MEN naśle PIP na szkoły

Inspekcja pracy na zlecenie resortu edukacji sprawdzi, które placówki mają prawo do strajku. Może się okazać, że w niektórych regionach nawet 45 proc. dyrektorów nie zgłosiło sporu z nauczycielami do PIP - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Jak czytamy w gazecie, protest bez dopełnienia tego wymogu może mieć poważne konsekwencje - dyrektorom szkół grożą poważne kary, z utratą pracy i ograniczeniem wolności włącznie. Nieprzyjemności mogą mieć też pedagodzy.

Według ZNP za udziałem w strajku opowiedziało się ok. 80 proc. szkół i przedszkoli, a według resortu - tylko 58,7 proc. Z kolei według danych Państwowej Inspekcji Pracy zaledwie 42,7 proc. dyrektorów powiadomiło o protestach okręgowe inspekcje. Taki wymóg wynika z przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zgodnie z którymi pracodawca podejmuje niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie właściwego okręgowego inspektora pracy - informuje "DGP".

Czy popierasz strajk nauczycieli? Jeśli nie widzisz ankiety poniżej, zagłosuj tutaj »

"Kilka tysięcy dyrektorów nie zgłosiło do okręgowych inspekcji pracy, że są w sporze z pracownikami. A to jest naruszenie przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przez niedopełnienie obowiązków, za co grozi kara grzywny i ograniczenia wolności. Na naszą prośbę inspekcje pracy ogłosiły szczegółowe kontrole" powiedziała "DGP" osoba z otoczenia szefowej MEN Anny Zalewskiej.

Jak podaje dziennik, "różnice między szkołami, które deklarują strajk, a tymi, które zgłosiły się do PIP w niektórych województwach, są bardzo duże. O ile w np. w województwach kujawsko-pomorskim czy lubelskim różnica jest kilkuprocentowa, o tyle już w warmińsko-mazurskim sięga 30 proc., a lubuskim nawet 45 proc. W tym ostatnim do okręgowego inspektoratu pracy napłynęło 289 zawiadomień od placówek, tymczasem kurator wie o ponad 500 szkołach z przeprowadzoną procedurą sporu zbiorowego".

emi/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 wlodasek

Jak zglosić szkołe do PIP?

! Odpowiedz
24 26 jes

A co z nieludzko długim tygodniem pracy. Tak dalej być nie może. Aż 18h/tydzień to po prostu wyzysk, niewolnictwo i średniowiecze. 45min jako godzina to kolejny skandal. A dlaczego nie mówi się o skandalicznie krótkich wakacjach, nie wspominając o feriach? Roczny urlop na poratowanie zdrowia? To kpina, 5 lat minimum.

! Odpowiedz
7 17 grzechu_comeback

a cóż to za "DEMASKATORSKI" tytuł? Przesłanki ku temu zostały już dawno wyczerpane. Wszak wiadomo, że najlepszą formą zaufania jest......???? Szkoła publiczna z publicznych pieniędzy, więc nie dziwota, że MEN GOSPODARUJE a nie tylko obiecuje jak PINOKIO i jego ferajna, która obecnie łzy leje a wcześnie "pinindzy nie ma i nie będzie"! PAMIĘTATA "belfrowie"? Wtedy proletaryusze się łączyli w zadowoleniu?!?!?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 25 grzegorzkubik

Pisałem. Jeśli nauczyciel zarobi więcej kosztem pracownika Biedronki to teraz liczymy. Miliony biednych pracowników nie będzie miało dzieci bo zarobki rzędu 2000 zł to śmiech. Jednak nie oznacza to od razu podwyżek po 1000 zł. Jeśli jednak pracownicy z sektora prywatnego będą biedni to nie będą mieli dzieci. Zabraknie dzieci to trzeba będzie ciąć etaty w szkołach o 50%. Nauczyciele o tym nie myślą. Inni mogą mało zarabiać byleby im dali 1000 zł. Jak zabraknie dzieci to będzie krzyk i zgrzytanie zębów, że trzeba zwolnić 300 tys nauczycieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 po_co

Największa dzietność jest w krajach najuboższych.

! Odpowiedz
18 24 karbinadel

A co za problem? Za chwilę się okaże, że większość nauczycieli jest zbędna, zastąpią ich księża

! Odpowiedz
20 11 otika

Art.8.Pracodawca podejmuje niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.

Pracodawcami są szkoły, czyli MEN nauczycielom może skoczyć, tylko dyrektorów ukarać. Strajk będzie normalnie, to na szkołach nie na organizacjach związkowych leżał obowiązek informacyjny, organizacje związkowe z tego co widać po swojej stronie dopełniły obowiązku wynikającego z ustawy o sporach zbiorowych, tym samym dyrektorzy będą odpowiadać za niezgodne z prawem utrudnianie sporu zbiorowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 29 ajwaj

Nasylanie to pól biedy :)
Jak by dac PISie mozliwosci, wsadzali by nauczycieli do obozów

! Odpowiedz
1 5 zenonn

W Rosji by tak zrobili? Wieki doświadczeń z Ссылка (наказание)

! Odpowiedz
0 1 ajwaj odpowiada zenonn

juz przerabiali w PISy-WOTu Rosje ? postepy
spytaj swego kaprala

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.