REKLAMA

Lutowa oferta obligacji detalicznych. MF poinfomowało o oprocentowaniu

2023-01-25 16:57
publikacja
2023-01-25 16:57

Oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w lutym, pozostanie na poziomie ze stycznia – podało Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie.

Lutowa oferta obligacji detalicznych. MF poinfomowało o oprocentowaniu
Lutowa oferta obligacji detalicznych. MF poinfomowało o oprocentowaniu
fot. dejavelinka / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę informację na temat lutowej oferty obligacji detalicznych. Resort zaznaczył, że oprocentowanie papierów detalicznych pozostanie na takim poziomie jak w styczniu.

„Oszczędnościowe Obligacje Skarbowe dają możliwość elastycznego lokowania pieniędzy w krótkim, średnim i długim okresie. W naszej standardowej ofercie mamy obligacje od 3 miesięcy do 10 lat, a beneficjenci programu +Rodzina 500 plus+, mogą wybrać dodatkowo obligacje 6- i 12-letnie” – powiedział cytowany w informacji wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Reklama

W lutym oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych będzie nadal wynosić 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich będzie na poziomie 6,85 proc.. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.Poza tym resort będzie sprzedawać obligacje rodzinne, 6- i 12-letnie, przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Ich oprocentowanie będzie wynosić odpowiednio 7,2 proc. i 7,5 proc. w pierwszym roku.

Jak wyjaśniono w informacji MF, oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w styczniu 0 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,1 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Z kolei oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,5 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

„Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Nasze obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay” – podano w komunikacie MF.

Resort podał także, że od 26 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
friedens
Nic z tego nie rozumiem. Kto to kupuje? Papiery kraju przyfrontowego, skłóconego z sąsiadami, zadłużonego po uszy, z socjalistycznym rządem, zeszmaconą walutą; kraju, który drukuje ze swym bankiem centralnym bilionami pustą gotówkę? To są przecież papiery kraju z oficjalną inflacją CPI na poziomie min. 20% (na żywności kilkaset Nic z tego nie rozumiem. Kto to kupuje? Papiery kraju przyfrontowego, skłóconego z sąsiadami, zadłużonego po uszy, z socjalistycznym rządem, zeszmaconą walutą; kraju, który drukuje ze swym bankiem centralnym bilionami pustą gotówkę? To są przecież papiery kraju z oficjalną inflacją CPI na poziomie min. 20% (na żywności kilkaset procent), bez własnych marek, własnego, nowoczesnego przemysłu, itd. Po co komu takie instrumenty finansowe są potrzebne, skoro generują tylko jeszcze większe rządowe rozdawnictwo i wyższą inflację, straty, rozpacz, tragedię i stres?
zoomek
A lokaty w bankach które faktycznie pieniędzy nie posiadają? A FED to rezerwa czego właściwie? 8tysięcy ton złota czy obietnicy wpie$drolu jak nie zechcesz szanować ich śmiecia?
friedens odpowiada zoomek
Dolar nadal jest walutą rezerwową świata, inflacja w USA zbliża się szybko do celu inflacyjnego, stopy procentowe są bliskie poziomu inflacji, a rakiety tudzież uzbrojona dzicz Putlera nie jest Ameryce straszna. My mamy ruskich tuż pod bokiem. W tzw. obwodzie kaliningradzkim, który jest jednymi, wielkimi koszarami z masą głowic Dolar nadal jest walutą rezerwową świata, inflacja w USA zbliża się szybko do celu inflacyjnego, stopy procentowe są bliskie poziomu inflacji, a rakiety tudzież uzbrojona dzicz Putlera nie jest Ameryce straszna. My mamy ruskich tuż pod bokiem. W tzw. obwodzie kaliningradzkim, który jest jednymi, wielkimi koszarami z masą głowic rakietowych.
kch002
Obligacje, szczegolnie te na krotsze terminy sa alternatywa dla lokat, nic poza tym. Poza tym to sa obligacje detaliczne, czyli odpowiadaja za niewielka czesc dlugu. Zagranica kupuje papiery hurtowe, jak na nich zarobi wiecej niz u siebie, to zawsze jest czysta ekonomia, jak sie nie oplaca, albo ryzyko za duze, to nie kupuja. Jak Obligacje, szczegolnie te na krotsze terminy sa alternatywa dla lokat, nic poza tym. Poza tym to sa obligacje detaliczne, czyli odpowiadaja za niewielka czesc dlugu. Zagranica kupuje papiery hurtowe, jak na nich zarobi wiecej niz u siebie, to zawsze jest czysta ekonomia, jak sie nie oplaca, albo ryzyko za duze, to nie kupuja. Jak USD bedzie szedl w dol, to dalej beda kupowac, bo widocznie zarobia wiecej niz w USA. Odlozcie polityke na bok, licza sie globalne przeplywu z USD albo do USD z innych walut na swiecie i to wyznacza kierunek dla PLN, jak i obligacji w PL.
socjalistyczneg
Czyli realna strata, jakieś 12% rocznie...
Całkiem niezły interes...
Dla kogo?
simonsoft8
ministerstwo podaje zawyżone wartości sprzedaży obligacji, które deficytowo sięgają o kpinę z inwestorów sprzedających teraz papiery
daniel_1
Złodziejaszek jeden miał konikόw siedem, pojechał na wojnę, został mu się jeden.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki