REKLAMA
Tour de spółki

Łukaszenka: Nie chcę być ostatnim prezydentem Białorusi

2020-01-24 15:40
publikacja
2020-01-24 15:40

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że nie chce być ostatnim szefem tego państwa. Zarzucił przy tym Rosji wywieranie nacisku na jego kraj i poinformował o prowadzeniu rozmów na temat alternatywnych dostaw ropy.

/ fot. Mikhail Klimentyev / TASS

„Nie chcę być ostatnim prezydentem Białorusi. Być pierwszym to honor, ale ostatnim być nie chcę. Chcę, żeby moje dzieci żyły na tym kawałku ziemi w pokoju i zgodzie. W objęciach z Rosjanami” – oznajmił Łukaszenka na spotkaniu z pracownikami zakładów papierniczych w Szkłowie.

Prezydent podkreślił, że Białoruś jest suwerenna i niezawisła, a jej mieszkańcy zarobili na ten kraj swoimi mózgami i rękami. „I nie możemy być częścią żadnego państwa. Nie mogę was sprzedać i roztrwonić Białorusi, choćby nawet naszej bratniej Rosji” – powiedział.

Według niego Rosja wprowadziła zmiany opodatkowania w sektorze naftowym, by wywrzeć presję na Białoruś. Zmiany te powodują stopniowy wzrost ceny surowca dla Białorusi. Według państwowego koncernu Biełnaftachim w 2020 r. cena tony ropy dla białoruskich rafinerii wzrośnie o ok. 20 dol. Średnia cena w okresie styczeń-październik ubiegłego roku wynosiła 364 dol. za tonę surowca – podały Naviny.by.

Z powodu sporu o cenę surowca Białoruś i Rosja nie zawarły dotąd porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi na 2020 r. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi strony porozumiały się tylko w sprawie częściowych dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii na minimalnych mocach.

„Co roku przed nowym rokiem musimy klękać i wymodlić produkty naftowe” – powiedział Łukaszenka.

Zaznaczył, że nie blefował w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, rysując wizję postępowania, jeśli strona rosyjska nie zmieni swego stanowiska.

Według niego istnieje kilka możliwości alternatywnych dostaw ropy na Białoruś, w tym z Polski. Podkreślił jednak, że jego kraj prowadzi też rozmowy np. ze Stanami Zjednoczonymi, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. „Mam z nimi wspaniałe stosunki. Mówią, że dostarczą tyle ropy, ile trzeba. Oczywiście cena będzie światowa. Ale jakość tej ropy jest lepsza” – oznajmił.

Wśród alternatywnych tras dostaw ropy wymienił porty na Bałtyku i zaznaczył, że w ten sposób została już dostarczona partia ropy norweskiej. Inna możliwość to według niego szlak z Gdańska jedną z nitek rurociągu Przyjaźń. „Powiedziałem Putinowi wprost: jeśli dogadamy się z Polakami, to na pierwszym etapie będziemy dostarczać (surowiec) rewersem jednym z trzech rurociągów" - oznajmił Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA. Kolejna możliwość to według niego dostawy przez Ukrainę z Morza Czarnego.

„Zaczęliśmy testować te szlaki, chcemy sprawdzić, co z tego wyjdzie, jakie będziemy mieć straty w porównaniu z obecną ceną ropy rosyjskiej” – powiedział, podkreślając, że „to nie blef”.

Zaznaczył, że ten problem trzeba rozwiązać teraz, bo za dwa lata trzeba by to robić w szaleńczym tempie. „Chcemy tego czy nie, będziemy iść tą drogą. Nie możemy zależeć od jednego kraju, jednego przedsiębiorstwa. To monopol” – powiedział.

Dodał, że na bezpieczeństwo Białorusi wpłynie też uruchomienie elektrowni atomowej w Ostrowcu, które według niego obniży ilość gazu kupowanego przez Białoruś o jedną czwartą.

„Nie zginiemy. Nie takie czasy bywały. Teraz też przetrwamy” – powiedział.

Zarzucił też Rosji, że „bezpardonowo i bez przyczyny” zamyka swój rynek przed białoruskimi produktami spożywczymi, żeby zwiększyć presję na Mińsk. Zaznaczył jednak, że Białoruś ma znakomite relacje z wieloma państwami, na przykład duże dostawy idą na rynek chiński.

Podkreślił przy tym, że Białorusi zależy na przyjacielskich stosunkach z Rosją mimo istniejących różnic zdań. „Nie chcemy niepotrzebnie stresować naszego głównego sojusznika. Bo to rzeczywiście nasz główny sojusznik. Może się opamiętają i wrócą do normalnych stosunków. Chcemy z nimi pracować, ale na równych zasadach” – oznajmił.

Według agencji Interfax Łukaszenka zaproponował Putinowi nowę rundę rozmów w sprawie dostaw ropy. (PAP)

mw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Partia zamawia. Trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą
ajwaj
Dogadaja sie RF i BR, stara taktyka Batki. Pokerowa twarz i cós tam ugrac.

W UKR Zelenskiego dogaduja sie Rosjanami i przestrzeni dla re-eksportu RUS-BR-UKR coraz mniejsze szanse. Zaczeli Rosjanie i Ukry rozmawiac bezposrednio.

Jedynym w zadymie straconym jest PISa-PL, Bielorus wasalem upadajjcego "zachodu"
Dogadaja sie RF i BR, stara taktyka Batki. Pokerowa twarz i cós tam ugrac.

W UKR Zelenskiego dogaduja sie Rosjanami i przestrzeni dla re-eksportu RUS-BR-UKR coraz mniejsze szanse. Zaczeli Rosjanie i Ukry rozmawiac bezposrednio.

Jedynym w zadymie straconym jest PISa-PL, Bielorus wasalem upadajjcego "zachodu" nie bedzie. UKR nie chce unii celnej z UE > KRESY.PL
A kto splaci mld. Dudy dla UKR, sprzet, gaz, bron itd. ?
ajwaj
DZIS 16.00

RIA „Oczywiście nie ma alternatywy dla rosyjskiej ropy pod względem logistyki cen i dostaw w Europie Wschodniej i Środkowej. Jeśli strona białoruska chce pompować ropę z Bałtyku, będzie pompować tę samą rosyjską ropę po światowej cenie.
Pompowanie ropy z południa za pomocą portu w Odessie
DZIS 16.00

RIA „Oczywiście nie ma alternatywy dla rosyjskiej ropy pod względem logistyki cen i dostaw w Europie Wschodniej i Środkowej. Jeśli strona białoruska chce pompować ropę z Bałtyku, będzie pompować tę samą rosyjską ropę po światowej cenie.
Pompowanie ropy z południa za pomocą portu w Odessie jest niewielkie rurociąg naftowy, a następnie dostawa koleją do rafinerii - będzie to również rosyjska ropa, ponieważ jest najtańsza w tej strefie. Łukaszenko mówi, że znalazł alternatywy, ale wszystkie są droższe niż rosyjskie dostawy, i to samo Rosyjski ropa. To taka wędrówka.
Dlatego oczywiście musimy negocjować z Rosją, zwłaszcza że Rosja oferuje prawdziwą ropę - 83% ceny światowej - powiedział Andrei Suzdaltsev. ""
khh
Hahaha, duren przez dwie dekady myslal, ze kiedys bedzie prezydentem Rosji, ale go Putin sprowadzil na ziemie i teraz skomle. Rope sobie sprowadzi z Norwegii albo Arabii Saudyjskiej, ciekawe jak ja przetworzy w tej swojej radzieckiej rafinerii?
znawca_inwestor
I słusznie. nie ma nic za darmo.
specjalnie_zarejstrowany1
jak stracimy taki bufor oddzielajacy nas od Ruskich to WIG 20 chyba ponizej 1 tys pkt spadnie
tomitomi
aż ,dziwne , !
batka , na starość dostał jajec ???

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki