MEN - Zmiany w szkolnictwie

Nowa lista lektur, filozofia, łacina i historia sztuki do wyboru na maturze, obowiązkowa matematyka na egzaminie dojrzałości oraz język obcy od pierwszej klasy szkoły podstawowej- to pierwsze decyzje nowego kierownictwa MEN.

Minister edukacji Ryszard Legutko powiedział, że zamiarem polskiego szkolnictwa jest wykształcenie oczytanego informatyka i zinformatyzowanego polonisty.

Wyjaśniając dobór lektur minister powiedział, że kanon musi zawierać klasykę polską i obcą, kształtować świadomość młodego człowieka i wzbogacać jego język.

Nowy minister jest przeciwny czytaniu lektur we fragmentach. Lista książek w nowym rozporządzeniu różni sie od listy zatwierdzonej przez Romana Giertycha w częściach poświęconych lekturom dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Na poziomie podstawowym dopisano między innymi "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Pożogę" Zofii Kossak-Szczuckiej oraz "Robinsona Cruzoe" Daniela Defoe. Skreślona została powieść "Listy Nikodema" Jana Dobraczyńskiego. Na poziomie rozszerzonym do listy pisarzy emigracyjnych, z twórczością których powinni się zapoznać uczniowie dopisano Gombrowicza.

Wśród najważniejszych celów swojego ministerstwa Ryszard Legutko wymienił program operacyjny "Kapitał ludzki" , który zaleca rozwijanie wiedzy i wdrażanie informacji oraz program "Zdolny uczeń", który zaleca opiekę nad młodymi naukowcami i sportowcami.

W najbliższych miesiącach MEN ma podjąć prace nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, aktualizacją podstawy programowej, usprawnieniem procedury dopuszczania podręczników oraz zmianą formuły ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil