Łukaszenka nie przyjedzie na uroczystości do Warszawy 1 września

2019-08-27 15:24
publikacja
2019-08-27 15:24

Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Białoruś będzie reprezentowana przez ambasadora – powiedział we wtorek agencji BiełTA rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

/ fot. BelTA / TASS

„Zaproszenia na uroczystości było skierowane przez stronę polską do głów państw UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Polski za zaproszenie dla prezydenta Białorusi” – powiedział Hłaz.

Wskazał, że pamięć o milionach żołnierzy radzieckich i alianckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a także o milionach cywili, ofiar nazistowskich zbrodniarzy „jest święta dla Białorusinów”.

„Nigdy nie przestaniemy podkreślać i mówi się o tym wprost w naszych podręcznikach do historii, że to właśnie Związek Radziecki i wszystkie jego narody wniosły decydujący i nieoceniony wkład w zwycięstwo nad nazizmem i wyzwolenie Europy” – dodał Hłaz.

Według doniesień „Rzeczpospolitej” „prezydent Białorusi zrezygnował z wizyty w Polsce, ponieważ na obchody nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin”. „Z tego również powodu, jak twierdzi dobrze poinformowane źródło w Mińsku, białoruskie władze nie odważyły się wydelegować na obchody wysokiej rangi polityka” – napisał polski dziennik.

Z Mińska Justyna Prus

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki