REKLAMA

MAP proponuje cenę maksymalną z energii z offshore na poziomie 325,62 zł/MWh [OPINIA]

2021-03-01 12:02
publikacja
2021-03-01 12:02
fot. carlos castilla / Shutterstock

Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje cenę maksymalna z energii z offshore na poziomie 325,62 zł/MWh - napisał resort w opinii do projektu rozporządzenia. Resort klimatu proponował 301,5 zł.

W ubiegłym tygodniu resort klimatu przygotował projekt rozporządzenia w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, będącą podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda. Według propozycji resortu klimatu cena ta ma wynosić 301,5 zł/MWh.

"Proponuje się zmienić proponowaną cenę maksymalną 301,50 zł/MWh na cenę maksymalną nie niższą niż 325,62 zł/MWh" - napisał MAP w opinii.

MAP uzasadnia to tym, że faktyczne parametry techniczne i ekonomiczne mogą się istotnie różnić od przyjętych ustandaryzowanych założeń dla referencyjnej morskiej farmy wiatrowej wskazanych w uzasadnieniu i OSR oraz wpływać zarówno na zmniejszenie, jak i zwiększenie LCOE.

"Brak jest możliwości decyzyjnej Prezesa URE w przypadku odchyleń zwiększających LCOE ponad cenę maksymalną ze względu na ograniczenia ustawowe wobec czego za zasadne uznać należy zarekomendowanie zwiększenia proponowanej w rozporządzeniu ceny maksymalnej o współczynnik skalarny nie niższy niż 8 proc., tj. do poziomu nie niższego niż 325,62 PLN/MWh, celem przyznania Prezesowi URE przestrzeni decyzyjnej w przypadku wystąpienia uzasadnionych i niezależnych od wytwórców przesłanek zwiększających koszty wytworzenia 1 MWh w danej MFW ponad poziom ceny maksymalnej zaproponowanej obecnie w rozporządzeniu, tj. ponad 301,50 zł/MWh" - uzasadnia MAP. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki