REKLAMA

Łukaszenka: Służby USA przygotowywały na mnie zamach

2021-04-17 21:39, akt.2021-04-18 15:09
publikacja
2021-04-17 21:39
aktualizacja
2021-04-18 15:09
fot. Maxim Guchek / TASS

O wykryciu planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi miały stać amerykańskie służby specjalne i białoruscy opozycjoniści – obwieścił w sobotę Alaksandr Łukaszenka. Z kolei rosyjskie służby poinformowały o zatrzymaniu „spiskowców”, którzy zamierzali „wyeliminować” Łukaszenkę.

„Wykryliśmy działania – ewidentnie - zagranicznych służb specjalnych, najwyraźniej CIA, FBI, nie wiem, kto z Amerykanów nad tym pracował. Wykryliśmy, że chcieli pojawić się w Mińsku i zorganizować zamach na prezydenta i (jego) dzieci” – powiedział w sobotę Łukaszenka.

Według niego w organizację zamachu mieli być zaangażowani opozycyjny politolog Alaksandr Fiaduta i lider Białoruskiego Frontu Ludowego Ryhor Kastusiou, a także amerykański prawnik białoruskiego pochodzenia Juraś Ziankowicz (ma podwójne obywatelstwo).

Wcześniej białoruskie media informowały, że obaj mężczyźni prawdopodobnie zostali zatrzymani w Moskwie. Obecnie znajdują się w areszcie KGB w Mińsku.

Łukaszenka oświadczył, że w zatrzymaniu mężczyzn pomogły rosyjskie służby. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w tym samym czasie wydała komunikat, w którym twierdzi, że zatrzymała Ziankowicza i Fiadutę, którzy planowali zamach na Łukaszenkę i przewrót wojskowy na Białorusi.

FSB poinformowała o wspólnej z Komitetem Bezpieczeństwa Białorusi operacji specjalnej, w ramach której wykryto, że prawnik Ziankowicz i politolog Fiaduta „planowali przewrót wojskowy według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem miejscowych (białoruskich – PAP) i ukraińskich nacjonalistów”.

„(Planowali oni – PAP) również fizyczną eliminację Alaksandra Łukaszenki” – podaje komunikat FSB, cytowany przez agencję TASS.

Według tego komunikatu Ziankowicz przybył do Moskwy „po konsultacjach w USA i w Polsce w celu spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Białorusi, by przekonać ich do udziału w przewrocie”.

„Spiskowcy zostali zatrzymani przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i przekazani partnerom białoruskim” – podano.

FSB twierdzi, że zamach miał być przeprowadzony 9 maja, gdy obchodzony jest Dzień Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

Białoruska telewizja ONT wyemitowała materiał, w którym o operacji specjalnej zatrzymania osób planujących zamach mówi szef KGB Iwan Cierciel.

„W jej rezultacie udokumentowano na wszystkich etapach i udaremniono działalność zorganizowanej grupy o charakterze terrorystycznym” – oświadczył Cierciel. Jej celem, powiedział, miał być „zbrojny bunt” i „fizyczna eliminacja prezydenta i członków jego rodziny”.

W reportażu pokazano kadry operacyjne z zatrzymania w Moskwie Fiaduty i Ziankowicza, a także nagrania z konferencji zoom oraz spotkania w restauracji, podczas których ich uczestnicy rozmawiali o możliwych scenariuszach przejęcia władzy. Według telewizji plan „spiskowców” miał kryptonim "Tiszina" (Cisza).

Cierciel powiedział, że finalny etap operacji, czyli zatrzymanie zaplanowano wspólnie z Rosjanami, gdy służby otrzymały informację, iż „Ziankowicz zamierzał przyjechać do Moskwy z USA przez terytorium Polski, by spotkać się z osobami, z którymi współdziałał”.

Cierciel nie wskazał, z jakich artykułów wszczęto postępowanie. Portal TUT.by, powołując się na FSB, twierdzi, że chodzi o art. 357 KK Białorusi - spisek lub inne działania w celu przejęcia władzy. Ten artykuł przewiduje karę od ośmiu lat więzienia do kary śmierci.

Autorzy reportażu w telewizji ONT podają inną datę planowanego zamachu niż rosyjska FSB – czerwiec lub lipiec br.

Wcześniej w sobotę Łukaszenka zapowiedział, że zamierza wkrótce, najprawdopodobniej w postaci dekretu, podjąć „jedną z najbardziej pryncypialnych decyzji w ciągu ćwierćwiecza prezydentury”. Polityk nie uściślił, czego ma dotyczyć ta decyzja.

