ME: memorandum z USA to gotowość stron do współpracy przy polskim atomie

Memorandum Polski i USA ws. energii jądrowej wyraża gotowość obu stron do współpracy przy polskim projekcie jądrowym - poinformowało w czwartek Ministerstwo Energii. Według ministra Tchórzewskiego, USA wykazują największe zainteresowanie podjęciem współpracy.

(fot. Christian Hartmann / Reuters)

Przy okazji wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy, Memorandum of Understanding (MoU) w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej podpisali w środę w Waszyngtonie sekretarz energii USA Rick Perry oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak poinformowało ME, w memorandum strony wyraziły m.in. wolę wspólnego określenia warunków koniecznych do rozwoju polskiego programu jądrowego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad finansowania, rozwoju zasobów ludzkich i zaangażowania lokalnego przemysłu.

Ministerstwo przypomniało, że jeszcze przed podpisaniem tego dokumentu minister Krzysztof Tchórzewski informował, że Polska prowadziła rozmowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej z kilkoma potencjalnymi partnerami. W jego ocenie, "Stany Zjednoczone wykazują obecnie największe zainteresowanie podjęciem współpracy, które wyraża się także możliwym zaangażowaniem finansowym w polski projekt jądrowy".

Prezydent Andrzej Duda, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Donaldem Trumpem w środę w Waszyngtonie dziękował za memorandum. "Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie ten program zrealizować z pożytkiem dla ochrony środowiska, z pożytkiem dla ochrony klimatu na świecie i dla bezpieczeństwa mojej ojczyzny" - powiedział Duda. "Umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni nasze więzi handlowe" - ocenił z kolei na konferencji Trump.

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy. Pierwszy miałby zostać uruchomiony do 2033 r., a kolejnych powstawałyby do 2043 roku.(PAP)

wkr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 7 open_mind

Dużo amerykanów myśli ze USA graniczy z Polską.

! Odpowiedz
2 5 and00

A większość Polaków nie odróżnia stanu Waszyngton od Waszyngton DC, i mało kto wie z jakimi stanami graniczy np Pensylwania, albo jakie stany leżą nad jeziorem Michigan
ale co z tego?

! Odpowiedz
30 6 marxs

USA pomogą ale w budowie polskiego Haiti gdzie mieszkańcy tak jak tam na Haiti bedą wpieprzać z głodu placki z gliny

! Odpowiedz
8 18 1984

Chłopie, wylej na głowę wiadro zimnej wody. Tekst o atomie, a Ty o plackach z gliny...

W Polsce nie bedzie żadnego atomu, to się nie opłaca. Na razie lobby opowiada nam bajeczki sprzed 50 lat: "energetyka jądrowa da tak tani prąd, że nie będzie się opłacało montowanie liczników". Nic z tego, najnowsze elektrownie będą opłacalne przy ponad 70 euro/MWh. Ostatnio cena energii w Europie oscylują wokół 40 euro...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil