REKLAMA

MAEA: Iran zmniejszył w Natanz liczbę wirówek do wzbogacania uranu

2021-04-22 22:22
publikacja
2021-04-22 22:22
Reuters

Iran zmniejszył liczbę wirówek wzbogacających uran do 60 procent w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz - podała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Według MAEA Teheran zlikwidował jedną z dwóch kaskad przeznaczonych do tego procesu.

"Agencja potwierdza, że Iran zmienił tryb produkcji UF6, wzbogaconego do 60 procent zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 w Natanz" - napisano w raporcie, odnosząc się do sześciofluorku uranu, czyli postaci, w której uran jest podawany do wirówek w celu wzbogacenia.

Iran używa teraz jednej kaskady zaawansowanych wirówek IR-6, w których wzbogaca uran do 60 proc. W komunikacie MAEA wyjaśniono, że pozostałości uranu z tego procesu są wprowadzane do kaskady z maszynami IR-4 w celu wzbogacenia go do 20 proc.

W środę MAEA informowała w raporcie do państw członkowskich, że Iran zainstalował dodatkowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu w swojej fabryce w Natanz. Teheran z kolei na początku tego miesiąca informował, że w Natanz znajdzie się ok. 1000 dodatkowych wirówek. Zapowiadał to przy okazji upublicznienia wiadomości, że zamierza rozpocząć wzbogacanie uranu do 60 procent zawartości rozszczepialnego izotopu U-235.

Zgodnie z umową atomową światowych mocarstw (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Chin i Rosji) z Iranem z 2015 roku Teheran zgodził się, by Natanz stało się jedynym ośrodkiem wzbogacania uranu w kraju. Przez 10 lat zakład ten miał być wyposażony tylko w 5060 wirówek IR-1 starszej generacji. Wirówki IR-2M i nowsze miały zostać stamtąd usunięte i przekazane pod kontrolę MAEA. (PAP)

zm/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki