Łukaszenka: Rosja odrzuca nasze propozycje w sprawie rozliczeń

Rosja odrzuca wszystkie propozycje Białorusi w sprawie rekompensaty za tzw. manewr podatkowy - powiedział w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Białoruski lider stwierdził, że podczas spotkania z Władimirem Putinem w Petersburgu ustalił, iż kwestie cen na gaz oraz rekompensaty za tzw. manewr podatkowy zostaną rozstrzygnięte do końca roku.

Rosja nie zgodziła się na nasze propozycje i te terminy zostały faktycznie zerwane - powiedział Łukaszenka w czasie narady rządowej poświęconej relacjom z Rosją.

Manewr podatkowy to stopniowe (do 2024 r.) obniżanie ceł eksportowych na rosyjską ropę (i podwyżki podatku od jej wydobycia), co - w związku z obecnym systemem rozliczeń między dwoma krajami - doprowadzi do znacznego wzrostu ceny surowca kupowanego przez Mińsk i utraty przez Białoruś preferencji celnych oraz części dochodów do budżetu, według szacunków rządu - docelowo nawet 4 proc. PKB. Białoruś domaga się od Rosji wypracowania systemu rekompensowania tych strat.

We wtorek w Moskwie planowane jest spotkanie prezydentów Białorusi i Rosji, w czasie którego miałoby dojść do kolejnej próby rozwiązania spornych kwestii.

I nasza część delegacji, i część rosyjska, będą musiały odpowiedzieć na pytanie, dlaczego decyzja dwóch prezydentów nie została wykonana w tym roku - mówił Łukaszenka.

Według Łukaszenki, wtorkowe rozmowy nie będą proste i dodał, że w procesie integracyjnym należy szanować suwerenność obu krajów.

Z Mińska Justyna Prus

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil