REKLAMA

MF: Dzięki informacjom o przelewach budżet może zyskać 4,5 mld zł rocznie

2017-05-23 13:39
publikacja
2017-05-23 13:39

Firmy będą musiały przekazywać fiskusowi dobowe wyciągi ze swoich rachunków bankowych - przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według Ministerstwa Finansów dzięki zmianie, która ma być kolejnym elementem walki z oszustwami w VAT, budżet może zyskać 4,5 mld zł rocznie.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

"W celu ograniczenia oszustw i nadużyć występujących w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatków dochodowych proponuje się wprowadzenie obowiązku przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Działania te miałyby charakter prewencyjny w zakresie ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych, w tym w szczególności oszustw karuzelowych, i realizowane byłyby poprzez szybką identyfikację transakcji podejrzanych oraz weryfikację spójności deklarowanych przychodów oraz kosztów z obrotami na rachunku" - pisze resort finansów w uzasadnieniu do projektu opublikowanego we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przekazywanie dziennych wyciągów z rachunków bankowych ma następować elektronicznie w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) i - zdaniem MF - "umożliwiłoby szybką reakcję organów podatkowych na niekorzystne zachowania podatników, co uchroniłoby uczciwych podatników od nieuczciwych działań ich kontrahentów".

Zgodnie z projektem zmiana miałaby wejść w życie 1 września 2017 r. Nowy obowiązek dotyczyłby dużych, średnich i małych przedsiębiorców - łącznie około 80 tys. firm. Zwolnione z niego byłyby tzw. mikrofirmy.

Resort finansów szacuje, że w tym roku zmiana przyniesie budżetowi ok. 2,2 mld zł, a w kolejnych latach po 4,5 mld zł każdego roku. Założono przy tym, że w 2017 r. pozytywne efekty będą widoczne już od lipca br. ze względu na wystąpienie "czynnika o charakterze prewencyjnym", co związane jest z zapowiedzią wprowadzenia zmian.

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że w 2013 r. organy kontroli skarbowej wykryły fikcyjne faktury na kwotę 19,7 mld zł, w 2014 r. - na kwotę 33,7 mld zł, w 2015 r. - na kwotę 81,9 mld zł. "Fikcyjnym fakturom na ogół towarzyszą szybkie terminy płatności realizowane z wykorzystaniem systemu bankowego. Istnieje zatem możliwość wychwycenia nieprawidłowości na wczesnym etapie poprzez kontrolę przepływu środków pomiędzy rachunkami" - wyjaśnia ministerstwo finansów.

Wskazano, że proponowane rozwiązanie jest uzupełnieniem istniejącego już systemu JPK, co w rezultacie pozwoli na analizę transakcji dokonywanych przez podatników w ujęciu memoriałowym i kasowym. "Szacuje się, że tak kompleksowy system (...) może w konsekwencji zwiększyć wpływy podatkowe z tytułu VAT o około 11,5 mld zł" - napisano w OSR.

Projekt przewiduje, że informacje o transakcjach na rachunkach bankowych firmy będą przekazywać fiskusowi za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, lub też bezpośrednio (w przypadku podatników posiadających rachunek bankowy poza Polską). Wyciągi mają zawierać m.in. dane nadawcy i odbiorcy, numer rachunku nadawcy i odbiorcy, datę i czas obciążenia rachunku, kwotę i walutę, tytuł i opis zlecenia, czy saldo.

Według MF podatnicy odniosą korzyści ze zmian w postaci m.in. szybkiej identyfikacji nieuczciwych kontrahentów oraz ochrony przed poniesieniem konsekwencji nieuczciwości kontrahentów. Planowane jest wprowadzenie mechanizmu szybkiego ostrzegania w przypadku podejrzanych transakcji oraz elektronicznego zawiadamiania podatników o stwierdzonych nieprawidłowościach. Ponadto kontrole podatkowe będą mogły być ograniczone tylko i wyłączenie do podatników, u których zidentyfikowano nieprawidłowości w transakcjach pomiędzy podmiotami. Skróceniu ma też ulec czas weryfikacji deklaracji w przypadku zwrotów (szybsze uzyskiwanie zwrotów).

Wśród korzyści dla budżetu państwa wymieniono: zwiększenie wpływów podatkowych na skutek minimalizacji luki podatkowej, możliwość szybszego wykrywania nieprawidłowości i reagowanie na nie w czasie rzeczywistym. Istotnie ma skrócić się czas kontroli podatkowych, celno - skarbowych oraz czynności sprawdzających. ograniczone zostaną oszustwa, zwiększy się skuteczność egzekucji należności podatkowych. (PAP)

mmu/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~Donek
kto nie robi szwindli- ten kontroli sie nie boi !
~jacooob
masz rację tu nie chodzi o strach tutaj chodzi o dodatkowe obowiązki/ czynności które musisz zrobić - to są koszty/ czas/ etaty. Chociaż z drugiej strony widać pewne efekty walki z karuzelami - chociaż na pewno odwrócony VAT w budowlance trochę pozytywną statystykę fałszuje. W każdym razie mimo wszystko ściskam palce masz rację tu nie chodzi o strach tutaj chodzi o dodatkowe obowiązki/ czynności które musisz zrobić - to są koszty/ czas/ etaty. Chociaż z drugiej strony widać pewne efekty walki z karuzelami - chociaż na pewno odwrócony VAT w budowlance trochę pozytywną statystykę fałszuje. W każdym razie mimo wszystko ściskam palce żeby się udało bo to w naszym wspólnym interesie.
~mm
A kiedy zajmiecie się tymi co nie płaca za faktury!!!
Ta plaga niszczy małe firmy - w branży budowlanej nikt nikomu nie płaci w terminie, a wprowadzenie odwróconego obciążenia VAT dobija branżę, bo wszyscy czekają na zwroty VAT!
Dlaczego Państwo każe mi płacić podatki od pieniędzy których nie dostałem... Gdyby
A kiedy zajmiecie się tymi co nie płaca za faktury!!!
Ta plaga niszczy małe firmy - w branży budowlanej nikt nikomu nie płaci w terminie, a wprowadzenie odwróconego obciążenia VAT dobija branżę, bo wszyscy czekają na zwroty VAT!
Dlaczego Państwo każe mi płacić podatki od pieniędzy których nie dostałem... Gdyby mieli dostać podatki dopiero po zapłacie to od razu mieliby interes w tym, żeby ścigać tych którzy kontrahentom nie płacą, a sami wrzucają sobie w koszty faktury i pomniejszają swój VAT.
~informatyk
fiskus utonie w papierach w ciągu jednego kwartału, nie sądzę, żeby mieli odpowiedni program, który ogarnie tak ogromną ilość danych pod kątem nieprawidłowości, nawet jeśli podwoją zatrudnienie :P
~komunawróciła
Trudno o głupszy przepis.
Totalna i inwigilacja i szpiegostwo przemysłowe na niespotykana skalę. Gdzie jakiekolwiek bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, tajemnica handlowa etc? Mając na bieżąco z dniowym opóźnieniem wszystkie przelewy znajomy królika będzie wiedział o waszej firmie wszystko. Ci co będą mieli dojście
Trudno o głupszy przepis.
Totalna i inwigilacja i szpiegostwo przemysłowe na niespotykana skalę. Gdzie jakiekolwiek bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, tajemnica handlowa etc? Mając na bieżąco z dniowym opóźnieniem wszystkie przelewy znajomy królika będzie wiedział o waszej firmie wszystko. Ci co będą mieli dojście (a tacy będą co oczywiste) ustawią się lepiej niż baksik i s-ka w latach dziewięćdziesiątych...
Pomijając takie drobny fakt że bez problemu będzie można wykończyć każdego, jak będzie taka potrzeba.
UKŁAD ZAMKNIĘTY DO SZEŚCIANU.
~obserwator
nie dyskutuj z idiotą najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, potem wykończy doświadczeniem
~Dzien_Swistaka
Będą uszczelniać i uszczelniać, aż się wszyscy przedsiębiorcy poduszą
~Bogi
Złodzieje i oszuści się smucą dla uczciwych przedsiębiorców to żaden problem!
~Karbinadel
Pieprzysz głupoty., widać, że nigdy nie pracowałeś na swój rachunek. Rząd PiS co chwila nakłada nowe obowiązki na firmy, niedługo więcej czasu będzie zajmować sprawozdawczość dla fiskusa niż prowadzenie biznesu. Aż któregoś dnia obudzimy się w PRL, gdzie wszystkie zakłady są państwowe. I pewnie o to w tym chodzi

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki