REKLAMA

Łukaszenka podpisał ustawę dotyczącą wzajemnego uznania wiz z Rosją

2020-12-10 12:13
publikacja
2020-12-10 12:13
Łukaszenka podpisał ustawę dotyczącą wzajemnego uznania wiz z Rosją
Łukaszenka podpisał ustawę dotyczącą wzajemnego uznania wiz z Rosją
fot. Alexei Nikolsky / / TASS

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji umowy Białorusi z Rosją o wzajemnym uznaniu wiz - podał oficjalny białoruski portal prawny Pravo.by, na który w czwartek powołuje się serwis Tut.by.

Zgodnie z porozumieniem cudzoziemcy oraz bezpaństwowcy otrzymają prawo wjazdu i przebywania na terytorium Białorusi i Rosji na podstawie wizy wydanej przez jedno z tych państw oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość. W białoruskim systemie wizowym będą zatem wydawane wizy uprawniające do wjazdu do Rosji.

Oczekuje się, że porozumienie wejdzie w życie 30 dni po jego ratyfikacji przez oba państwa. "Ze swojej strony zakończyliśmy wszystkie procedury, pozostało czekać na analogiczny krok i odpowiednie powiadomienie (o zakończeniu procedur - PAP) z drugiej strony" - przekazał portalowi Tut.by rzecznik MSZ w Mińsku Anatol Hłaz.

Portal przypomina, że prace nad umową o wzajemnym uznaniu wiz trwały ponad dwa lata. Porozumienie podpisali w czerwcu bieżącego roku ministrowie spraw zagranicznych obu krajów: Uładzimir Makiej i Siergiej Ławrow.

Makiej mówił wtedy, że porozumienie "likwiduje problemy dotyczące przekraczania granicy lądowej pomiędzy Białorusią i Rosją przez obywateli krajów trzecich”. Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył z kolei, że porozumienie ma na celu tworzenie wspólnej przestrzeni integracyjnej Białorusi i Rosji.

Od 2016 roku Rosja jednostronnie zamknęła dla obywateli państw trzecich granicę lądową z Białorusią, z którą tworzy państwo związkowe na mocy umowy z 1999 roku. Władze Rosji argumentowały, że przejścia na tej granicy nie mają statusu międzynarodowego. Wprowadziło to szereg utrudnień dla tranzytu osób i towarów przez terytorium Białorusi.

Umowa nie będzie miała wpływu na obowiązywanie dekretu, przewidującego bezwizowy wjazd cudzoziemców przez lotnisko w Mińsku na okres do 30 dni oraz dekretów umożliwiających 15-dniową wizytę w turystycznych rejonach obwodów brzeskiego i grodzieńskiego. Cudzoziemcy ci nie będą mieli jednak prawa wjazdu do Rosji, o ile nie będą posiadać wizy tego kraju lub Białorusi.(PAP)

ndz/ mal/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki