REKLAMA

Łukaszenka ostrzega europejski biznes na Białorusi przed skutkami zachodnich sankcji

2021-05-04 13:29
publikacja
2021-05-04 13:29
fot. Valery Sharifulin / TASS

Alaksandr Łukaszenka uprzedził, że europejskie projekty biznesowe na Białorusi mogą odczuć konsekwencje sankcji wprowadzanych przez Zachód wobec tego kraju. Zapowiedział „przyjrzenie się” tym przedsięwzięciom.

„Jeśli Europejczycy chcą problemów u siebie w związku z tymi sankcjami, to będą je mieli. Więcej nic nie powiem – czas to pokaże” – zapowiedział Łukaszenka.

„Dajcie mi informacje o największych europejskich projektach u nas i o przedsiębiorstwach, które powstały na terytorium Białorusi. Przyjrzymy się ich pracy” – oświadczył.

Jak poinformowała służba prasowa Łukaszenki, w czasie wtorkowego spotkania z premierem omawiana była m.in. kwestia zachodnich sankcji i możliwej reakcji Mińska. Wypowiedź Łukaszenki dotyczącą europejskiego biznesu publikuje kanał Telegram Puł Pierwogo, zbliżony do jego służb prasowych.

„Nic nie powinno pozostać bez odpowiedzi. Zawsze pytam, komu to się opłaca i po co (mu to). My bronimy swojego kraju, chcemy żyć w swoim kraju. A oni nas za to co sankcjami po głowie? Dlatego musimy odpowiadać” – dodał Łukaszenka.

Sankcje wobec Białorusi w związku z represjami wobec uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu białoruskich wyborów prezydenckich wprowadziły m.in. UE i USA.

Sankcje UE podjęte w trzech pakietach dotyczą w sumie 88 osób, głównie urzędników państwowych, i siedmiu podmiotów. Ponadto kraje bałtyckie wprowadziły własne ograniczenia wizowe, które dotyczą m.in. białoruskich urzędników państwowych i funkcjonariuszy struktur siłowych, uczestniczących w represjach.

USA również wprowadziły sankcje wizowe wobec białoruskich urzędników i zapowiedziały zawieszenie od 3 czerwca moratorium na sankcje wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw państwowych w sektorze przetwórstwa ropy. (PAP)

just/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj_
Prez. Lukaszenki - Batki mialo nie byc jak Salvador Allende,
a on z kumplami moze narobic problemów "zachodowi"
Tranzyt czy swoje szprotki np. stracili Litwini i inne "mocarstwa baltyckie",
tranzyt, rury, "firmy" zachodu sa w zasiegu reki
ajwaj_
Najbardziej dochodowa "firma" jest kucharka PISy z Bielorusi, zwie sie p-rezydentowa
nie orze, nie sieje, a dostaje mln. $ z agentami

PS. Choc ma opracowany nowy przysmak wyborny,
woda z zupa z kostki....tez przypala
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Prez. Lukaszenko nieco skonkretyzowal
sprawe tranzytu dla UE:
___________________
""Odpowiednie polecenie wydał szefowi administracji prezydenckiej Iharowi Sergeence.
W przeciwnym razie trzymają nas na krótkiej smyczy i zaczynają ciągnąć, kiedy tylko mają na to ochotę. Korzystne, niekorzystne - widzę,
Prez. Lukaszenko nieco skonkretyzowal
sprawe tranzytu dla UE:
___________________
""Odpowiednie polecenie wydał szefowi administracji prezydenckiej Iharowi Sergeence.
W przeciwnym razie trzymają nas na krótkiej smyczy i zaczynają ciągnąć, kiedy tylko mają na to ochotę. Korzystne, niekorzystne - widzę, że się nad tym nie zastanawiają.

No, nie myślą, pójdą do Rosji przez... Pójdą nad Bałtyk, przewieźć towary, a w okolicach Hiszpanii nad Morze Śródziemne i przez Morze Czarne, jeśli będą czuli się nieswojo z normalną Białorusią w centrum Europy" - ostrzegł Łukaszenko.""
darius19
ale jaja!!! czekamy na adwokatow wzorcowej(-ych) wschodnich demokracji. Przypuszczam ze gospodarka Bialorusi mniejsza niz naszego wojewodztwa.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki