REKLAMA

Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

2020-10-05 14:03
publikacja
2020-10-05 14:03
fot. Valery Sharifulin / TASS

Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.

Jak relacjonuje agencja BiełTA, Łukaszenka "zainteresował się" sytuacją na granicach z Litwą, Łotwą, Polską i Ukrainą. "Szczególnie, jeśli chodzi o dwa bałtyckie państwa - Litwę i Łotwę. Tak jak mi pan raportuje, prawie 40 proc. ciężarówek, które wiozą ładunek na Białoruś, w tym roku jadzie z Litwy i Łotwy. To ogromna liczba. Jeśli weźmiemy się za ten potok, to logistyczne punkty Litwy będą o jedną czwartą stratne" - oświadczył Łukaszenka.

Zaznaczył też, że Białoruś i Rosja prowadzą rozmowy o "reorientacji białoruskich ładunków (produktów naftowych, nawozów potasowych i innych towarów) z kierunku bałtyckiego do (rosyjskiego) portu Ust-Ługa" - napisała BiełTA.

"Są u nas zbudowane duże centra logistyczne. Wiele usług, w tym dla naszych przedsiębiorstw i dla przedsiębiorstw krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, świadczonych jest na tej Litwie. Ale, o ile wiem, te usługi możemy świadczyć dla tych przewoźników na Białorusi. Jak widzi pan rozwiązanie tego problemu?" - zwrócił się do Siańki Łukaszenka.

Szef komitetu celnego oznajmił, że "Białoruś jest gotowa do tego, by wiele prac i funkcji realizować na terytorium swojego kraju". "W tym też te prace, które tradycyjnie były świadczone dla naszego biznesu za granicą - na Litwie, w Polsce" - zaznaczył. Dodał, że na Białorusi zbudowane są transportowo-logistyczne centra, które mogą świadczyć różne usługi związane m.in. z magazynowaniem czy sortowaniem towarów.

W ubiegłym tygodniu MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. 31 sierpnia państwa bałtyckie ogłosiły listy sankcyjne, na których znalazł się Łukaszenka i 29 białoruskich urzędników. 25 września listę tę rozszerzono o kolejne ok. 100 osób.

Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marynapilecka
Ajwaj...czemu przed tą cała akcją Waćka w kampanii odżegnywał się od przyjaźni i braterstwa narodów z Rosją? I nagle takie rewolucje się tam dzieją...i zbliżenie z Matuszyką Rosjią...??? Dziwny zbieg okoliczności...Coś słyszałeś?

ps. jak tam już wszyscy zaszczepieni Rosyjską szczepionką :)
ajwaj
polski
trudny jezyk i jeszcze bez sensu :)
ajwaj
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
A propos prezydentów prawdziwych i nie bardzo :)
Go-go guano (Venezuela = CIA) przegral
_______________________
""Brytyjski Sąd Apelacyjny orzekł na korzyść wenezuelskiego rządu Nicolasa Maduro, a także stwierdził, że należy zrewidować proces o przyszłości 1 mld dolarów w złocie przechowywanym przez
A propos prezydentów prawdziwych i nie bardzo :)
Go-go guano (Venezuela = CIA) przegral
_______________________
""Brytyjski Sąd Apelacyjny orzekł na korzyść wenezuelskiego rządu Nicolasa Maduro, a także stwierdził, że należy zrewidować proces o przyszłości 1 mld dolarów w złocie przechowywanym przez Bank Anglii. Zgłosił to Bloomberg w poniedziałek, 5 października.

Tak więc dziś sędziowie obalili orzeczenie niższego sądu, że Wielka Brytania bezwarunkowo uznała wenezuelskiego lidera opozycji Juana Guaydo za tymczasowego prezydenta. Oświadczenia rządu dotyczące Guaydo mogły nie odzwierciedlać rzeczywistości na miejscu, powiedzieli sędziowie pod przewodnictwem sędziego Stephena Mailesa.

"Uznanie przez Wielką Brytanię jest, moim zdaniem, niejednoznaczne lub przynajmniej mniej niż jednoznaczne", mówi dekret Mailesa.

Jak zauważono, Bank Centralny Wenezueli pozwał wcześniej Bank Anglii o dostęp do kruszców, który został zawieszony od zeszłego roku, amerykańscy urzędnicy skutecznie lobbowali u swoich brytyjskich odpowiedników, aby zablokować próbę wycofania aktywów przez Maduro.

W zeszłym roku rząd brytyjski powiedział, że uzna Guaydo za tymczasowego prezydenta Wenezueli do czasu przeprowadzenia bardziej wiarygodnych wyborów. ""
jes
Bankier nadal nieudolny i pozwala komentować pod własnymi wpisami czym "kochający inaczej" Rosjanin spycha inne komentarze w dół strony.
itso_alternator
to tylko tymczasowe utrudnianie za niedługo demokracja zawita na Białoruś
prs
Ajwaj, carski trolu..

Car Pjutin to Pjutin, czy jego sobowtor?..

Wpisz na YouTubie, zrozumiesz dla kogo pracujesz:

CBC The Putin System PART 1 of 9

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki