Łukaszenka szuka alternatywy dla rosyjskich źródeł ropy

Białoruś bada możliwości sprowadzania ropy z innych kierunków niż rosyjski; najkorzystniejszą z alternatyw jest rewers surowca rurociągiem Przyjaźń z Polski – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

(fot. REUTERS/Dmitri Lovetsky/Pool / FORUM)

"Wariant (rurociągu) Odessa-Brody już był wykorzystywany, z Odessy woziliśmy koleją. Ten sposób jest droższy. O dziwo najbardziej opłacalna okazała się trasa z Gdańska – przez Polskę na Białoruś. Zrobimy połączenie do dwóch naszych rafinerii i będziemy dostarczać od razu" – mówił Łukaszenka na spotkaniu z ukraińskim dziennikarzami w Mińsku.

Białoruski prezydent, cytowany przez agencję BiełTA, odniósł się w ten sposób do kwestii alternatywnych dostaw ropy niż te pochodzące z Rosji. Obecnie Moskwa zaspokaja całość zapotrzebowania Białorusi na surowiec. Mińsk testował dotychczas inne trasy transportu surowca, np. z Ukrainy czy Azerbejdżanu, jednak na bardzo niewielką skalę.

"Nie są to sposoby nacisku, ale poszukiwania alternatywy" – tłumaczył Łukaszenka.

Trzecia możliwość, powiedział, to transport surowca przez porty Litwy i Łotwy.

Przedstawiciel białoruskiego operatora Przyjaźni, firmy Homeltransnafta, Andrej Wieriha, którego cytuje w czwartek agencja Interfax–Zachód, ocenił, że Białoruś mogłaby rocznie rewersem przez Polskę sprowadzać ok. 12 mln ton ropy. "To 12 mln ton bez szkody dla Rosji. Przyjaźń jest tak skonstruowana, że może pracować w różnych kierunkach. Obecnie Przyjaźń (białoruska część – PAP) jest zapełniona ropą w 70 proc." – powiedział Wieriha.

Ekspert dodał jednak, że na razie "efektywne gospodarczo i uzasadnione" jest sprowadzanie ropy z kierunku rosyjskiego.

Przedstawiciel państwowego koncernu Biełnaftachim powiedział z kolei agencji Biełapan, że w październiku planowane jest podpisanie umowy Białorusi z Kazachstanem o handlu ropą i produktami naftowymi.

"Porozumienie jest gotowe. Planowane jest jego podpisanie w czasie wizyty prezydenta Kazachstanu w październiku" – powiedział wiceprezes Biełnaftachimu Uładzimir Sizau. Uściślił, że w umowie nie są określone ilości, a tylko warunki zakupu ropy i paliw. Białoruś z kolei rozważa różne drogi tranzytu surowca, jak rurociągi i kolej.

Już na początku września Łukaszenka powiedział, że Białoruś bada możliwości importu ropy z alternatywnych kierunków i skorzysta z nich, jeśli ropa z Rosji okaże się zbyt droga.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ajwaj

""Białoruś bada możliwości importu""

Ciagle niby nawalanki Rosji z Bialorusia :),
Prez.2x Putin i Lukaszenko podkreslaja przy czestych spotkaniach, ze sa "rodnymi bracmi". Teraz maja problemy z ucinaniem exportu dotowanych weglowodorów z Bialorusi na UKR. Tak jest po kontr-sankcjach Rosji na UKR.
PISy jako bracia Kijowa moga byc szczesliwym zastepca tych konr-sankcji Rosji, po ultra wyjatkowych "cenach" :)

Bialorus taniej niz z Rosji na calym swiecie nie znajdzie. Integracja Rosja-Bialorus postepuje
KRESY.PL

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 kris74keh

Łukaszenka jest dyktatorem , wysyła czasem milicję na ludzi, ale nie słychać o jakiś ostrych prześladowaniach. Jego następca z woli Rosji będzie znacznie gorszy.Powinniśmy otworzyć się na Białoruś i wciągnąć ją w naszą orbitę.

! Odpowiedz
6 40 remo87

Polska zamiast obrażać się na "dyktaturę" Łukaszenki powinna czym prędzej zacieśnić współpracę gospodarczą i polityczną z Białorusią, zanim zostanie pożarta przez Rosję.

! Odpowiedz
13 10 jerloz210935

Oczywiste no nasi politycy maja klapy na oczach,a u nas też jest dyktatura jednej Partii i jednego wodza

! Odpowiedz
4 10 nowerozdanie odpowiada jerloz210935

a co ten wódz ma do gadania?jak chce ameryka/izrael tak dzieje się w Polsce.Mogliśmy już robić interesy z Chinami to usa tupnęły i po interesie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -4,76% 55,67
2020-02-24 13:15:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil