REKLAMA

MAEA: Iran posiada wystarczające ilości uranu, by zbudować trzy bomby atomowe

2023-11-15 20:33
publikacja
2023-11-15 20:33

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Iran posiada wystarczające ilości uranu wzbogaconego do 60 proc., by po dalszym wzbogaceniu go zbudować trzy bomby atomowe; nadal też utrudnia Agencji monitorowanie swojego programu nuklearnego - przekazał w środę Reuters.

MAEA: Iran posiada wystarczające ilości uranu, by zbudować trzy bomby atomowe
MAEA: Iran posiada wystarczające ilości uranu, by zbudować trzy bomby atomowe
/ Reuters

W ocenie MAEA Iran ma teraz ponad 128 kg. uranu wzbogaconego do 60 proc., podczas gdy 42 kilogramy, po dalszym wzbogaceniu, wystarczają do wyprodukowania bomby atomowej. Od czasu opublikowania 4 września ostatniego raportu Agencji irańskie rezerwy uranu wzbogaconego do 60 proc. wzrosły o 6,7 kg.

Reuters przypomina, że poziom wzbogacenia uranu możliwy do wykorzystania militarnego to 90 proc.

Zapasy wzbogaconego uranu przekraczają teraz 22 razy limit wyznaczony Iranowi w ramach międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku między światowymi mocarstwami a Teheranem.

Pod koniec września prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył, że USA powinny złagodzić sankcje, by zamanifestować dobrą wolę i doprowadzić do reaktywacji umowy z 2015 roku. Dodał, że Iran "nie odszedł od stołu rozmów" w tej sprawie, i ocenił, że to wycofanie USA z porozumienia nuklearnego w 2018 roku przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa i nałożenie na Teheran nowych restrykcji było "podeptaniem" zobowiązań Waszyngtonu.

Rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej prowadzone od kilku lat w Wiedniu utknęły w martwym punkcie. W obradach udział brały delegacje państw sygnatariuszy paktu, czyli Iranu oraz Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Niemiec. Amerykanie uczestniczyli w rozmowach pośrednio, bowiem Teheran nie zgodził się na ich obecność przy stole negocjacyjnym.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian za takie zobowiązanie Teheranu zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić mu produkcję broni jądrowej. Gdy w 2018 roku prezydent Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia i nałożył na Iran nowe restrykcje, Teheran przestał wywiązywać się z nałożonych nań ograniczeń. (PAP)

fit/ mms/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
159120br
Albert Pike napisał 152 lata temu w jaki sposób elity planują rozpocząć trzy wojny światowe, aby przejąć całkowitą kontrolę nad ludzkością. Pike był masonem 33 stopnia, W swoim liście opisuje, w jaki sposób Nowy Porządek Świata sprowokuje Świętą Wojnę pomiędzy syjonistami a światem islamskim. Jego program wojskowy zajmie 100 lat,Albert Pike napisał 152 lata temu w jaki sposób elity planują rozpocząć trzy wojny światowe, aby przejąć całkowitą kontrolę nad ludzkością. Pike był masonem 33 stopnia, W swoim liście opisuje, w jaki sposób Nowy Porządek Świata sprowokuje Świętą Wojnę pomiędzy syjonistami a światem islamskim. Jego program wojskowy zajmie 100 lat, zanim dotrze do dnia, w którym ci, którzy kierują spiskiem na szczycie, ukoronują swojego przywódcę na króla-despotę całego świata i narzucą lucyferiańską totalitarną dyktaturę na to, co pozostało z rodzaju ludzkiego. Pike: „Należy przekupić I wojnę światową, aby umożliwić iluminatom obalenie władzy carów w Rosji i uczynienie z tego kraju fortecy ateistycznego komunizmu”. „Druga wojna światowa będzie toczona z dwóch powodów. Aby ustanowić państwo Izrael i rozszerzyć komunistyczną kontrolę nad Europą.” „Trzeba wywołać III wojnę światową, wykorzystując różnice między syjonistami a przywódcami świata islamskiego”.
go_ral
caly region bliskiego wchodu byby znacznie spokojniejszy gdyby nie jedno terrorystyczne panstwo iSSrael ktore nielegalnie posiada arsenal atomowy i bombarduje (rakietami konwencjalnmi) panstwa oscienne bez konsekwencji
zoomek
Suwerenne państwo nie pyta innych państw czy wolno. To samo sedno suwerenności.
abcx
A kiedy kontrola Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Izraelu?
martynus
'Zapasy wzbogaconego uranu przekraczają teraz 22 razy limit wyznaczony Iranowi w ramach międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku między światowymi mocarstwami a Teheranem."
A JAKI LIMIT MA IZRAEL?!

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki