Dobrze pracujący nauczyciele będą zarabiać więcej

Na konwencji w Lublinie z pewnością będzie zapowiedź dalszej dyskusji, abyśmy wypracowali rozwiązania dotyczące wynagradzania nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy dobrze pracują - podkreślił w wywiadzie dla "Dziennika Gazeta Prawnej" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Minister w rozmowie opublikowanej w poniedziałek odniósł się do stwierdzenia, że w przyszłym roku nauczyciele nie dostaną podwyżek w styczniu. "Od stycznia nie mogą być, bo przecież ta planowana 5-proc. podwyżka została przesunięta na wrzesień 2019 r. i jeszcze jest zwiększona. Stąd trudno dawać dwa razy podwyżkę w tym samym terminie" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, podwyżki będą w późniejszym terminie. Dopytywany, czy nastąpi to we wrześniu, odparł, że "być może".

Piontkowskiego zapytano także, czy podwyżki dla nauczycieli będą na poziomie 6 proc. - jak dla pozostałej "budżetówki" - czy wyższe. Jak odpowiedział, wysokość wzrostu wynagrodzenia dla nauczycieli będzie "prawdopodobnie podobna".

Minister przyznał, że jest za tym, aby dla nauczycieli "ustanowić nową pragmatykę zawodową, dostosowaną do dzisiejszej rzeczywistości, ale też taką, która dostrzega specyfikę tego zawodu". "Trudno wymagać od nauczyciela, aby stał przy tablicy 40 godzin. To nierealne" - wskazał.

W związku z planowaną konwencją programową PiS w Lublinie, szefa MEN spytano, czy zostanie wtedy ogłoszony program dla oświaty na kolejne cztery lata. "Z pewnością będzie zapowiedź dalszej dyskusji, abyśmy wypracowali rozwiązania dotyczące wynagradzania nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy dobrze pracują" - podkreślił.

"Będziemy też mówić o podniesieniu jakości kształcenia nauczycieli i jakości edukacji oraz podniesieniu nakładów na edukację. Zapewne w tych kierunkach będą szły nasze założenia programowe w tej dziedzinie. O szczegółach będzie mówił prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki" - zapowiedział minister.

agzi/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
28 3 marxs

"W szkole w Dobrej na Podkarpaciu dwunastu nauczycieli będzie nauczało tylko dziewiętnastu uczniów. Rada gminy postanowiła zlikwidować skrajnie nierentowną placówkę, ale decyzję zablokowało kuratorium oświaty"interia.pl
hahaha tych 12 nauczycieli na pewno dostanie gruba kasę od piontkowskiego w końcu są spod tego samego krzyża

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 3 marxs

hahaha 12 nauczycieli i 17 uczniów hahaha to tlko w PRL(PISia Republika Ludowa) takie kretynizmy i dywersja niech zgłoszą to do księgi Guinnessa

! Odpowiedz
14 5 cowabunga

na tą chwilę widzę to tak - nauczyciel który pracuje za obecne stawki to albo słaby nauczyciel (gdyby coś umiał to znalazłby sobie pracę bez problemu w innej branży) albo masochista (lubi się "umartwiać" - patrz polska martyrologia - ulubiony temat każdej władzy).
Podsumowując - każdy z tych scenariuszy pokazuje, że jest coś nie tak...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 glos_rozsadku

przecież oni dobrze zarabiają jak na 20 godz. w tyg. lekcji i wolne w wakacje

! Odpowiedz
42 20 forfun

dobrze pracujacy według pis to taki co modli się co lekcje, cytuje klasyka pisizmu mc`kwacza i powiela propagandę sukcesu.
reszta to czwarty sort.
:)

! Odpowiedz
3 0 glos_rozsadku

co ma PIS do katolicyzmu skoro pozwalają na mordowanie nienarodzonych dzieci oraz na marsze sodomitów?

! Odpowiedz
7 9 piotrde

Ciężko leżeć i prowadzić lekcje jednocześnie.

! Odpowiedz
5 12 cowabunga

tu muszę się nie zgodzić , gdyż na Politechnice Warszawskiej na zajeciach laboratoryjnych z Teorii Obwodów elektrycznych był taki "profesur" który po zrobieniu tzw. "wejściówki" zamykał się w kanciapie przyległej do sali laboratoryjnej i am spokojnie kimał przez większość czasu, lub jeśli zajęcia były po południu walił kielona wódy. Jak widać nie przeszkadzało to w prowadzeniu zajęć. A wypłata wpadała. I mówię tu o jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Co się dzieje w innych - wystarczy wyobraźni użyć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 24 cowabunga

aktualnie ciezko mówić o systemie motywacyjnym dla nauczycieli, nie ma czegoś takiego. Jest za to karta nauczyciela - relikt z PRL - ktora mówi wprost 'czy się stoi czy się leży - godziny wyrobione - wypłata się należy'

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.