KAS wdroży innowacyjny system informatyczny do ochrony granic RP

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zyska nowe narzędzie IT do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów. System zapewni lepszą ochronę granic przed nielegalnym przemytem.

(Ministerstwo Finansów)

Jak poinformował resort, system stworzy zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska. W piątek została podpisana umowa przez przedstawiciela zarządu spółki TENSORFLIGHT POLAND i dyrektora Departamentu Informatyzacji MF.

Zaznaczono, że dzięki podpisanej umowie, KAS zyska "nowe narzędzie IT do wspomagania ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej z wykorzystaniem urządzeń rentgenowskich (RTG)". Dodano, że chodzi o system, który wyszukuje towary wrażliwe na granicy. Podkreślono, że jest to rozwiązanie innowacyjne, dające możliwości dalszego uczenia się, przygotowane z wykorzystaniem wizji komputerowej w oparciu o głębokie sieci neuronowe.

„Aplikacja jest nam bardzo potrzebna, ponieważ obrót towarowy, w szczególności kontenerowy, wzrasta. Zapewnienie bezpieczeństwa ogólnego, ale także finansowego jest kluczowe. Bardzo się cieszę, że finalizujemy umowę i będziemy wdrażać projekt na polskich granicach” – powiedział cytowany w komunikacie zastępca szefa KAS Tomasz Słaboszowski.

System automatycznie będzie identyfikować przedmioty i ich zbiory na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Pozwoli to na zwiększenie skuteczności i usprawnienie pracy funkcjonariuszy KAS w trakcie kontroli granicznej, a tym samym wzmocni ochronę granicy RP przed nielegalnym przemytem.(PAP)

awy/ ewes/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 karbinadel

"lepszą ochronę granic przed nielegalnym przemytem" - a jest jakiś legalny przemyt :)?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne