ME zapowiada pilną nowelizację ustawy o cenach energii elektrycznej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.

(YAY Foto)

"Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.

"Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca" - dodał.

Tchórzewski poinformował też, że rozmowy z Komisją Europejską opóźniają wprowadzenie rozporządzeń do ustawy zakładającej zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja pyta o szczegółowe zapisy dotyczące rozliczeń między firmami i Funduszem Różnicy Cen.

W komunikacie prasowym resort energii poinformował, że zmiany, wynikające z konsultacji eksperckich z Komisją Europejską, dotyczyć będą kwestii technicznych i nie wpłyną na wysokość rachunku dla odbiorców końcowych.

"Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu w 2019 roku ceny energii nie wzrosną" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, minister energii Krzysztof Tchórzewski.

28 stycznia minister Tchórzewski spotkał się z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete.

"Komisja Europejska zwróciła potrzebę zagwarantowania pełnej niezależności regulatora, z którą również zgadza się strona polska. Stanowisko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w przygotowywanej obecnie nowelizacji ustawy" - podał resort energii w środę.

"Rozmowy nt. polskiego mechanizmu prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim celem wypracowania wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej. Pozwoli to na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej" - dodano.

Resort energii poinformował jednocześnie, że Urząd Zamówień Publicznych zamieścił na swojej stronie internetowej opinię dotyczącą możliwości zmiany umowy na sprzedaż energii elektrycznej lub umowy kompleksowej w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych. (PAP Biznes)

pr/ pel/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
55 36 trooper

Buahahaha, hahahaha, hahaha, ha...

! Odpowiedz
32 73 dropsik70

Tak to jest jak się uchwala ustawy pisane na kolanie. Wszyscy mówili że ta ustawa to bubel ale PiS i tak ją na szybko przepychał przez sejm.

! Odpowiedz
21 30 histeryk

proces legislacyjny i jego spisane zasady, kultura polityczna i konsultowanie skomplikowanych ustaw z ekspertami i instytucjami branżowymi to nie w stylu obecnie rządzących.

! Odpowiedz
2 0 kaczka-po-smolensku odpowiada histeryk

te instytucje branzowe to lobbisci energetycznej mafi gdyby jeszcze pis powalczył z mafią bankową to może podkreślam moze miałby mój głos

! Odpowiedz
55 73 eagleeye

KE to ogólnie w większości przypadków ma problem sama z sobą

! Odpowiedz
41 33 jkl777

Co nie. Nie mozna swobodnie budowac gospodarki centralnie sterowanej. Na POhybel wrogom socjalizmu!

! Odpowiedz
22 39 a-zet odpowiada jkl777

Socjalizm ani manipulacja cenami im nie przeszkadza jeśli korzystają Niemcy i Francuzi - patrz dyrektywa o pracownikach delegowanych która powstała wyłącznie dlatego że im się kasa w transporcie przestała zgadzać.

! Odpowiedz
19 21 histeryk odpowiada a-zet

Jedno nie ma nic wspólnego z drugim.

! Odpowiedz
63 64 ajwaj

C.d. never ending story PISy > pasjonujace do "bulu" :)
A bo taka ustwe "o zawieszeniu aktualzacji modernizacji ustawy o wycofaniu zawieszenia obnizenia zawieszenia podwyzszenia itd."" - to nikt w swiecie nie napisze

! Odpowiedz
19 25 ajwaj

""w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.""

to juz jakis taniec wychodzi, pewnie polka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil