministerstwo Finansów)

Zgodnie z komunikatem MF, we wrześniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o wartości 984 mln zł. Na kwotę tę złożyła się sprzedaż obligacji 3-miesięcznych (OTS1118) za 397,5 mln zł, 2-letnich (DOS0920) za 242,3 mln zł, 3-letnich (TOZ0921) za 15,8 mln zł, 4-letnich (COI0922) za 261,6 mln zł, 10-letnich (EDO0930) za 63,7 mln zł.

"Łącznie od początku roku nabywcy obligacji oszczędnościowych przeznaczyli na ich zakup już blisko 9 mld zł" - poinformował, cytowany w komunikacie MF, wiceminister finansów Piotr Nowak.

"W październiku mamy specjalną ofertę zamiany. Nasi klienci, którzy chcą kontynuować oszczędzanie, mogą kupić w drodze zamiany obligacje po promocyjnych - niższych cenach. W ramach jednorazowej promocji, w październiku, obowiązują niższe ceny zamiany obligacji: 2-letnich - 99,80 zł, 3-letnich - 99,70 zł, 4-letnich - 99,60 zł i 10-letnich - 99,50 zł" - dodał.

Nowak podkreślił, że im niższa cena zamiany tym wyższy zysk dla oszczędzającego, zatem jest to doskonały moment na podjęcie decyzji o wydłużeniu horyzontu oszczędzania.

Zgodnie z informacją MF w największym zainteresowaniem we wrześniu cieszyły się 3-miesięczne obligacje oszczędnościowe. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 397,5 mln zł, co stanowi 40 proc. udział w strukturze sprzedaży). Popularnością cieszyły się również obligacje 4-letnie (27 proc.) i 2-letnie (25 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (6 proc.) oraz 3-letnie (2 proc.).

Na zakup obligacji rodzinnych, dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+, przeznaczono 2,9 mln zł. Resort przypomina, że obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 czytacz

jakie procentowanie tych obligacji?

! Odpowiedz
0 0 mhm

Najciekawsze są obligacje długoterminowe indeksowane „inflacją” (CPI):
- 4-letnie COI oprocentowane na CPI + 1,25 (czyli obecnie 3,25%), a w pierwszym roku 2,4%;
- 10-letnie EDI oprocentowane na CPI + 1,5 (czyli obecnie 3,5%), a w pierwszym roku 2,7%.

Oprocentowanie jest zmieniane co rok (na podstawie ostatniego poziomu CPI, teraz mp. 2%), dlatego aby uniknąć ryzyka trafienia „w zły moment” najlepiej kupować obligacje co miesiąc, np. chcąc zainwestować 120 tys. zł najlepiej przez 12 miesięcy wpłacać po 10 tys. zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Na wykresie ilość inwestowanych w państwo pieniędzy jest dziesięciokrotnie zaniżona dla obligacji dziesięcioletnich i czterokrotnie zawyżona dla obligacji trzymiesięcznych.

! Odpowiedz
1 49 mcv

Wystarczy obniżyć, a w najlepszym wypadku zlikwidować podatek belki. To MF się nie opędzi od zakupów

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Jeśli zlikwidować belkę na same obligacje to rynek akcji skrachuje bo dywidendy niskie. A jeśli na wszystkie dochody kapitałowe to inwestorzy wcale nie rzucą się na papiery dłużne przy obecnych rentownościach. Poza tym jak ktoś umie kombinować to nie płaci Belki, choćby spółka zoo spółka komandytowa, i tam jest większość inwestowanej kasy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 50 andregru

Może nasz rząd sam zacznie oszczędzać nasze podatki

! Odpowiedz
42 20 search

ooo nowe zjawisko, zaczyna sie naganianie na kupno obligacji skarbowych czy rzadowych.
No to juz wiadomo co bedzie, tak jak naganaino na kredyty we franku a po kilku latach boom.
Te oferty rzad niech skieruje do wyborcow I sortu, kulka Torunskiego m narodowcow i innych lemingow z PIS

! Odpowiedz
5 41 amun

Proponuje zsiekszyc podatek belki, to na pewno przekona polakow do jeszcze wiekszego oszczedzania xD

! Odpowiedz
26 52 wht

Z czego mam oszczedzac jak w zamian za moja nienaganna i rzetelna prace zabieracie mi ponad 2 tys z wyplaty i rozdajecie nierobom

! Odpowiedz
50 37 jasiek2017

ciemnota wybrala PiS to mamy podwyzki praktycznie wszystkiego

! Odpowiedz