Cichanouska: Informacja o planach zamachu na Łukaszenkę to prowokacja służb

Informacja o planowanym zamachu na Łukaszenkę wygląda na prowokację służb specjalnych Rosji i Białorusi, w którą wciągnięto obywateli Białororusi i USA – oświadczyła służba prasowa Swiatłany Cichanouskiej, byłej kandydatki w wyborach prezydenckich

"Informacja upubliczniona 17 kwietnia przez organy państwowe i przez Łukaszenkę ma cechy prowokacji służb specjalnych Rosji i Białorusi" – napisano w oświadczeniu liderki białoruskiej opozycji, która - zmuszona przez władze do opuszczenia kraju - przebywa na Litwie.

"Cichanouska jako lider ruchu demokratycznego opowiada się za rozwiązaniem kryzysu politycznego na Białorusi poprzez negocjacje i wolne uczciwe wybory" - podkreślono.

Justyna Prus (PAP)

just/ mal/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (15)

dodaj komentarz
1a2b
Łukaszenka, sfałszowałeś wybory! Tyle w temacie.
the_mind_renewed
A czy w sieci już wrze, że spytam ?

salad77
Baćka zjedz Snickersa bo gwiazdorzysz :-D
itso_jedenproc_na_wolnosc
patrz. Solejmani. Pretekst do pozbywania się opozycji w sposób barbarzyński.
300_pala
Dlatego biegałeś przed kamerami z kałachem bez magazynka ....
grab
Łukaszenka jest chory na manię prześladowczą. Po co sobie brudzić ręce takim nikim. Może chciałby aby USA tak zrobiło, bo to by go utwierdziło, że jest taki ważny. Wszystko przeminie Łukaszenka też!
ajwaj_
ucz sie
USA ocieplila uklady z prez. Lukashenka
_____________
""Do Mińska niedługo przyleci nowa ambasador USA
2020.09.24 14:37

Po 12 latach przerwy Waszyngton ma znów być reprezentowany w Mińsku na najwyższym dyplomatycznym poziomie. ""
300_pala odpowiada ajwaj_
Kiedy likwidacja sztucznego tworu jakim jest Białoruś?
the_mind_renewed
Coś ciężko zachodowi przychodzi wprowadzanie demokracji na Ukrainie. Dotychczas tam gdzie wprowadzono zachodnią demokrację to kraje aż ”kwitną” np. cała Ameryka południowa, bliski wschód, rejon Indochin, Ukraina też nie udolnie, no i zobaczymy co z tą Polską. A cwana Czechosłowacja cwanie siedzi cicho i się śmieje.Coś ciężko zachodowi przychodzi wprowadzanie demokracji na Ukrainie. Dotychczas tam gdzie wprowadzono zachodnią demokrację to kraje aż ”kwitną” np. cała Ameryka południowa, bliski wschód, rejon Indochin, Ukraina też nie udolnie, no i zobaczymy co z tą Polską. A cwana Czechosłowacja cwanie siedzi cicho i się śmieje. To dlatego tak mało ich zginęło w 2WŚ.

Ps. Dziennikarz rozmawia z amerykańskim dyplomatą:
- Udzieliliście Ukrainie gwarancji granic.
- No tak.
- To co zrobicie, jak Rosja zajmie Ukrainę?
- Udzielimy gwarancji Polsce.
ajwaj_
Znaczy CIA & Co. nie ma dobrych ludzi,
FSB a po cichu pewnie Mosad-Israel (emigranci prorosyjscy) maja filmy, rozmowy, plany itd.
Gruby numer

A przeciez szkolenia sa tip-top dla wojska, sluzb "zachodu itd., musza zniszczyc brutalnie wrogów np.
___________-
""Siły Zbrojne Ukrainy spełniają
Znaczy CIA & Co. nie ma dobrych ludzi,
FSB a po cichu pewnie Mosad-Israel (emigranci prorosyjscy) maja filmy, rozmowy, plany itd.
Gruby numer

A przeciez szkolenia sa tip-top dla wojska, sluzb "zachodu itd., musza zniszczyc brutalnie wrogów np.
___________-
""Siły Zbrojne Ukrainy spełniają dziś wszystkie standardy tolerancji i demokracji przyjęte w armiach NATO.
Viktoria Arnautova, doradca Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy w kwestiach genderowych, powiedziała, że teraz zajmie się kształtowaniem kompetencji genderowych liderów wszystkich szczebli w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Tak więc, od teraz każdy żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy musi przejść prosty test samooceny - na ile jest świadomy tego, że jest mężczyzną lub kobietą,
czy w nacierających jednostkach są aktywiści LGBT i czy nie ma dyskryminacji w przydziale żołnierzy na stanowiska bojowe.""

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki